SAĞLIK

Zayıflamak için ne yapmalı

Zayıflamanın çeşitli yönleri vardır fakat zayıflamak için elimizden gelen gayreti göstermiyoruz. Örnek verecek olursak zayıflamak için her hangi bir girişimde bulunuyoruz ve bu yeterli sonuç vermediğini düşünerek diyet vss gibi etkinlikleri geri bırakıyoruz.

Zayıflamak için ne yapılmalı

Kafanızda zayıflamaya yönelik yer edinmişseniz bu ilk adımdır ve doğru karardır fakat sonuna kadar gitmek önemlidir. Zayıflamak için mide küçültme yemek yememe gibi etkinlikler sadece sağlığınıza zarar verir bu yüzden doktorunuza baş vurmadan zayıflamak gibi fikir varsa kafanızdan çıkarın.

Zayıflamak istiyorum, ama ne yapacağımı bilmiyorum? Şişmanlıktan kurtulmak mümkün mü? Kalorisi düşük yiyeceklere önerileriniz var mı? En uygun zayıflama teknikleri hangileridir? 1 hafta da ideal olarak kaç kilo verebilirim? gibi sorularınız mı var?… Gündelik yaşamdaki enerji ihtiyacı, kişinin cinsiyetine, yaşına, vücut ağırlığına ve mesleğine göre değişiklik gösterdiği için, bu detaylar dikkate alınarak hesaplanır. Zayıflamak isteyen kişi, vücudunun harcadığı enerjiden daha az kalorili bir rejim uygulamalıdır.

Ancak birçok kişi yedikleri ve harcadıkları kalori hakkında tam bir bilgiye sahip değildir. Hareket ediyorum, çok fazla aktifim düşüncesine kapılıp fazla yemek, bazen farkında olmadan şişmanlığa yol açabilir.
Diyete başlamadan önce, ilk yapılması gereken alınan besinlerin sağladığı enerji hakkında fikir sahibi olmaktır.

Zayıflamak zor değil

Zayıflamak isteyenlerin ortalama olarak belirlenen kalori miktarlarından daha azını yiyeceklerle almaları gerekir. Genel olarak zayıflamak isteyenler şunlara dikkat etmeleri gerekir:
Kişi harcadığına nispeten daha az enerji almalıdır ki eksik kalan enerji vücuttaki yağ deposu tarafından karşılanabilsin. Protein, Vitamin ve mineraller açısından zengin bir diyet uygulanmalıdır. Diyetle birlikte yürüyüş ve yüzme gibi fiziksel hareketlilikle arttırılmalıdır, mümkünse günde 1 saat yürünmelidir. Günde 3 öğün yerine 5-6 öğün azar azar yenmesi çok daha uygundur.
Hayvansal katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar, zeytinyağı, ayçiçekyağı, mısır özü yağı kullanılmalıdır.
Hayvansal protein vücut için önemli olduğundan her gün et, balık veya süt ürünleri alınmalıdır.

Hep aynı şartlar altında sabahları aç karnına ve giysisiz tartılınmalıdır ve her gün kilo kaydedilmelidir. Böylece kilo verme süreciniz hakkında fikir sahibi olmuş olursunuz.
En mantıklı ve en etkili zayıflama şekli yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve böylece fazla kiloların yavaş yavaş kaybedilmesidir. Haftada en fazla 0,5 – 1 Kg zayıflanmalıdır. Böylelikle kaybedilen kiloların tekrar geri alınmasının önüne geçilebilinir. Sindirimi kolaylaştırması açısından günde 2.5 lt sıvı alınmalıdır. Yemekler suda, ızgara, teflon veya fırında yağsız pişirilmelidir.

Çok su ve az kalori içeren yiyecekler domates, salatalık, ıspanak, taze fasülye, lahana, biber, kuşkonmaz, patlıcan, mantar, kereviz gibi. aynı zamanda bol posada içerdiklerinden tok tutarlar, bunlar tercih edilmelidir. Çok yağlı ve şekerli besin maddeleri pasta, kek, dondurma, baklava, soslu yemekler, mayonez, kuruyemiş, margarin, tereyağ, kuyruk yağı, yağlı süt ürünleri gibi. Alkollü ve şekerli içecekler bol kalori içerirler. Mısır, yumurta, baklagiller, yağsız peynir, makarna, pilav, ekmek, armut, kiraz, bezelye, patates, et gibi besinler belirli ölçülerde alınabilirler. Şişman çocuklarda erişkinlerde olduğu gibi sıkı bir diyet önerilmez. Çok kalori içeren ve besinsel değeri olmayan yiyecek ve içeceklerden kaçınması gerekir. Kola gibi. Diğer sağlıklı beslenme kuralları çocuklar içinde geçerlidir.

Uzun süre tv karşısında oturan çocukların gerek bu esnada fazla aburcubur yemeleri gerekse hareketsiz olmalarının şişmanlığı kolaylaştırdığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu tür alışkanlığı olan çocukların butür alışkanlıklardan vazgeçirmek için hareketliliği teşbih eden alternatif faaliyetler önerilir. bisiklet, yüzme gibi. Çocuğun aşırı yemek yemesine yol açan piskolojik problemlerin varlığında erişkinlerdede aynı durum söz konusu olabilir. özellikle anne babası ayrı veya depresyon yaşamış şişman çocuklarda, psikolojik tedavi fayda sağlayabilir.

Biz burada sizlere tam olarak bir örnek veremeyiz her insanın bünyesi farklılık gösterebilir. Zayıflamayı kafanıza koyduysanız. Kafanızda bu işi bitirmeyle başlayın ve doktorunuza başvurun.

Bir önceki yazımız olan Bilimsel Olarak Buz Nasıl Yüzer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. öncelikle karar vermek gerekiyor pazartesi başlayıp salı bırakılan diyetlerle bir yere varılamıyor yada 6 ay sürdürdüğünüz bir diyeti yılın geri kalanında bıraktınız o 6 ay yaptığınız diyet boşa gidecektir önemli olan süreklilik, istikrarlı olmak

  2. bir anda ekmeği makarnayı vs herşeyi bırakmayın azar azar yapmaya çalışın bir anda yapmak daha çok kilo almaya sebep oluyor

  3. bol su için gerçekten sıvı tüketimi zayıflamada çok önemli bir yere sahip bir de hareket şart mutlaka

  4. arkadaşlar kendinize bir hedef belirleyin az ama öz olsun 1 ayda 1 kilo mesela önemli olan bir hedef belirlenmesi inanın sonrası geliyor

  5. her yemekten sonra sık sık vücudunuzu kontrol etmeyin ona odaklanmayın hala zayıflamadım, pantolonlarım olmuyor vs vs kendinizi demotive etmeyin arkadaşlar diyetinize sabırla devam edin

  6. aslında abur-cubur, işlenmiş ürünler, fastfood ve kızartmalar hepsini hayatınızdan çıkarın o kadar her şeyden az yeyin bence bütün diyetlerin özü bu

  7. spor yaparken özellikle karın kaslarını harekete geçiren egzersizler tercih edilmeli makas hareketi denen hareket mesela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı