GENEL HABER

Yeni Enerji Teknolojisi Mühendisleri Doğadan Nasıl ipucu alıyor?

Yenilenebilir enerji hakkında düşündüğümüzde, yüksek teknoloji laboratuvarlarında insan mühendisler tarafından tasarlanan silikon güneş panelleri ile kaplı yel değirmenleri veya endüstriyel çatıların bulunduğu tarlaları düşünüyoruz. Mühendisler enerji sistemlerini daha verimli ve uygun maliyetli hale getirmek için çalışırken, bazıları doğada ilham alıyor.

Yenilenebilir enerji hakkında düşündüğümüzde, yüksek teknoloji laboratuvarlarında insan mühendisler tarafından tasarlanan silikon güneş panelleri ile kaplı yel değirmenleri veya endüstriyel çatıların bulunduğu tarlaları düşünüyoruz. Mühendisler enerji sistemlerini daha verimli ve uygun maliyetli hale getirmek için çalışırken, bazıları doğada ilham alıyor.

Organizmaların ve doğal sistemlerin gelişmesi için yaklaşık 3.8 milyar yıl oldu. Enerji hayatın para birimi olduğundan, bu süreçte enerji verimli çalışma yöntemleri bulmuşlardır. Daha üretken rüzgar türbinlerinden stratejik güneş dizilerine, doğadan enerji üretimini ve kullanımını geliştirme hakkında öğrenebileceğimiz çok şey var.

Örneğin, Cornell’deki böceklerin kanatlarını inceleyen hareketleri inceleyen bilim adamları , kanat uçlarının sekiz şeklindeki kalıpları bulduğunu ve güç tüketimini en aza indirdiğini buldular. Bu tür enerji tasarrufu sağlayan kinematik, gözetim için kullanılan minyatür insansız hava taşıtlarının (İHA) verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Doğayı tasarım makinalarına taklit etme fikri yeni değildir. Leonardo da Vinci’nin ornitoptoru , kuşların kanat çırpmasından esinlenmişti; Gönderen köprü ve binaların su yönetimi ve gıda dağıtımı , biyomimikliği diğer örnekler günümüz dünyasında boldur.

Şimdi, yenilenebilir enerji popülaritesinde büyüdükçe, bilim adamları ve mühendisler, rüzgar, deniz ve güneş enerjisi cihazlarının verimliliğini artıracak ve çevresel etkileri azaltacak şekilde tasarlanmasına dair öngörüleri araştırıyorlar.

Güneş Spiralleri

Temmuz 2016’da İspanya’da Endülüs’ün çöl bölgesi üzerinde uçan güneş enerjili bir uçak , Gemasolar konsantre güneş enerjisi santralinin nefes kesen görüntülerini fotoğrafladı . Torresol Energy tarafından işletilen tesis, güneşin hareketini izleyen, etrafını havaya uçuran ve güneş ışığını 150 metrelik (490 fit) yüksekliğindeki bir kuleye doğru yansıtan aynalardan oluşan 2.650 heliostattan oluşuyor. Merkez kule, o ışığın enerjisini uzun süre saklayabilen erimiş tuzları barındırır.

Bir de yayınlanan ilginç yazısı Güneş Enerjisi 2012 yılında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Almanya’da RWTH Aachen Üniversitesi‘nden araştırmacılar Gemasolar gibi konsantre bir güneş santrali için heliostat yerleştirilmesi bir ayçiçeğinde florets spiral düzenlemesini taklit ederek optimize edilebileceğini bildirdi. Fermat‘ın spirali olarak adlandırılan bu desen, yaygın olarak çiçeklerin sapları ve çiçekleri üzerindeki yaprakların düzeninde meydana gelir.Araştırmacılar, merkezi bir kuleye sahip bir güneş enerjisi santrali için, kuleye en yakın heliostatların verimliliğinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bu nedenle, onları bir Fermat‘ın spiral düzeninde düzenlemek, daha küçük ayak izlerine ve enerji santrali için daha yüksek verimliliklere yol açacaktır. Ayçiçeklerinden gelen ilham orada bitmiyor – araştırmacılar ayrıca her bir heliostatın komşusuna göre 137.5 ° ‘lik bir altın açıyla açılmasının, daha az tıkanmaya ve güneş ışınımının kaybına neden olacağını tespit e

Bir önceki yazımız olan Neden Yalan Dedektörü Testleri Güvenilir Değil? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben okurken bile anlamıyorum bu bilim insanlarının nasıl bir beyin yapısı var acaba adamlar neler yapıyor

  2. evet bir bilim insanı değiliz ama bu gelişmeler bir noktada, bizi de ilgilendiriyor, öyle değil mi? Teknolojik gelişmeleri bizlere aktardığınız için teşekkür ederim.

  3. admin çok bilimsel, teknik açıklamalı, üst düzey, zor, ve uzmanlara hitap eden bir yazı olmuş bu ama yine de tşk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı