SAĞLIK

Yemek saatleri kilomuzu nasıl etkiliyor?

ABD'de oluşturulan incelemelere göre üniversiteye başlayan gençler aşağı yukarı 7 kilo alıyor.

Bunun nedenlerinden biri hazır yemek ve fiziksel etkinlik azlığı iken, eksperler gece geç saatlerde Yemenin, alkol kullanımının ve düzensiz uyku saatlerinin de etkili bulunduğuna inanıyor.

Yıllar süresince Tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıkların yanı sıra kilo almanın da yediğimiz yemeklerden aldığımız kalori ve bunları ne ölçüde yaktığımızla alakalı bulunduğu anlatıldı.

Fakat bilgiler yalnızca ne yediğimizin değil, ne vakit yemek yediğimizin de mühim bulunduğunu gösteriyor.

ZAMANLAMA NİÇİN ÖNEMLİ?

Kilo vermek amacıyla oluşturulan diyetlere bakıldığında, aynı miktarda kalori tüketilse de, bu kalorilerin çoksını sabah kahvaltısında tüketenlerin akşam yemeğinde tüketenlere kıyasla 2,5 katı kilo verilen görülüyor.

Çoğu insan bunu gece yenen yemekten edinilen kalorilerin yakılması amacıyla fırsat olmamasına bağlıyor. Oysa canlılar uyku halindeyken bile organları çalıştığı amacıyla enerji tüketiyor.

PEKİ BAŞKA NE TÜR ETKENLER ROL OYNAYABİLİR?

Sabah yenen yemeği yakmak amacıyla daha çok kalori harcadığımıza dair bilgiler var. Fakat bunun beden ağırlığını ne kadar etkilediğine dair net bilgi bulunmuyor.

Bir başka ihtimal da, gece yemeğinin gün içersindeki toplam yemek yenen vakitı uzatması. Böylece sindirim düzeneğinin toparlanma ve yağ yakma fırsatı azalmış oluyor. Zira yağ yakma süreci fakat organlarımız yeme işleminin bittiğini anladığı vakit başlıyor.

VÜCUT SAATİNİN UYUMU

Yeterince uyumayan insanoğlu – ki üniversiteye süregelen ergenler de genel anlamda bu takımda – gece geç yemenin yanı sıra sabah da erken kalktıkları amacıyla kahvaltıyı da erken yaparak bedenin yemek yemeden geçirdiği vakitı giderek kısaltıyorlar.

Ayrıca az uyumak, insanın karar alma ve kendini denetim etme mekanizmasını bozup sağlıksız yiyeceklere yönelme tehlikesini artırıyor.

Vücut saati ritmimiz, iç içe işlemiş sinyal sistemleri yardımıyla sindirim ve metabolizmamızla çok yönlü bir iletişim halinde. Jetlag ve vardiyalı çalışmanın uzun vadeli etkisinin incelenmesinde mühim bir bilgi bu.

Her hücremizde bedenimizdeki fizyolojik işlemleri ve davranışlarımızı düzenleyen moleküler saatler çalışıyor. Hormonların ve nörotransmiterlerin salınmasını; tansiyon, bağışıklık sistemi hücrelerinin etkinliksini, uyku ve uyanıklık hissini düzenleyenler de bunlar.

Bu saatler hem birbiriyle hem de günışığına ayarlı bir halde senkronize olarak işliyor.

 Dış dünya ile bağlantıyı ise gözün gerisinde ışığa duyarlı hücreler yürütüyor.

Bu beden saatlerinin işlevi, etrafımızdaki derli toplu olaylara karşı hazırlıklı olmak. Yemek saati de bunlardan biri. Günün değişik saatlerinde değişik biyokimyasal tepkimeler döneme giriyor ve iç organlarımızın vazife değişimi ve dinlenmesi süreçlerini düzenleniyor.

Bir önceki yazımız olan Şeker, Kanser Riskini Artırıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. tabiki saat faktörü de çok önemli mesela akşamları canımız zeytin peynir istemiyor sabah sabah da pilav çorba yemek istemiyoruz değil mi vücudumuz ona göre işliyor saat faktörü gerçekten önemli 🙂

  2. aslında yapabilsek her gün aynı saatte planlı programlı öğünler yesek fazla bir diyet yapmaya gerek kalmadan kilo verebiliriz çünkü vücut alışıyor ve belli bir sisteme girilmiş oluyor

  3. bilgilendirici yazınızdan ötürü teşekkürler, ancak tabi ki bir diyetisyen kontrolü şart, her gün show haberde çıkan “1 yılda 100 kilo verdi, 1 ayda 40 kilo verdi” haberlerine ve internetteki “muz diyeti, çilek diyeti” vs vs diyetlerine bakıp gaza gelmemek lazım

  4. teknoloji haberlerinin yanı sıra bu gibi faydalı konularda da bizi aydınlattığınız için site yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı