Teknoloji

Windows Giriş Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Genellikle bir dosyayı çalıştırırken karşımıza çıkan giriş noktası bulunamadı hatası, aşağıdaki adımlar ile kolaylıkla çözülebilir.

Giriş noktası bulunamadı hatası, çalıştırılmak istenen herhangi bir .exe dosyasının ihtiyaç duyduğu bir takım DLL dosyalarını bulamamasından ortaya çıkar. DLL dosyaları, .exe dosyalarının dinamik link kitaplığıdır. Yani DLL, .Exe dosyasının ihtiyaç duyduğu bir takım metotları ya da gerekli bir takım yöntemleri barındıran bir dosya çeşididir. .Exe uygulaması xxxxx.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunmadı benzerinde bir hata verdiğinde; yapmanız gereken ilk şey, karşınıza çıkan hata bildirimde belirtilmiş olan DLL dosyasının var olup olmadığına bakmaktır. Şayet bu hatayı bir oyunun Crack dosyasında alıyorsanız, çok büyük ihtimal ile yanlış .Exe dosyasını açıyorsunuz demektir. Genellikle giriş noktası bulunamadı hatası alınan uygulama güncellenince ya da kaldırılıp yeniden yüklenince sorun ortadan kalkmaktadır. Öte yandan giriş noktası bulunamadı hatası alındığında hatada yer alan dll ismi bilgisayarda bulunmuyorsa ya da bulunsa bile hata ekranında geçiyorsa, dll dosyasını kaldırıp yeniden yüklemeniz sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

  • Giriş noktası bulunamadı hatası, bazı durumlarda da dll dosyası zarar gördüğünde ortaya çıkar. Şayet hatada belirtilen DLL dosyası, bilgisayarda mevcutsa ve yine de hata alınıyorsa, bahsedilen dll dosyasını silip yeniden yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Dll dosyasını indirmek için, Google’a dll ismini yazarak indirebilirsiniz.
  • Giriş noktası bulunamadı hatasını yalnızca bir programı ya da yazılımı çalıştırırken alıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey; programı – yazılımı güncellemek olacaktır. Güncelleme yaptıktan sonra yeniden açmaya çalıştığınızda, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.
  • Bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs yazılımı aktif ise, özellikle de virüs şüphesi bulunan dosya, yazılımlarda giriş noktası bulunamadı hatası alınabilir. Şayet virüs olmadığından eminseniz, antivirüs yazılımını pasif duruma getirerek dosyayı yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Antivirüs yazılımını kapatmadan yazılımı ya da uygulamayı açtığınız taktirde; antivirüs dosyayı karantinaya alır ve kullanamaz, yeniden yüklemek zorunda kalırsınız.

Eğer tüm bunları denemenize rağmen sorununuz çözülmediyse, en garanti çözüm yolu olarak hatanın alındığı uygulamayı sildikten sonra yeniden yükleyip kurarsanız, sorununuz ortadan kalkmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan CS: Go FPS Nasıl Arttırılır ve FPS Arttırma Kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı