Teknoloji

Windows 10X Hakkındaki Tüm Detaylar

Microsoft şirketinin 2 Ekim'de düzenlediği etkinlikle sunduğu Surface Laptop 3, Surface Duo modelli cihazların kullandığı Windows 10X işletim sistemi, oldukça çok kullanıcının kafasını karıştırmıştı.

Eskiden Windows 10’un nihayet işletim sistemi olacağını açıklayan Microsoft şirketi yepyeni hamlesi, şaşkınlık yaratmıştı. Aslında yepyeni bir işletim sistemi olmayan Windows 10X’e yakından bakarak kafalardaki sual işaretlerine Cevap arayalım.

Geçtiğimiz zamanlarda bizzat yerine yılın en önemli olan etkinliğini düzenleyen Microsoft şirketi; Surface Laptop 3, Surface Pro X ve katlanabilir telefonu Surface Duo’yu pazara duyurarak pazardaki cihazalrın sayısını artırmıştı. Şirketin ikili ekranlı cihazlar için geliştirdiği Yepyeni işletim sistemi Windows 10X de bu aktivitelerde bizlerin karşısında olmuştu.

Klasikleşmiş olan işletim sistemlerine göre hakkında şuanlık az bilgi bulunan Windows 10X’in kullanım alanı veyahut özellikleri hakkında kimilerinin aklında işaretler olmuş ve bu yeni olan işletim sistemini kullananları etkileyip etkilemeyeceği merak edilmişti. Daha fazla zaman kaybetmeden hadi bu sorulara cevap bulacağınız detayları size verelim.

Bilgisayarlarımızı Windows 10X’e Yükseltebilecek Miyiz?

Gerçekte bu tür soruların yanıtı oldukça fazla kolay bu sebebten Microsoft şirketi, yaptığı duyuruda bu en son çıkan işletim sisteminin Surface Neo gibi ikili ekranlı olan cihazlarda kullanılacağını bizlere söyledi. Başka bir deyişle bu işletim sistemi bilgisayarlarda kullanılmayacak. Microsoft şirketinin bu işletim sisteminin özelliğini kullanmak için getirdiği  bir başka koşul ise cihazın Intel tabanlı bir işlemciye sahip olması gerekiyor.

Hangi Cihazlar Windows 10X ile Çalışacak?

Microsoft şirketinin kendi bilgisayarları için en iyi işletim sistemi olarak bilinen Windows 10 isimli işletim sisteminin hemen sonuna gelen “X” harfiyle oluşturulan son işletim sisteminin, adından anlaşılacağı gibi hangi Microsoft cihazların bu sistemle çalışacağını tahmin etmeye çalışılabilir fakat büyük bir çoğunluğunuz yanılacak. Microsoft şirketi “X” nihayet ekiyle duyurduğu en son tableti Surface Pro X, tahminlerin aksine Windows 10X ile birlikte gelmeyecek.

Şirketin Yepyeni katlanabilir telefonu Surface Duo da ikili ekrana sahip olmasına Karşın Android kullanacak. 2020 yılının sonlarına doğru pazara çıkacak olan Asus, Dell, HP ve Lenovo’nun ikili ekranlı bilgisayarlarında kullanılacak olan bu işletim sistemi, Surface Neo isimli modelin de arkasındaki kuvvet olacak.

Windows 10X’te Çalışacak Uygulamalar Nereden İndirilecek?

Microsoft şirketi en son çıkardığı işletim sistemi için başka bir tane  uygulama mağazası açmayacağınında sinyallerini vermiş oldu. Bir önceki windows’da olduğu gibi Windows 10X, Microsoft Mağzasından indirilen uygulamaları çalıştıracak. Özdeş vakitte normal bir bilgisayardaki gibi Win32 masaüstü uygulamaları da bu işletim sisteminde kullanılabilecek.

Windows 10X, Tamamiyle Yepyeni Bir İşletim Sistemi Mi?

Windows 10X’in gerçekte tamemen yeni bir  bir işletim sistemi olarak karşımıza geldiği söylemek yanlış olur bu yüzden en son işletim sistemi, ğreçekteWindows 10 isimli işletim sisteminin ayrımlı bir arayüzle sunulan hâli gibi geliyor. Tabii şirketin bu işletim sistemini Windows 10’un yer almadığı cihazlarda kullanacak olması, Windows 10X’i Hususi kılıyor.

Windows 10X’in Windows 10’dan Farkı Ne Olacak?

Elimizdeki bulunan bilgilere göre “Windows 10 işletim sisteminin ikiye bölünmüş hâli” olarak tanımlayabileceğimiz Windows 10X işletim sistemi, tanıtım resimlerine göre başlat menüsü yerine başlat ekranıyla istikbal. İki ekranda özdeş anda ayrımlı uygulamalar da çalıştıracak işletim sistemi hakkında Microsoft, 2020’deki geliştirici konferansında henüz çok bilgi vadediyor.

Windows 10X hakkında merak edilenlere Cevap aradığımız yazımızın sonuna geldik. Siz de düşünceleriniz açıklar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Teknoloji devi Microsoft’un bu girişiminin nasıl bedel bulacağını 2020 yılının yaz mevsiminde henüz kesin bir şekilde göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Antalya Kemer Gezi Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 1microsoft yakında windows 2347 çıkarır..sürekli yeni bir işletim sistemi üretiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat