Mobil

Vivo Nex 3 tanıtımı

Beş sene evvelce, yan doğrultuda kavisli bir OLED ekrana sahip ilk telefon olan Samsung Galaxy Note Edge’i inceledim. Çok kolay bir fonksiyonu yoktu, ama harika görünüyordu ve Samsung amacıyla kavramın faydalı bir teknik kanıtıydı. Katlanabilir telefonlara giden yolda ufak bir ismim olarak nitelendirdim.

Eh, işte 2019’dayız ve anında anında katlanabilir telefonlarımız var, her Samsung amiral gemisi bundan sonra standart dizayn özelliği olarak kavisli kenarları olan bir OLED ekrana sahip. Vivo Nex 3’ü şahsen görene kadar kavisli ekranlar bundan sonra muazzam ya da heyecan verici değil.

Şirketin “Şelale FullView ekranı” dediği şeyle Vivo, eğri elek konseptini bir üst düzeye taşıdı. Nex 3’teki eğrilik derecesi, telefonun yanlarının fazlası ekranla kaplanacak ve donanım düğmelerine yer bırakmayacak kadar yüksektir.

Önceki Vivo Nex telefonları, açılır selfie kameralardan ikincil ekranlara kadar çerçevelerden ve çentiklerden kaçınmanın yaratıcı yollarına odaklandı. Deneysel ama aynı vakitte pragmatik hissettiler. Elbette, kesintisiz bir ekrana sahip olmak istersiniz, her şey eşit olmakla eş güdümlü, şu anda ortak olan bu özelliklerin fazlasında, Nex 3 rastgele bir bozukluğu çözüme ulaştırmak amacıyla çekim yapabileceğini iddia edemez. Tek ve tek hedefi, genel tecrübeden taviz vermeden cehennemi cehennem gibi görmek.

Vivo’nun başarılı bulunduğunu bildirdiğim amacıyla biraz şaşırdım.

Vivo Nex 3 incelememiz
Yüksek Puan 8 üstünden 10

İyi şeyler
Güzel ekran Harika haptikler Temel bulguların çoksını doğru yapar

Kötü şeyler
Ağır program Kablosuz şarj yok Kötü hoparlör

Nex 3’ün dizaynını Samsung Samsung’un dışına çıkma denemesi olarak tanımlarım. Tabi ki kavisli ekran var ama telefonun yüksek yapılı ve sert çizgileri son günlerde Galaxy Notes’u andırıyor. Ekranın alt evresinde ufak bir çene, üst evresinde daha ufak bir çerçeve ve evet, telefona baktığınızda yanlarda nerdeyse hiçbir çerçeve yok.

İçeriğin Nex 3’teki ekranın kenarından taşması dürüst olmak gerek görülürse biraz gerçeküstü. Telefonu açılı olarak bile eğebilir ve ekrandan diğer bir şey göremezsiniz. Nex 3 elinizdeyken, parlak, organik bir damla piksel taşıyormuşsunuz gibi görünüyor. Bunun bir yararı var mı? Bir özellik olarak havalı görünmeyi düşünmüyorsanız, hayır. Bunu yaparsanız, Nex 3’ün harika görüntülü bir telefon olmasından emin olabilirsiniz.

Kavisli ekranlar daha az dramatik açılı cihazlarda bile herkes amacıyla değil. Eğriler, en açık renkli arka planlarda en dikkat çekici olan görüntüyü kaçınılmaz şekilde bozar ve içerik, bakmakta bulunduğunuz uygulamalara ve internet sitelerine bağlı olarak acayip görünebilir ya da görünmeyebilir.

Örneğin Verge ana sayfasının üstündeki resme bakın. Fotoğrafların, öne çıkan hikayeler amacıyla “kahraman” bölümümüzün kenarlarında ve kenarlarında dolanmasından hoşlanıyorum, eğrilerin başladığı yerde, bu çok şanslı. Fakat beyaz arka plan, camın ekranın en ucunda kıvrıldığı, görüntü acayip bir skeç çekerken kötü görünüyor. Baştan sona beyaz bir internet sayfasına baktığınızda, bu tesiri her iki kenarda da aynı anda görürsünüz. Bu arada daha aşırı açılarda, ekranın düz alanı eğrilerden dikkat çekici şekilde daha kısık olacaktır.

Bu beni aslında rahatsız etmiyor, ama vay faktörünü biraz zorlaştırıyor. Normalde karanlık modların hayranı olmasam da, kendimi bunları olası bulunduğunca Nex 3’te Twitter ve Instagram gibi uygulamalar amacıyla kullanırken buldum. Telefon kara arka plan ve kenarı saran canlı renkler ile kullanımda çok daha iyi görünüyor.

Aksi takdirde, Nex 3’ün ekranı ile alakalı hiçbir bozukluğum yok. Yanlışlıkla girişte rastgele bir mesele yaşamismim. Aslında, Vivo bunu yalnızca eğri bölümlerden dokunma titizliğini tamamiyle kaldırarak çözmüş görünüyor. Örneğin, parmağınızı telefonun yanından aşağı doğru hareket ettirerek bir internet sitesinde aşağı doğru kaydırma yapamazsınız.

Asıl sürpriz, sanal düğmelerin kusursuz olması. Telefonun sağ kenarı, uyku-uyandırma düğmesi amacıyla ortada dokulu bir alanı olan ve her iki tarafındaki ses açma simgelerinin basıncına duyarlı bir şeridine sahiptir. Düğmeleri bakmadan hissetmek kolay ve bir iPhone 7 ya da 8 üstündeki “ev” düğmesinden değişik olarak tatmin edici geri bildirimler sağlarlar.

Vivo’nun senenin ilk haftalarında kullandığım Apex 2019 konsepti üstündeki sanal düğmelerinden etkilenmeden Nex 3’ün bu hususta düşmesini bekliyordum. Gerçekten gereksiniminiz olması durumunda, telefonun üst kenarında ufak bir fiziksel uyku uyandırma düğmesi bulunur. Buna rağmen, hiç basmismim, zira sanal düğmeler iyi çalışıyor ve daha natural bir koordinatda.

Devam etmeyi kabul ediyorum: Vivo Nex 3
Artık her akıllı cihaz, kullanmadan evvelce bir dizi hüküm ve şartı kabul etmenizi gerektiriyor – hiç kimsenin okumadığı sözleşmeler. Bu anlaşmaların her birini okumak ve analiz etmek bizim amacıyla imkansız. Fakat, fazlası insanın okumadığı ve mutlaka pazarlık edemediği anlaşmalar bulunduğu amacıyla, cihazları incelerken kullanmak amacıyla “kabul etmek” amacıyla tam olarak kaç kere çarpmanız gerekliliğini saymaya başladık.

Vivo Nex 3 şu anda yalnızca Çin’de bulunuyor ve ABD’ye aktarılmasını önermeyiz. LTE bandının tam desteğini alma olasılığınız düşük ve telefonunuz Google Play Store dahil olmak üzere Google hizmetlerini adeta desteklemiyor.

Telefonu kurarken, Vivo’nun EULA’sını ve saklılık siyasetini tek bir butonla kabul etmeniz gerekir. Bu sayfa ayrıca, Jovi ses asistanı gibi birtakım telefon servislerinin namacıyla belirli izinler gerektirebileceği konusu ile alakalı makul bir detay düzeyine girmektedir.

Daha sonra isteğe bağlı ve bulut depolama gibi birtakım özellikler gerçekleştiren bir Vivo hesabına giriş yapmanız ya da kaydolmanız istenir. Uygulamaları Google’ın uygulamalarının ve hizmetlerinin fonksiyonel sürümlerini de taşıyan Vivo’nun mağazasından indirmek amacıyla bir hesaba gereksiniminiz yok.

Bir ileri ekranda, koordinat bilgi kapasitesi ve “kullanıcı tecrübesi tedavi planına” veri gönderme gibi şeyler amacıyla bir küme seçme düğmesi sunulur. Genel olarak, Nex 3 sizi Vivo’nun EULA’sını ve saklılık siyasetini kabul etmeye zorlar. İsteğe bağlı kalan her şeyle eş güdümlü kullanmak amacıyla.
Nex 3 ile alakalı söylenecek daha çok şey yok. Vivo’nun diğer telefonları ile aynı dezavantajlara sahip: aşırı iOS tipi program, kablosuz şarj yok ve altta korkunç bir mono hoparlör. Fakat, şirketin tipik kuvvetli yönlerinin çoksını da içeriyor: Ekranda süratli bir parmak izi sensörü, uzun vakit dayanan bir pil ve bir kulaklık girişi. Bir Snapdragon 855 Plus prosedürciye ve 8GB RAM’e sahip ve vakit vakit zAhmetli animasyonların dışında tüketimi çok süratli. İnceleme birimim 5G varyantıdır, fakat yeni kuşak ağlar şimdilik Japonya’da başlatılmadığı amacıyla bağlantı hızlarını test edemedim.

Üçlü kamera kurulumu, Nex 3’ün az sayıdaki görsel gelişiminden biridir. Saatlerce ilham alınarak çevrelerindeki çentikler ve parametre bir diyafram açıklığına sahip gerçek bir büyütme objektifi gibi keyifli bir “F1.8-2.5 / 16-52mm ASPH” yazıtı tespit edilen dairesel bir modülde barındırılıyor. Aslında, elbette, şu anda yüksek kaliteli telefonlarda standart olarak bulunduğu gibi ultra geniş, geniş ve 2x “telefoto” lens sahibi olan üçlü bir set. Bir Pixel 4 ya da bir iPhone 11’i geçmese de, fazlası halde son derece iyi bir performans sergiliyor.

Bir diğer Vivo markası, Nex 3’te orta düzey V17’deki ile aynı olan daha geniş bir modül olan pop-up selfie kamera ile geri dönüyor. Bu telefonun aksine, dolum aydınlatması ya da flaş amacıyla bir LED ile eş güdümlü yalnızca tek bir 32 megapiksel özçekim kamerası var. Çentiklere karşı toleransınız değişebilir, fakat pop-up selfie kameralar bu noktada son derece ispatlanmış bir özelliktir ve ekran-vücut oranında prosedür yapan Nex 3 gibi bir telefon amacıyla doğru çağrıdır.
Vivo Nex 3, tek bir baş döndürücü ve potansiyel olarak polarize edici dizayn özelliğine sahip iyi bir telefon. Şelale ekranı şu anda OLED panelleriyle yapabileceğimiz bir şeydi ve Nex 3’ün son gördüğümüz vakit olmasını beklemiyordum. Huawei’nin amiral gemisi Mate 30 Pro’nun benzer bir dizayn benimsemesi ve Oppo’nun da teknoloji üstünde çalışmasının yanı sıra, 2020’de diğer Çinli şirketlerden daha ideal fiyatlı telefonlara yönelmesi de muhtemel. bütün cihazın çevresine dolanan ekran.

Nex 3’ün şelale ekranına kolay bir yararı yoktur, fakat bunun da bir dezavantajı yoktur. Vivo Nex 3’ün bir telefonun çalışmasını beklediğinizden taviz vermeden tüketimini basitleştirerek iyi bir iş çıkardı, bu yüzden ekranla alakalı asıl mühim olan tek şey görünmesini dilediğiniz gibi.

Ve ben görünüşünü seviyorum.

Sam Byford / Verge doğrultusundan fotoğraf

Vox Media’nın ortaklık ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, fakat Vox Media, satış ortağı bağlantıları yolu ile satın alınan mamüller amacıyla komisyon kazanabilir. Daha çok bilgi amacıyla etik politikamıza bakın.

Bir önceki yazımız olan LG G8 ThinQ, Android 10 Güncellemesi Almaya Başladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat