GENEL HABER

Uludağ Sözlük-İnci Sözlük Ve İnci Caps Sayfaları 10 Milyon TL’ye Satıldı

Türkiye’nin en büyük ve en çok kullanıcıya sahip sözlük sitelerinden İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük’ün yüzde 50 hissesi, 10 Milyon TL’ye satıldı.

Hisseler, Bursa’da bulunan bir inşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Emin Adanur tarafından satın alındır. Satılan sözlüklerin ilerleyen dönemlerde daha kurumsal yapılar haline gelmesi planlanıyor.

2005 yılında kurulan Uludağ Sözlük ve 2009 yılında kurulan, caps kültürünün yaratıcısı İnci Sözlük’ün satılması, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Satın alınan sözlükler için açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanu, “Kurumsallaşmaya Ve Yatırımlara Ağırlık Verilecek” dedi.

Bu iki sözlük sitesinin yüzde elli hisselerinin satılmasının ardından, ne olacağını, sözlüklerin ne gibi bir yol izleyeceklerini merak edenler varsa hemen açıklayalım; sözlük ve sosyal platformlardan oluşan firmanın kurumsallaşmaya yönelik bir yol izleyeceği ifade ediliyor. Bunlara ek olarak önümüzdeki süreçte şirket; yeni yatırımlar, uygulama ve oyun geliştirme gibi çalışmalar, projeler geliştirecek. Yazılım ve internet odaklı yatırımların hem kısa vadede hem de uzun vadede taraflara fayda sağladığını zaten biliyoruz. Ayrıyetten bu gibi satışlar ve ortaklıklar, istihdamın da önünü açıyor.

Satış işlemleri gerçekleşse de Uludağ Sözlük ve İnci Sözlük editörleri, diğer çalışanları görevlerine devam edecekler.

2005 yılında İsmail Alpen yani namı diğer Zall tarafından  kurulan Uludağ Sözlük, Türkiye’nin en büyük ikinci sözlüğü olma unvanını yıllardır başarıyla taşıyor. Uludağ Sözlükte 700 Bin üye, 3 Milyon konu başlığı ve 22 Milyondan fazla da entry girişi mevcut.

Uludağ Sözlük’ten 4 yıl sonra İsmail Alpen ve Serkan İnci tarafından açılan sözlük sitesi İnci Sözlük, 1.2 Milyon üyeye ve Facebook’ta 1,9 Milyon, Instagram’da 1,3 Milyon, Twitter’da ise 2,7 milyonun üzerinde takipçiye sahip. İnci Sözlük, Türkiye internet kültürüne çok fazla katkıda bulunmuştur ve ayrıca, Türkiye’de Caps akımını bir diğer deyişle Caps kültürünün oluşumuna öncülük etmiştir. Ayrıca yüksek takipçisi ve üyesi bulunan İnci Sözlük, İnternet dünyasında viral içeriklerin belirlenmesinde oldukça büyük bir rol oynuyor.

Bir önceki yazımız olan Elektrik çarpmaması için önlemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat