Teknoloji

Türkiye’nin Uzay Teknolojisindeki Yeni Hedefleri

Uzay ile ilgili çalışmalarına sürat veren Türkiye, mahsul geliştirme ve Ar-Ge faaliyetlerini de hızlandırdı.

İşte ülkemizin Uzay ile ilgili teknolojilerindeki yepyeni hedefleri. Son zamanlarda oldukça gelişen teknoloji sayesinde oldukça çok devlet, Uzay ile ilgili araştırmalarına ve projelerine sürat vermiş vaziyette. Peki Uzay ile ilgili teknolojilerde bizim ülkemiz ne vaziyette? TÜBİTAK Uzay ile ilgili Teknolojileri Araştırmasında müdürlük görevi yapan Lokman Bey Türkiye’nin Uzay ile ilgili faaliyetleri hakkında konuştu.

AA muhabirine, enstitünün uzayla alakadar teknolojiler geliştirdiğini, bilhassa uydu ve uydu sistemleri üzerine çalışıldığını söyleyen Lokman Bey, “Zamanımızdaki yazışma uydumuz Türksat 6A’yı bitirmek üzeredir. Bunun yanı Dizi 0,5 metre gibi yüksek çözünürlüğe sahip bir uydu yapmayı hedefliyoruz. Uydu ile ilgili teknolojilerinde çeşitleri artırmak, sentetik açıklıklı radar, meteoroloji ve GPS vb.uyduları geliştirmek de bizim gündemimizde.” ifadelerini kullandı.

TURKSAT 6A, 2022’DE YÖRÜNGEDE OLACAK

Türksat 6A planının 2014’te başladığını hatırlatan Lokman Bey, “Türksat 6A, TÜBİTAK Uzay başında olmak üzere TUSAŞ, ASELSAN ve CTech birlikteliği ile üretiliyor. İlk kez yapıldığı için vakit alıyor. Elde edilen platformla sonraki yazışma uyduları çok henüz kısa müddette yapılabilecek. Vatan dışında da bu gibi büyük projeler vakit almıştır. Mütevazı bir insan kaynağıyla uyduyu yapıyoruz. Bu projede takriben 350 şahıs çalışıyor. Çalışmalarımız hoş gidiyor. eski yazışma uydularından ayrımlı olarak ulusal imkanlarla geliştirilen Türksat 6A’nın 2022’de yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor.” diye konuştu.

YERLİ GÖZLEM UYDUSU İMECE

Enstitünün bir başka Mühim projesinin yerli rasat uydusu İMECE olduğunu vurgulayan Kuzu, bu projenin de 2016 yılının nihayetinde başladığını hatırlattı. İMECE isimli bu uydu kendileri için bir dönüm yeri olduğunu söyleyen  Lokman Bey, Türkiye’de ilk defa bu jadar çözünürlükte bir uydunun yapıldığını bildirdi.

Bundan Evvel yapılan RASAT uydusu 7,5 metre, Göktürk ise 2,5 metre çözünürlüğüne sahipti. Bu projeyle Türkiye’de ilk kez yüksek çözünürlüklü bir sinealıcı yapılmış olacak.

UYDU İLE İLGİLİ TEKNOLOJİLERDE ÇEŞİTLİLİK FAZLALAŞTIRACAK

Lokman Bey, Türkiye’nin Uzay ile ilgili teknolojilerine yönelik yaptığı  çalışmalara çok fazla geç başladığına da belirterek, ilk uzaktan yönetilebilen uydu olan BİLSAT isimli bu uydu 2003 yılında teknoloji alışverişi ile yapıldığını da hatırlatarak, istikbal devre hedefleri için şu sözleri kullandı:

“Gündemimizde yazışma uydumuz Türksat 6A’yı bitirmek Mevcut. Bunun yanı Dizi 0,5 metre gibi yüksek çözünürlüğe sahip bir uydu yapmayı hedefliyoruz. Dünya artık bu teknolojilerde gelişmeleri fazlalaştırdı, ABD, Japonya, Fransa gibi büyük ülkeler yüksek çözünürlüklü uydular icat ettiler. Uydu ile ilgili teknolojilerde çeşitliliğimizi artırmak, sentetik açıklıklı radarlar, meteoroloji ve GPS’ler  gibi uyduları geliştirmek de şuan gündemimizde. Bizim için öncelikli olan Türkiye’nin ihtiyaçları. Bu uydular savunmanın yanı Dizi ziraat, Belde planlama, su yönetimi, ormancılık gibi alanlarda da kullanılıyor. Bizim amacımız bu ihtiyaçlara yönelik analiz eder üretmek.”

Lokman Bey, Uzay ile ilgili teknolojileri alanındaki çalışmaların çok pahalı olduğunu belirterek, Uzay istasyonu, küresel uydu seyrüsefer sistemi vb. projelerde ülkeler arası amel topluluğunun geliştirilmesine yönelik çalışmalar sürdüğünü söyledi.

Bir önceki yazımız olan Huawei Mate 30, Sorunsuz Olarak Google Servisleri İle Çalışıyor Mu ? başlıklı makalemizde Google, huawei ve huos hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Umarım ülkemiz, uzay teknolojisi alanında büyük ilerlemeler kaydeder, “elin avrupalıları aya gidiyor, biz hala…” şeklindeki yorumlar da son bulur umarım 🙂

  2. Sitenizi bir araştırma sonucu keşfettim, konunun yeri burası mı bilmiyorum ama, görüşlerimi bildirmek amacıyla yazmak istedim, siteniz teknoloji haberleri konusunda kaliteli yayın yapan bir blog ve bu konuda daha da ilerleyeceğini düşünüyorum, kendi siteme de beklerim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı