Teknoloji

Türkiye’de En Çok Satılan Akıllı Telefon Markaları

Türkiye, döviz kurlarına rağmen akıllı telefonların en çok rağbet gördüğü ülkelerden biri. Akıllı telefon kullanımının bu denli yaygın olmasıyla da; en çok satılan akıllı telefon markasının hangisi olduğu kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

Akıllı telefon sektöründe hali hazırda lider konumda olan bazı markalar varken, piyasaya yeni çıkan akıllı telefon üreticileriyle de rekabet ortamı bir hayli kızıştı. Türkiye’de kullanıcılar, akıllı telefon satın alırken donanımsal özelliklerden önce; cihazın tasarımına dikkat ediyorlar. Genel olarak Fiyat – performans oran yüksek cihazlara yönelen kullanıcılar, çok fazla araştırma yapmadan satın alma işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Türkiye’de En Çok Hangi Akıllı Telefon Markası Satılıyor?

Birkaç yıl öncesine kadar en çok satılan akıllı telefon markalarının arasında Samsung ve Apple yer alıyordu lakin son iki yıldır bu iki dev markanın yanına birkaç marka daha eklendi. P serisinden sonra hızlı bir şekilde yükselen Huawei, Mi serisi ile adını duyuran Xiaomi ve henüz yeni olmasına rağmen donanım açısından güçlü bir performans sergileyen Oppo, Türkiye’de en çok satılan akıllı telefon markaları arasında yer alıyor. Apple ve Samsung’un tahtının sallanmasının hiç şüphesiz en temel nedeni ise izledikleri fiyat politikası oldu. Benzer özellikler ile neredeyse yarı fiyatına satılan akıllı cihazlara sahip Xiaomi ve Huawei bu sebeple hızla yükselişe geçti.

GFK’nın yayınladığı raporun içeriğine göre Huawei, 2018 ve 2019 yılının en çok satış gerçekleştirilen telefon markası olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan akıllı telefon piyasasındaki tahtı sallanan Samsung en çok satış yapan ikinci akıllı telefon üreticisi olurken, Apple; lider konumundan düşerek 3. Sırada yer alıyor.

Orta Segmente Rağbet Var

Türkiye’de bulunan akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı; fiyat – performans bakımından orta segmentte yer alan akıllı telefonları satın almayı tercih ediyor. Donanımsal özellikleri pek fazla önemsemeyen tüketiciler, akıllı telefonların fiyatlarına göre tercih yapmak durumunda kalıyor. 

2019 Yılında En Çok Satılan Telefonlar

  • XiaomiRedmiNote 8 Pro
  • XiaomiRedmiNote 8
  • SamsungGalaxy A70
  • XiaomiRedmi 7A
  • Huawei P Smart 2019
  • Huawei P30 Lite
  • Apple iPhone 7 Plus
  • SamsungGalaxy A10s
  • Oppo AX7

Bir önceki yazımız olan 5G Teknolojisi Yaşantımızı Nasıl Etkileyecek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat