Teknoloji

Türkiye’de En Çok Para Harcanan 8 Uygulama

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, neredeyse her kesimden insanın elinde akıllı telefon bulunuyor. Yedisinden yetmişine kadar herkes, akıllı telefonlarında bir takım uygulamalar kullanıyor. Durum bu şekilde olunca, haliyle uygulama içi satın alma ve uygulama satın alma işlemleri biraz fazla oluyor.

Ülkemizde satın alma işlemleri o kadar aktif kullanılıyor ki, Türkiye Google Play’den en fazla uygulama indiren ülkeler arasında 7. Sırada bulunuyor.

En fazla uygulama indiren ülke Hindistan olurken, Avustralya, ABD, Meksika, Danimarka ve İsveç ise uygulama içi ve satın alma konusunda en çok para harcayan ülkeler arasında yer alıyor.

Ne Kadar Para Harcandı ?

Türkiye için yayımlanan raporda yer alan bilgilere göre, 2018 yılından bu yana toplamda 5 Milyar Türk Lirası ( 853 Milyon dolarlık ) tutarında uygulama ve oyun harcaması yapıldı. Bu harcamaların günlük bazında ortalaması ise 2.3 Milyon dolar yani yaklaşık 13 Milyon Türk Lirası.

İki ezeli rakip olan AppStore ve Google Play Storeharcalmalar konusunda da birbirleri ile yarış içerisinde. Lakin Google Play Store’da yapılan uygulama satın alma ve uygulama içi alışverişler AppStore’da yapılan harcamaların iki katı fazla. Türkiye’nin uygulama ve oyunlar için yaptığı bu harcamalar aslında küresel dünya pazarına baktığımızda o kadar da yüksek noktalarda değil. Türkiye, oyun ve uygulama harcamaları bakımından Dünya üzerinde 18. Sırada yer alıyor.

Türkiye’deEn Çok Para Harcanan Uygulamalar Ve Oyunlar

Türkiye’de yapılan satın almaların istatistiğine bakacak olursak, en çok sohbet ve arkadaşlık uygulamalarında harcama yapılıyor.

  1. Dünyaüzerindeki kullanıcıları ile rastgele görüntülü sohbet etmeye yarayan bir sohbet uygulamasıdır.
  2. Anonim bir şekilde diğer kullanıcılarla kimliğinizi gizleyerek sohbet etmenizi sağlıyor.
  3. Canlı videolar sayesinde diğer insanlarla bağlantı kurmanızı, sohbet etmenizi sağlayan bir sosyal uygulamadır.
  4. Sadece tek bir parmak hareketi ile ekranı kaydırarak Dünya’nın herhangi bir yerinden uygulamayı kullanan rastgele kullanıcılardan biri ile arkadaş olmayı sağlayan bir uygulamadır.
  5. Filmleri ve dizileri izleyebileceğiniz bir platform. Son zamanlarda popülerleşmesi ile birlikte, satış oranları da yükselmiştir.

Bir önceki yazımız olan Motorola’nın Katlanabilir Ekranlı Yeni Telefonu: RAZR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat