Teknoloji

Türkiye’de 1. Yılını Dolduran Amazon Türkiye, Beklentileri Karşıladı mı ?

1996 yılında kurulan ve şuanda Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon, 19 Eylül 2018 tarihinde Türkiye pazarına girmişti. Açıldığı ilk gün, amazon.com.tr adresine giren kullanıcıları aşağıdaki mesaj ile karşılayan site, kullanıcıların sempatisini üzerine toplamıştı.

İşte o açılış mesajı,

“Amazon.com’un kurulduğu 1995 yılından bu yana, Türkiye’deki yüz binlerce müşterimiz, dünyanın dört bir yanındaki Amazon mağazalarından milyonlarca ürün sipariş etti. Bugün, Türkiye’deki müşterilerimizin Amazon alışveriş deneyimlerini zenginleştirecek olan Amazon.com.tr’nin açıldığını duyurmanın gururunu yaşıyoruz.

Binden fazla yerli satıcımız ile içerisinde kitap, ev ürünleri ve elektronik ürünlerin de bulunduğu 15 farklı kategoriden milyonlarca ürünü, rekabetçi fiyat, güvenilir teslimat ve kaliteli müşteri hizmetleriyle sizlere sunacağımız için çok heyecanlıyız.

Henüz Türkiye’deki yolculuğumuzun başındayız. Siz müşterilerimizin yüksek beklentilerini karşılayabilmek için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Daha yeni başlıyoruz. Önümüzdeki aylar ve yıllar içerisinde, mağazamıza yeni kategoriler eklemek ve her geçen gün ürün yelpazemizi genişletmek için daha da çok çalışacağız.

Sizlerin memnuniyetini artırmak için yeni hizmetler hayata geçireceğiz ve ürünlerinizi daha kolay ve hızlı teslim almanız’ sağlayacağız. Bu sayede, sizlerin güvenini kazanacağımızı ve Amazon.com.tr’nin en sevdiğiniz mağazalardan birine dönüşeceğini umuyoruz.

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için canla başla çalışan harika bir ekibimiz var. Ekip arkadaşlarımızdan birkaçını sizlerle tanıştırmak için bir video hazırladık. Amazon.com.tr artık hazır ve bir an önce sizlere hizmet verebilmek için sabırsızlanıyoruz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.“

Bu mesajın ardından, sempatimizi kazanan Amazon Türkiye, 10 farklı kategoride binlerce hatta milyonlarca ürünü Amazon Türkiye müşterilerinin erişimine açmıştı. Lakin geçen 1 yıl içerisinde, Amazon Türkiye, beklentileri karşılamayı başaramadı. Müşterilerin bir çoğu, aradıkları ürünü amazon.com.tr üzerinde bulamadığı için alışveriş yapamadı. Geniş ürün yelpazesine rağmen, yanlış fiyat politikası izleyen ve arama algoritması gelişmemiş olan Amazon Türkiye, Türkiye pazarında ne yazık ki sınıfta kaldı.

Amazon Türkiye Neden Başarısız Oldu ?

Kullanıcılar siteye girdiklerinde istedikleri ürünlere kolayca ulaşamıyorlardı bu sebeple siteden çıkıp alternatif sitelerden alışveriş yapmak durumunda kalıyorlardı. Ayrıca ödeme yöntemlerinin az oluşu, yanlış fiyat politikası izlemesi ve teslimat süresinin uzun oluşu, Amazon Türkiye’yi sınıfta bıraktı. Umuyoruz ki e-ticaret devi Amazon Türkiye, hatalarının farkına varıp, müşteri memnuniyetini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Huawei Watch GT 2: Ne Zaman Çıkacak ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hiç kullanmadım o yüzden fikrim yok ama yazınızdan anladığım kadarıyla, yeterli başarıyı sağlayamamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat