Tether Nedir?

Tether, Tether Limited doğrulusunda verdiği bir kripto para birimidir. Tether Limited’in İsviçre’de büroyu bulunuyor ve Hong Kong’da kurulmuştur. CoinMarketCap’e göre Tether token’ı şu anda (2 Aralık 2018 itibariyle) 1.8 milyar dolar pazar sayısal değeri ile 8. en büyük kripto para birimidir.

Tether Limited’in en tanınmış kripto para birimi ABD Doları (USDT) doğrulusunda desteklenen Tether token’ı olsa da, Euro (EURT) doğrulusunda desteklenen Tether satın alabilmek amacıyla diğer bir alternatif daha sunulmaktadır.

Tether Limited, kripto para birimlerinin varlıkları devretmek, muhafaza etmek ve hesaplamak amacıyla kullanılması gereken yeni bir teknoloji bulunduğuna inanıyor. Ancak, süregelen kullanımlarını engel olan çoğu engel bulunmakta. Bunlar arasında fiyat volatilitesi, insanların genel anlayış eksikliği ve teknik bilgi kapasitesi olmayan insanlar amacıyla hafif zorluklar yer alabilmektadır. Tether Limited, bu sorunu fiat para ve kripto paranın avantajlarını bağlantılı bir şekilde kullanmaları amacıyla bir fırsat olarak görüyor.

Tether’in Arkasındaki Teknoloji
Tether’ın prosedür defteri ve Tether token’ı, işletmenin Tether token’ının planlamasına, oluşturmasına ve ticaretini yapmasına izin veren sarih kaynaklı bir program olan Omni Protokolü’nü kullanarak Bitcoin Blockchain’inde var olmuştur. Ancak, Eylül 2017’de Tether ilk Ethereum tabanlı Tether’ı ilerletmek ve başlatmak amacıyla Ethfinex ile işbirliği yaptı.

ERC20 Tether, önceki Omni ağındaki Tether’e kıyasla daha düşük ağ prosedür ücretlerine ve daha süratli onay sürelerine (15-30 saniye) sahip olacak. Tether Limited, bu güncellemenin daha verimli değişim arbitrajı sağlayacağına inanıyor.

ether’ın 1.8 milyar dolarlık pazar sayısal değeri, kripto para pazarsında fiat destekli kripto para çözümleri amacıyla mühim bir talep bulunduğunu gösteriyor. Tether gibi bir stablecoin’in çoğu potansiyel yararı vardır, fakat Tether’ın yaklaşımının uygulanabilir ve gerçekçi olup olmadığı tartışmaya açıktır.

Bu noktada, her iki hali da destekleyecek açık bir ispat yoktur. Diğer kripto para birimi token’larında bulunduğu gibi, Tether hala başlangıç aşamasındadır. Tether Limited’in ürününün bütün potansiyelinin fark edip edemeyeceği ileride fakat görülebilecektir.

Şimdilik, tether ananesel bir fiatın eminlığı ile bir kripto para ünitesinin avantajlarını sunuyor, ama tether token’ı da sizi her iki sistemdeki risklere de maruz vazgeçiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı