GENEL HABER

Teknoloji Seraları Geliyor

Geçtiğimiz zamanlarda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı Teknoloji Seraları, bundan sonra daha kuvvetli bir şekilde ifade edilmeye başlandı.

Yeni teknoloji seraları her kentte ve hem de ilçede olacak. Bu da, katma sayısal sayısal değeri yüksek teknolojik malların ikmali ve üretimi, aynı vakitte satışı ve pazarlanması manasına gelecek. Peki teknoloji seraları ne demek ve temel hedeflenen adımlar nelerdir? Detaylar yazımızda…

Teknoloji Seraları Nedir?

Start-up olarak tanınan girişimcilerin ayrı ayrı kümeleşerek oluşturdukları ve belirli bir sektörün benimsendiği teknoloji üslerine, teknoloji seraları denmekte. Ticari anlamda getirisi olacak ve ülkeye katma sayısal sayısal değeri olacak bütün ikmal ürünler, bu seranın ham maddeleri olacak. Pekcan’ın ifadesi ile; salatalık, domates, biber amacıyla seracılık ne ise, bilgisayar, tablet ve robotlar amacıyla de teknoloji seraları o olacak.

Her seranın değişik iş koluna ve start-up’larına sahip olduğundan dolayı, ayrı ayrı teknolojik çıktıların elde edilmesi sağlanacak. Bunların hepsinin üst finansman ve satış harekâtlarını yapacak bir üst işlev merkezi de olacak.  Bu sayede, teknoloji seralarında sadece yapım olacak ve bir ileri istem istikametinden Ar-Ge-Ti, başka bir deyişle Araştırma, Geliştirme adımlarından sonra ticarileştirme adımları atılacak.

Hedef 10 Yılda 100 Milyar Dolar

2023’ten sonra aktif olacak bu proje amacıyla aşağı yukarı 10 senede 15 milyar dolarlık bir yatırım ve destekleme paketi ön görülüyor. Bunun neticesinde ise, tekrar 10 senelik bir proses amacıyla 100 milyar dolarlık direkt olarak kazanım elde edilecek.  Yeni anlaşmalar ile başka Dünya ülkelerine de sunulacak. İlk müşterilerinin ise Azerbaycan ve KKTC olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Enerji Teknolojisi Mühendisleri Doğadan Nasıl ipucu alıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. “teknoloji sarayları”.. 🙂 başlığı okuyunca aklımda şöyle bir konsept belirdi: ülkenin belirli noktalarına büyük merkezler kurulacak ve bu merkezlerde en son teknolojik ürünler satışa çıkacak.. ama yanlış bir fikir yürütmüşüm sayenizde bilgilendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat