Teknoloji
Trend

Surface Duo Cihazı Katlanabilir Ama Bir Telefon Değil

Microsoft şirketi, geçtiğimiz zamanlarda düzenlenen bir aktivite ile ikili ekranlı tableti Surface Neo ve Surface Earbuds’ın yanında katlanabilir ekranlı cihazı olan Surface Duo’yu da piyasaya göstermişti. Ama teknolojinin devi, oldukça iddialı  bir şekilde Surface Duo cihazlarının bir telefon olarak adlandırılmamasını gerektiğini düşünüyor.

Microsoft, geçtiğimiz günlerde New York’ta düzenlenen etkinlikle katlanabilir cihazı Surface Duo’yu duyurmuş ve bir hayli kişiyi şaşırtmıştı. Cihazı görenlerin Surface Duo için “telefon” kelimesini kullanmasına Karşın Microsoft, yepyeni çıkan Surface Duo’yu bir telefon olarak düşünmemizi istemiyor ve bunun ardında yatan sebepler teknik değil.

Esas olarak Surface Duo, cihazın merkezinde yer meydan katlanabilir menteşenin etrafına yerleştirilen iki tane 5,6 inçlik ekrandan oluşuyor. Aygıt, ağa bağlanmak ve telefon birliktelikleri yapmak için bir modeme sahip. Cihazı tanımlamak gerekirse esasında Microsoft bir telefon yaptı ve işletim sistemi de Android. Bu noktada Microsoft’un Ürün Müdürü Panos Panay bile lansman süresince Surface Duo’nun bir telefon olduğunu inkâr etmekte zorlanmıştı.

Microsoft, Niye Surface Duo’ya Telefon Dememizi İstemiyor?

Gerçekte bunun pazarlama stratejisi veya odak değiştirme gibi bir hayli ayrımlı sebebi olabilir. Oldukça çok şahıs, böylesine varlıklı bir geçmişi olan şirketin geçmişte yaptığı hataların üstünü örtme çabasında olduğunu düşünüyor. Bu noktada Microsoft’un henüz evvel ürettiği telefonlarında Windows yazılımı kullanırken şimdi Android’e dönmesi, tepki toplayabilirdi ve şirket, bu şekilde odak değiştirmek istemiş olabilir.

Bu doğrultuda Microsoft, telefon konusundaki yenilgiyi kabullenmiş de olabilir. Neticede telefonlar için Windows işletim sistemi bir devre popüler olsa bile hızla düşüşe geçmiş ve kaybolmuştu. Buraya bir ayraç açacak olursak şirket, nihayet Windows Phone’u (Lumia 650) 2016 yılında üretmiş ve pek de başarılı olamamıştı.

Surface Duo, Katlanabilir Telefonlardan Ayrımlı Tasarıma Sahip:

Bir başka mümkün nedenin ise Surface Duo’nun başka katlanabilir telefonlardan ayrımlı olması diyebiliriz. Piyasadaki katlanabilir telefonların aksine Surface Duo, katlanabilir biricik bir ekran adına bunu ikincil bir ekran sayesinde yapıyor ve tam olarak bir katlanabilir telefonun özelliklerini taşımıyor. Başka bir deyişle Surface Duo’nun bir telefondan ziyade ikili ekranlı cihazlar kategorisine girdiğini söylesek pek de yanlış olmaz. Bir Microsoft sözcüsü de konu hakkında “Surface Duo, telefon birlikteliği yapmaktan çok henüz fazlasını yapıyor.

 O, Microsoft üretkenlik tecrübelerini, Android uygulamalarını ve Surface donanım tasarımını en iyi şekilde Biricik bir cihazda bir araya getiren ikili ekranlı bir Surface” açıklamalarında bulunmuştu. Gelin birazda bu cihazın sahip olduğu işletim sisteminden biraz bahsedelim. Aşağıda Surface Duo cihazının kullandığı işletim sistemini biraz anlattık.

Hangi Cihazlar Windows 10X ile Çalışacak?

Microsoft şirketi bilgisayarları için en son olan işletim sistemi Windows 10 isimli işletim sisteminin hemen sonuna eklenen “X” harfiyle oluşturulan bu son işletim sistemi, adından anlaşılacağı gibi hangi Microsoft cihazların bu sistemle çalışacağını tahmin etmeye çalışılabilir fakat muhtemelen yanılacaksınız. Microsoft şirketi “X” nihayet ekiyle duyurduğu en son tableti Surface Pro X, tahminlerin aksine Windows 10X ile birlikte gelmeyecek.

Şirketin Yepyeni katlanabilir telefonu Surface Duo da ikili ekrana sahip olmasına Karşın Android kullanacak. 2020 yılının sonlarına doğru pazara çıkacak olan Asus, Dell, HP ve Lenovo’nun ikili ekranlı bilgisayarlarında kullanılacak olan bu işletim sistemi, Surface Neo isimli modelin de arkasındaki kuvvet olacak.

Windows 10X’te Çalışacak Uygulamalar Nereden İndirilecek?

Microsoft en son çıkardığı işletim sistemi için ayrı bir uygulama mağazası açmayacaklarınıda bizlere söylediler. Bir önceki windows’da olduğu gibi Windows 10X, Microsoft Mağzasından indirilen uygulamaları çalıştıracak. Özdeş vakitte normal bir bilgisayardaki gibi Win32 masaüstü uygulamaları da bu işletim sisteminde kullanılabilecek.

Windows 10X, Tamamiyle Yepyeni Bir İşletim Sistemi Mi?

Windows 10X işletim sisteminin gerçekte tamamen en yepyeni bir işletim sistemi olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olur bu yüzden yepyeni işletim  sistemi, gerçekte Windows 10’un ayrımlı bir arayüzle sunulan hâli gibi görünüyor biyebiliriz. Tabii şirketin bu işletim sistemini Windows 10’un yer almadığı cihazlarda kullanacak olması, Windows 10X’i Hususi kılıyor

Bir önceki yazımız olan Windows 10X Hakkındaki Tüm Detaylar başlıklı makalemizde 10x, nedir ve w 10x hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. ben microsoft mağazasından hiçbir uygulama indiremiyorum, hiçbir çözüme ulaşamadım mümkünse bu konuda da bir yazı yayınlanmasını rica ediyorum

  2. telefon deyince ne olacakmış telefon işte telefon 🙂 ilgiyle takip ediyorum sitenizi, teşekkürler

  3. Merhaba konuyla yakından ilgili değil ama, teknoloji alanında bilgili kişiler tarafından yönetiliyor bu blog gördüğüm kadarıyla, bir şey sormak için yazıyorum microsoft azure hesabı nasıl açabilirim?

  4. öğrenci hesabınız varsa ücretsiz kullanabilirsiniz yada kişisel hesabınızla azure hesabı açabilirsiniz(kredi kartı doğrulaması istiyor)

  5. öğrenci hesabınız varsa ücretsiz kullanabilirsiniz yada kişisel hesabınızla azure hesabı açabilirsiniz(kredi kartı doğrulaması istiyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı