Mobil

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre ABD’de doğan çocukların neredeyse %92’si daha yaşlarını doldurmadan sosyal medyalarda yer alıyor. Bu durum ailelerin çocuklarına ilişkin  ayrıntıları, özellikleri ve çocuklarına dair birçok şeyi başkalarına duyurmayı ve göstermeyi sevmesi ve doğar doğmaz sosyal medya hesaplarında paylaşması ile gerçekleşmektedir.


DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA INSTAGRAM HESABI


Sosyal medya insanların duygularını  ve düşüncelerini iyi veya kötü paylaşmak istedikleri tüm anlarını özgürce paylaştıkları bir alandır. Günümüzde Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesapları insanları daha yakından tanımak  ve daha iyi anlayabilmek amacı ile kullanılıyor. Ailelerin, çocuklarını sıklıkla sosyal medyada paylaşmasının sebebine gelecek olursak eğer paylaşım yapmalarının tek sebebi gurur hissi ve tebrik ihtiyacıdır. Özellikle de annelerin çocuklarına olan bağlılıkları, sevgileri, davranışları, tavırları ve yetiştirme tarzlarını, bebekliğinden çocuğunu gönderdiği okula kurslara kadar her şeyi  her detayı diğer insanlar tarafından eleştiriliyor  ve bunun farkında olan anneler çocuklarını büyütürken olduğundan daha dikkatli ve her detayı hesaplayarak ilerliyorlar. Bu ilerleyiş zaman geçtikçe kişilerde başka insanlar tarafından onaylanma isteği yaratıyor. Ve bu süreç annelerin sosyal medyada çocuklarının her anını yansıtmak istemesi onlar için kaçınılmaz oluyor. Henüz daha dünyaya gözlerini açmamış  bebeklere acılan sosyal medya hesaplarının üzerinden aileler doğru anne baba olma yarışına giriyor. Aileler sosyal medya hesaplarında çocuklarına aldıkları oyuncağı, eşyayı, onları götürdükleri yerleri paylaşarak çevresinden aldığı onay ve beğenilmişlikle mutlu oluyorlar. Ve bu mutluluk da çocukların çeşitli fotoğraf ve videolarını paylaşarak son buluyor.

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLİYOR


Günümüzde çocuklar daha bir yaşına gelmeden bilgisayar, telefon ve tablet ile vakit geçirmeye başlıyor. Bilişsel ve zihinsel yeteneklerini azaltan sosyal becerilerini olumsuz etkileyen ve bunun yanı sıra sağlıklarını  bozan bu durum ailelerinin de sosyal medya bağımlısı olması sebebi ile daha da etkili bir hale geliyor. Belli bir yaşa geldiklerinde ise yaşıtlarıyla vakit geçirmek yerine yaşından çok daha büyük  insanlar gibi  telefon  kullanmaya başlıyorlar. Bu alışkanlıkları sebebi ile sosyal yaşantıdan uzak olan ve sağlık sorunları olan bireyler haline geliyorlar. Istediği her şeyi  elde edebileceğini düşünen çocuk ailesinden hayatının yalnızca giyimi iyi olan çok fazla eşyaya ve paraya sahip olduğunu öğrenir. Ve bu şekilde büyüyen çocuk büyüdüğü zaman ailesini örnek alarak ailesi gibi davranmak sahte bir hayat yaşamak  için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı