Mobil

Sosyal Medya Kullanımı Depresyon Ve Kaygıyı Arttırıyor

Pensilvanya’da bir üniversiteside eğitim görevlileri olan psikolojik araştırmacıları tarafından yapılan deneysel bir çalışma sosyal medya kullanım düşük olanların daha refah olduğunu sosyal medya kullanımın fazla olduğu insanlarda ise düşük refah olduğunu ve nedensel bir bağ bulunduğunu söyledi.

Pensilvanya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından ortaya çıkarılan çalışma, sosyal medya ile kaygı, depresyon ve yalnızlık arasındaki bağlantıları ortaya çıkarıyor. Son zamanlarda sosyal medya ve depresyon arasında kuvvetli bir bağ olduğu sık sık konuşulsa da herhangi bir somut çalışma yapılmamıştı.

Araştırmacıların yaptığı bu çalışma sosyal medya ve depresyon arasında doğrudan bir nedensel bağ olduğunu kanıtlamıştır. Psikoloji Bölümü Klinik Eğitimi Direktörü Psikolog Melissa G. Hunt ve UPenn’deki meslektaşları, insanların sosyal medyayı kullanmasının psikolojik etkilerini ve sonuçlarını test etmek amacı ile bir deney tasarladı ve çıkan bu sonuçları sosyal platform başına günlük maksimum 12 dakika kullanım sonuçları ile karşı karşıya kalmıştır.

İlk olarak 145 öğrenci deneyin başındaki anketleri tamamladı. Daha sonra öğrenciler her zaman olduğu gibi sosyal medya sitelerini sık kullanan ve sınırlı kullanan olarak iki gruba fark etmeden atadı. Facebook, Instagram ve Snapchat deneye katılan öğrenciler arasında en çok kullanılan sosyal medya sitesiydi ve deney tam üç hafta sürmüştür.

Üç haftanın sonunda öğrenciler refahlarını ölçmek için aynı şartlar altında tekrar anket çalışmasına katıldılar. Bu araçlar yalnızlık, depresyon ve kaygı gibi sonuçları ölçmek için kullanılmıştır. Sosyal medya kullanım sürelerini kısıtlayan öğrenci grubunun kaçırılma ve kaygı konusunda oldukça önemli düşüşler meydana geldiğini göstermiştir.

Günümüzde her ne kadar internet kullanımı refah konularında birçok çalışma ve anket yapılsa da bu çalışma sosyal medya kullanımı yoluyla depresyonun tanımlanabileceğini doğrulamıştır. Ve bu çalışma deneysel bağ yaratan tek çalışmadır. Araştırmacılar ruh haliniz ve ruh sağlınız için sosyal medya kullanımı günde 30 ile 35 dakika arası sınırlandırmanızı tavsiye ediyorlar.

Bir önceki yazımız olan 2019'un En Çok İndirilen Sosyal Medya Uygulaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat