SAĞLIK

Soğan Suyu Saç Dökülmesini Durdurur mu?

Saç bakımı için soğan suyu

Soğan suyu saç sağlığı için, özellikle saç dökülmesi için bilinen bir ilaçtır. Yıllarca evde tedavi olarak kullanılıyor.

Kendi saç bakımınız için soğan suyunu kullanmayı mı düşünüyorsunuz? Özel saç sağlığınıza ve bakım rutininize fayda sağlayacağından emin olmak için ilacı okuyun.

Neden saç için soğan suyu kullanıyorsunuz?

Soğan suyu bazı durumlarda saç dökülmesinde etkili olabilir. Ayrıca parıltı geri yükleyebilir ve parlayabilir. Soğan suyu ayrıca saçın erken gri rengini de önleyebilir ve kepeklenmeyi önleyebilir .

İşte saç bakımı için soğan suyunun talep edilen faydalarının tam listesi:

  1. alopesi tedavisi
  2. iltihaplı, kuru veya kaşıntılı kafa derisi
  3. saç kaybı
  4. kepek
  5. Seyrekleşen saç
  6. kuru veya kırılgan saçlar
  7. zamansız grimsi saç
  8. kafa derisi enfeksiyonu

Saç dökülmesi için soğan suyu mu çalışıyor?

Bilim, soğan suyunun saç dökülmesine yardımcı olabileceği birçok yol olduğunu gösteriyor. Birincisi, soğan diyet kükürt oranı yüksek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir besin elementi.

Kükürt, proteinin bileşenleri olan amino asitler içinde bulunur. Proteinler – ve özellikle kükürt bakımından zengin olduğu bilinen keratin – güçlü saçların büyümesi için gereklidir.

Saça ve saç derisine eklendiğinde, soğan suyu güçlü ve kalın saçı desteklemek için fazladan kükürt sağlayabilir, böylece saç dökülmesini önler ve saç büyümesini arttırır.

Soğandaki kükürt ayrıca kolajen üretimini desteklemeye de yardımcı olabilir. Kolajen de sağlıklı cilt hücrelerinin ve saç büyümesinin üretimine yardımcı olur.

Ayrıca soğan sirkülasyonu artırabilir inanılıyor. Soğan suyunu saça ve saç derisine uygulamak saç köklerinin kanlanmasını artırabilir ve bu da saç büyümesini artırır.

Soğan suyunun saç dökülmesini nasıl önlediği, ancak diğer yararları üzerinde olmadığı konusunda çalışmalar yapılmıştır.

2002 yılında yapılan bir çalışma , soğan suyunun saç dökülmesi bilimini eyleme geçirmeye çalıştı. Saçlarını soğan suyuyla yıkayan grup, musluk suyuyla yıkayanlardan daha fazla saç uzaması yaşadı. Erkeklerin kadınlardan daha fazla yarar sağladığı da ortaya çıktı.

Ancak, çalışma on yıldan daha eskidir ve deneklerin tümü testi tamamlamamıştır. Soğan suyunun nasıl çalıştığı ve yararları önemli olup olmadığı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, daha birçok yeni araştırma ve doğal saç dökülmesi tedavisinin gözden geçirilmesi, çalışmayı soğan suyunun yararlı olabileceğinin güvenilir bir kanıtı olarak nitelendirmektedir.

Öte yandan, soğan suyunun, alopesi veya saç kellikleri gibi saç dökülmesi durumları için bir tedavi olduğu düşünülmemelidir . Mevcut saçın büyümesini uyarmaya ve korumaya yardımcı olabilir, ancak saç dökülmesine bağlı hastalıkları tersine çevirdiği bilinmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Diyet Sodası Bile Erken Ölüm Riskini Artırıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat