SAĞLIK

Şeker kullanımı kanser tehlikesini artırıyor

Fransa’da oluşturulan bir bilimsel incelemeye göre günlük şeker kullanımının 100 mililitre artırılması halinde bile kansere yakalanma tehlikesiniz yüzde 18 artıyor.Ankara Üniversitesi () Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin yaptığı açıklamada, besinlere eklenmiş şeker, şekerli meşrubatler ve diyet mamüllerin sıhhat üstünde olumsuz tesirsi bulunduğunu söyledi.

Son senelerde oluşturulan bilimsel çalışmalarla, şekerli meşrubatlerin mühim sıhhat problemleri ile temaslı olabileceğinin gösterildiğini ifade eden Şahin, bilhassa işlenmiş besinlerde yüksek fruktoz sahibi olan mısır şurubu ve eklenmiş şeker kullanımının son 20 senede süratle arttığını belirtti.Şahin, “Genellikle meyve suyu kullanımının sıhhatli bulunduğu algısı ile yoğun reklamlarla hem meyve sularının hem de şekerli gazlı meşrubatlerin çocuk ve genç erişkinlerde tüketim süratini artırdı. Araştırmalarla, bu kullanımın obezite, insülin direnci ve şeker hastalığı ile temaslı bulunduğunu gösteren mühim bilgiler saptandı. Genellikle günlük şeker kullanımının artışının, şekerli meşrubatler ve diyet meşrubatlerin yoğun kullanılmasıyla ölüm tehlikesinin arttığı belirleme edildi.” diye konuştu.

Şeker kullanımının tip 2 diyabet, insülin direnci ve birtakım kanser çeşitlerinin gelişmesinde tesirli olabildiğini bildiren Şahin, yeni oluşturulan bilimsel ttesirk sonucunun bunu doğruladığını söyledi.Şahin, “British Medical Journal’da (BMJ), neticeleri yeni yayımlanan bilimsel ttesirk ile günlük şeker kullanımının artırılmasının kanser gelişiminde tesirli bulunduğu gösterildi.” dedi. 100 bin bireyin 9 sene izlenmesi ile oluşturulan ttesirk sonucunda, aşağı yukarı 100 mililitre günlük şekerli meşrubat kullanımının artışıyla bütün kanser çeşitleri amacıyla riskin yüzde 18, meme kanseri tehlikesinin yüzde 22 arttığının belirleme edildiğini açıklayan Şahin, ttesirknın, hazır meyve suyu kullanımının de kanser gelişimi yönünden benzer bir tesir yaptığını gösterdiği verisini verdi.

Araştırma ile azca miktarda şeker tüketim miktarının yükselmesi ile kısa müddette kanser tehlikesinin yükseldiğinin meydana konduğunu altını çizen şahin, halbuki şeker kullanmasının azaltılmasının kanserin önlenebilir en mühim nedenlerinden biri bulunduğunu ifade etti.”ŞEKERLİ GIDA TÜKETİMİNE CİDDİ SINIRLAMA GETİRİLMELİ”İşlenmiş besinler yerine natural ve mevsiminde yiyececeklerin tüketilmesi gerekliliğini altını çizen Şahin, şu önerilerde bulundu:”Şurup, şeker gibi katkı belirleme edilen hazır meyve sularının kullanımından kaçınılmalı.

Mutlaka çocuk ve genç erişkinlerde şekerli besin kullanımına ciddi sınırlama getirilmeli. Her ürünün etiketinde toplam şeker miktarı ve eklenmiş şeker miktarı kesinlikle yer almalı. İşlenmiş yerine natural besinler tüketilmeli. Besin etiketlerindeki kalori miktarı okunabilir büyüklükte olmalı. Katkı, koruyucu ve detaylı şurupları sahibi olan diyet mamüllerden kaçınılmalı. Bunun yerine daha az ama ölçülü miktarda sıhhatli mamüller tüketilmeli.”
Kaynak Yeniçağ: Şeker kullanımı kanser tehlikesini artırıyor

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Özellikle şu yapay ürünlerden biraz uzak durabilsek, diğer gıdalardaki(örneğin meyvelerdeki) doğal şeker oranının zarar vereceğini düşünmüyorum.bilgi için teşekkürler

  2. şeker ihtiyacınız olduğunda meyve yeyin, sakız çiğneyin, pastane ürünlerini azaltın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat