SAĞLIK

Saç Neden Dökülür?

Bir çok nedenle saçlarımız dökülebilir stres bunun başlıca sebeplerinden biridir.

Saç Neden Dökülür?

Saçlarda incelme, ışık vurduğu zaman saç derisinin görünmesi ve saçların uzamaması gibi şikayetler saç dökülme belirtilerinin başında gelen nedenlerdendir.

Saç dökülmesi bir çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Saç dökülmesine yol açan önemli faktörler; stres, beslenme alışkanlığındaki düzensizlikler ve saç bakımında yapılan hatalardır.

Stresten uzak kalmaya çalışmak ve düzenli beslenme uygulanabilecek yaşam tarzını benimsemeye çalışmak saç dökülmelerini önleyebilir. Özellikle uygulanan katı diyet programları saç dökülmesini büyük ölçüde arttırabilir.

Saç bakımında yapılan hatalar da saç dökülmesine yol açabilir. Saça uygulanan boyalar ,kullanılan saç şekillendiriciler saçın yapısını bozarak saçta kırılma ve kopma sonucu dökülmelere yol açabilir. Saç dökülmesini azaltabilmek için saçı yıpratan bu tür uygulamalardan gerekmediği sürece uzak durulmalıdır.

Saç için kullanılabilecek en iyi temizleme ürünü şampuandır. Şampuan seçerken saç yapısına, saç derisine ve saç tipine dikkat edilerek seçim yapılmalıdır.

Saçlarda mevsim geçişlerinde, ilaç kullanımına bağlı olarak ve vücuttaki demir eksikliğine bağlı olarak da dökülmeler görülebilir. Vücutta vitamin veya asit eksikliğine bağlı olarak da saçlarda dökülmeler meydana gelebilir.

Demir eksikliği kansızlığa bağlı saç dökülmesine neden olabilir. Kan sayımı yaptırıp demir eksikliğimizin olup olmadığını öğrenip bu duruma göre tedavi uygulayarak saç dökülmesi büyük oranda önlenmiş olur.

Aşırı çalışan yada çalışmayan tiroit hormonu da saç dökülmelerine neden olabilir. Tiroid hormonu seviyesini kontrol ettirerek bunu önlemiş oluruz.

İlaç yada sürekli olarak kullanılan ilaçlar da saç dökülmelerine yol açabilir. Böyle bir durum söz konusu ise doktorumuza danışarak daha detaylı bilgi edinip saçlardaki dökülme kaybı önlenmiş olur.

Saçlarımızda normalden fazla dökülme yaşıyorsak yapmamız gereken öncelikle dökülmenin ne zaman başladığıdır. Bu aşamadan sonra sebeplerinin ne olabileceğini belirlemek ve kendi kendimize tedavi yöntemi yerine bu konuda bir uzmandan yardım almak daha yerinde ve doğru bir davranış şekli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mide ağrısına ne iyi gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. sık sık şampuan, saç kremi değiştirmeyin bence hangi marka size iyi geliyorsa onu kullanın

 2. demir içeren besinler tüketin arkadaşlar demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca sebeplerindendir çünkü

 3. Kadınlarda; yaygın saç dökülmesi (Telojen efflivium) ve erkek tipi saç dökülmesi andrajenik tip (Erkek tipi kellik) olarak adlandırılan iki tip saç dökülmesi çeşidi vardır.. Yağ, ölü hücreler, kirler ve tozlar karışarak ‘sebum’ adını verdiğimiz bir sıvağ oluşturur. Normalde günde 50-100 tel saç dökülmesi olağan kabul edilebilir. Ancak folikül adını verdiğimiz saç kökleri sağlam kaldığı için, bu dökülenlerin yerine yeni saçlar çıkabilir. İşte bu sirkülasyon devam ederken yağ karışımı dökülen saç kökünün ağzını tıkar. Bu tıkacın üzeri zamanla tamamen örtülür ve beslenemeyen saç kökü ölür; bu saç kaybının başlangıcıdır.

 4. Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlara sert davranmak saç kaybını artıracaktır.

 5. Yumurta: Saçın yapı taşı proteindir. Bol miktarda protein içeren yumurta, aynı zamanda iyi bir A vitamini, D vitamini, karoten, lutein ve çinko bulundurur. Bu maddelerin tamamının sağlıklı saç için gerekli olduğu düşünülmektedir.

 6. Kadınlarda saç dökülmesinin en sık rastlanan bir diğer sebebinin de, kilo vermek için uygulanan diyetler olduğu görülür. Tek tip beslenmeye dayalı ya da kalori alımını aşırı ölçüde kısıtlayan diyetlerde saç dökülmesi görülür. Çünkü vücut, hayati bir fonksiyonu olmayan saçları beslemektense, beyni ve diğer yaşamsal önemi olan organları beslemeyi tercih edecektir. Hamilelik ve emzirme döneminde de öncelik bu kez bebeğe verilir. Anne adayı yeterli ve dengeli beslenmiyorsa, tüm faydalı besin ögeleri bebeğe yönlendirilir. Yeterince beslenemeyen saçlar da doğal olarak dökülür.

 7. Saç dökülmesi erkeklerde, kadınlara oranla çok daha fazla görülür. Saç çizgisinin geriye doğru gitmesi, şakaklardaki saçların seyrelmesi şeklinde gelişen ve “erkek tipi saç dökülmesi” olarak adlandırılan dökülme tipine, erkek nüfusunun çok büyük bir kısmında rastlanır. Genetik ve hormonal sebepler ön plandadır.

 8. 1. Kurubaklagiller: Saçın ihtiyacı olan proteinleri barındıran en değerli besin kaynağı. Bu grupta yer alan kurufasulye, nohut, mercimek gibi besinlerin yanı sıra yumurta, yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdalar da iyi birer protein kaynağıdır.

 9. 2. Yağlı tohumlar: Saç köklerini uyararak hücre yenilenmesini aktif hale getiren minerallerin başında çinko gelir ve özellikle badem önemli bir çinko kaynağıdır. Eğer dökülme ciddi bir metabolizma hastalığından kaynaklanmıyorsa, günde 1 avuç badem, fındık, fıstık, ceviz tüketmek çinko ihtiyacını karşılar.

 10. Saç bakımında çok sık yaptığımız yanlışlardan biri de fön makinelerinin aşırı kullanımı. Şiddetli ve çok sıcak hava akımı, saçların nem dengesini bozarak kırılmasına, kopmasına sebep olur.

 11. Saçların çok sık boyanması, özellikle zıt renkler arasındaki hızlı ve sık geçişler, renk açıcı ürünler de uzun vadede saç yapısının bozulmasına sebep olan etkenlerdir.

 12. Saç dökülmesinin tedavisi, dökülmeye sebep olan etkenin net bir şekilde ortaya konmasına bağlı olarak değişir. Sebep multidisipliner bir yaklaşımla araştırılmalı, dermatoloji, dahiliye, endokrin uzmanlarının ortak çalışmalarıyla teşhis edilmelidir. Saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktıysa, bu hastalığın tedavi edilmesinin ardından, dökülen saçların yerine yenileri gelecektir. Hücre bölünmesinin en çok ve en hızlı gerçekleştiği anajen evredeyken dökülen saçlar çoğunlukla tamamen geri gelirler.

 13. Saçların sağlığı ya da güzel görünmesi için kullanılan kozmetik bakım ürünleri ve saç maskeleri saçın köküne değil, sadece saç teline etki eder. Oysa saç, kafa derisinin altından, yani kökten beslenir. Besinlerden aldığımız ve kan yoluyla kökten uca ulaşan besin ögeleri saçların uzamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar. Düzenli ve dengeli bir beslenme programı, eğer vücudun besinleri sentezlemekle ilgili bir problemi yoksa, saçın ihtiyacı olan protein, vitamin ve minerallerin sağlanması için yeterli olur. Beslenmeye yeterince önem verilmediği durumlarda, tedavi amacıyla kullanılan kozmetiklerden bir fayda sağlanamaz. Bu durumda kozmetik ürünler, sorunu ortadan kaldırmaz, olsa olsa üstünü kapatabilir. Üstelik zararlı kimyasalların sebep olacağı başka başka problemleri de beraberinde getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı