Teknoloji

Porsche Taycan 2020 Tanıtım

Porsche Taycan nihayet birkaç hafta içinde dünyaya tanıtılacak - ve eleştirmenler prototip versiyonunu adım adım ilerletiyorlar.

Alman otomobil üreticisi ilk olarak 2015’te Frankfurt Motor Show‘da Otomobil E Görevi olarak gördü. O zamandan beri, şirket otomobilin performansını vurgulayan bir dizi önizleme görüntüsü, tasarım eskizleri ve videolar yayınladı.

Porsche, kamufle sarılmış prototip versiyonunu bile geçti; geçtiğimiz ay Goodwood Festival Speed ile onbinlerce taraftarı arabanıza bir bakış attı.

Ancak, Taycan’ın bu yılki 12 – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Frankfurt fuarında üretim biçiminde ilk çıkışını yapması beklenen nihai üretim modelinin beklemesi neredeyse bitmek üzere.

Hayranları alt etmek için, EV’ hakkında bildiğimiz her şey ve eleştirmenlerin prototip modelini örnekledikten sonra söyledikleri:

Prototip incelemeleri
Pek çok hakem Taycan‘ın yolcu koltuğundan nasıl biri olduğu konusunda kararlarını çoktan vermişti, fakat şimdi birkaç kişi prototip versiyonunun direksiyonuna geçerek sürücünün bakış açısını deneyimlemişti.

Elektrikli otomobil ağı şovu Fully Charged olan Jonny Smith, arabayı ilk kullanan ve Ağustos ayının başlarında Almanya’nın Stuttgart kentindeki bir havaalanında test yapan ilk otomobildi.

Tekerleğin arkasındaki süre boyunca, Smith 0-124mph arasında 30 lansmanı tamamladı. Bu, uygulamanın yanmalı motorlu araçların mekaniklerine ve diğer EV’lerin akülerine vergi yükleyebileceği için etkileyici.

İçeride, Autocar‘ın “Porsche‘nin Taycan’ı bir sporcu, şoför makinesi olarak sunma konusundaki kararlılığı” doğrultusunda verdiği “sürücüler arabada alçakta oturuyor ”.

Dergi, tamamen yeni bir otomobil olmasına rağmen, şasisinden elektrik gücüne kadar, Taycan hakkında her şeyin “bir Porsche gibi” hissettiğini söylüyor. “Her şey direksiyonla ilgili: kütük, hassasiyet, merkez dışı doğrusallık, Porsche spor otomobil ders kitabından doğruca kesilir.

Top Gear , pedalların ayak altında nasıl hissettiği konusunda “iyileştirme odası” olduğunu savunuyor, ancak genel olarak “mükemmel şekilde kalibre edilmiş ve denediğimiz benzer bir şeyden daha iyi harmanlanmış”

EV sadece iki ton ağırlığından daha fazla “çevik” hissetmekle kalmaz, aynı zamanda otomobilin yönünü değiştirebildiği hız, ona tekerleğin arkasında belirgin bir Porsche hissi verir.

Otomobil dergisi, aynı zamanda 800V şarj cihazıyla gelen tek üretim otomobili olacak, yani şarj sürelerinin diğer EV’lerden çok daha hızlı olacağı anlamına geliyor. “Eğer Taycan gelecekse, yaşlılığı hedeflemenin sansasyonel bir nedenidir.”

Porsche, Mart ayında Taycan’ın prodüksiyona yakın versiyonunu önizleyen bir dizi resim yayınladı.

Fotoğraflar “kasıtlı olarak karanlık” ve araç çok renkli çok renkli bir kamuflaj kaplamasıyla kaplı, ancak görüntüler fanlara Alman otomobil üreticisinin yeni EV’sine en iyi şekilde bakıyorlar, diyor Auto Express .

Dergi, elektrikli otomobilin şirketin 718 Cayman ve Boxster spor otomobillerinden bazı tasarım ipuçlarını aldığı açık. Bunlar arasında kompakt LED far tasarımı ve şekillendirilmiş kaput bulunur.

Bu arada, ABD merkezli otomobil blogu Carscoops , Taycan’ın şarj limanının arabanın sol kanadında, ön yolcu kapısının menteşesinin biraz önünde durduğunu söylüyor.

Fiyat ve çıkış tarihi
Her ne kadar Taycan, Panamera salonuyla aynı “silueti” paylaşsa da, Auto Express elektrikli otomobilin daha ucuz bir fiyat etiketi ile geleceğini söylüyor.

Derginin, Tesla Model S salonuyla doğrudan rekabet edebilecek durumda olduğunu söyleyen EV, 60.000 ila 70.000 £ arasında mal olacak.

Taycan, 2019’un sonuna yaklaşırken, teslimatların Noel’e ya da 2020’nin başlarına kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Toyota’nın Mini Robotu Kirobo başlıklı makalemizde Robot ve Toyota hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı