Teknoloji

Photoshop nasıl bir fiil durumuna geldi?

Bir fotoğrafı değiştirmeniz gerekiyorsa, fotoğraf çekimi yapma şansınız yüksektir. Fakat insanlar bugünden itibaren 30 senedir fotoğraf çekiyor olsalar da , son on seneye kadar “photoshop” u bir fiil olarak kullanabilmeniz süregelen olarak kabul görmedi. Ondan evvelce, “bir görüntüyü Photoshop ile planlama” olasılığınız, “bir görüntüyü photoshop” gerçekleştirmekten daha yüksekti.

Photoshop’un – fiilin – yükselişi, görüntü manipülasyonu ile alakalı kültürel kaygılarımızı takip ediyor. Terim, 19 Şubat 1990’da programın yayınlanmasından yalnızca seneler sonra internet yorumcuları arasında kabul edilirken, düzenlenen propaganda ve rötuşlu ünlüler ile alakalı hikayeler nerdeyse yirmi sene sonra derli toplu olarak haber akışlarımızı doldurmaya başlayana kadar süregelenlaşmadı.

Photoshop’un görüntü manipülasyonu amacıyla vazgeçilmez bir terim olması kaçınılmaz değildi. Fotoğrafçılar Photoshop oluşturulmadan evvelce yüzseneı aşkın bir süredir fotoğrafları manipüle ediyorlardı ve bilgisayarların ilk günlerinde tek görüntü planlama programı değildi. Bunun da ötesinde, Photoshop büyük ölçüde erişilemeyen profesyonel bir programdı: tüketimi zor ve gerçekten pahalı. Başlangıçta 895 dolara satıldı ve katiyen daha ucuza ulaşmadı.

Bu engellere rağmen, photoshop’un görüntü planlama amacıyla tanınan bir terim durumuna gelmesine rağmen. Kısmen, bunun sebebi tasarımcılar amacıyla süratle sanayi standardı durumuna geldi. Ama aynı vakitda, goofier kreasyonları ve online şakalar amacıyla de sarfedilen vasıta olarak süratle toplandı ve ilk gayri resmi kullanımlarının fazlasına yol açtı.

Bloglar ve teknoloji yayınları, Photoshop’a daha çok sözlü olarak atıfta bulunmaya ilk başlayanlar arasındaydı. Wired , Ekim 1999’dan kalma bir makalede birisinin “Photoshopped set tasarımları” olduğunu yazdı . Korkunç Bir Şey , kurucusunun yüzünü dijital sivilcelerle kaplamak ile alakalı yazarken ilk kez “Photoshopping” i Kasım 2001’de kullanmış gibi gözüküyor . Önümüzdeki birkaç sene içersinde, Boing Boing söz çocuk kitapları “photoshopping” bükülmüş versiyonlarını ve Engadget müracat edilen “photoshopped” PlayStation Portable gösterilmek üzere bir resim sahip.

KORSANLIK ARTTI VE PHOTOSHOPPED GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ ENDİŞELER DE ARTTI
Ana akım yayınlar arasında bu terimin erken tüketimi biraz daha garipti. 2006 senesinde, New York Times , bedeni “görünüşte Adobe Photoshopped” olan bir model ile alakalı yazarken , Wall Street Journal , görüşünü tekrar düşünen bir şahsa atıfta bulunmak amacıyla mecazi olarak (“kafasında Photoshopped”) terimini kullandı. bir fotoğraf.

Ayrıca, Adobe’nin tercihine göre olmasa da, Photoshop çok daha geniş bir şekilde erişilebilir duruma geldi. Napster gibi eşler arası korsanlık hizmetleri yüzsenenin başından beri ortadaydı, fakat 2000’lerin ortalarında program korsanlığı çok daha süregelen duruma geldi. Geniş bant internetin benimsenmesi on senenin ilk haftalarında arttı ve BitTorrent ile birlikte, büyük uygulamaların ve oyunların korsan kopyalarını indirmek ve dağıtmak çok daha basit duruma geldi. Photoshop’un süregelen korsanlığıyla alakalı ayrıntılar büyük ölçüde anekdot olsa da, Adobe de dahil olmak üzere bir küme program üreticisinin 2009 raporu , PC programının yüzde 40’ından çoksının korsan olduğunu ön görü etti.

Terim tüketimi, photoshopped görüntülerle alakalı kaygılar süregelenlaştıkça büyümeye başladı. 2007’de Gawker , Paris Hilton’un sözde ahlaksız görüntüsü gibi, fotoğraf çekilen ünlü görüntüler ile alakalı yazmaya başladı . 2008’de TMZ , “ciddi bir Photoshopped Beyonce” sahibi olan L’Oréal imajını bildirdi . Aynı sene, New York Times İran’ın devlet medya yalnızca üç başlatılan olmuştu ne vakit dördüncü roket eklemek amacıyla bir roket testinin bir görüntü photoshopped meydana çıktı nasıl yazmış ve Telgraf kaplı çevresinde bir münakaşa bir Dove reklam kampanyası amacıyla manasına gelip gelmediği gerçekten rötuşlanmış modeller yerine “gerçek güzellik” rötuşlanmıştı.

Büyük dönüş, büyük yayınların süslenmemiş photoshop’u kullanmaya başladığı o senelerde geldi – “Bu görüntüyü photoshop’a gidiyorum”. TMZ davette terim meydana çıktı Mart 2007’de birkaç ünlülerin “Photoshop birtakım skandal üçlü fotoğraf” amacıyla okuyucular içersinde New York Times bir ay sonra ve üstünde Gawker bundan ileri bir sene.

O senelerde kullanım artışını gören Merriam-Webster , 2008 senesinde sözlüğüne “photoshop” eklemeye karar verdi . “Artan kullanım kazandıkça, hiçbir yere gitmediği açıktı.” dedi Verge . “Fiil, eyleme atıfta bulunmak amacıyla çok etkili.”

Brewster, bir tür dilsel verimliliğin – örnek olarak “dijital program kullanarak görüntüyü değiştirdim” karşısında “fotoğraf çektiğim” gibi bir ismin fiile dönüşmesinin sebebi olduğunu söylüyor. Brewster, “Özellikle bir isim bir süreci ya da bir şey yapmanın yolunu ifade ettiğinde, gerçekten bir fiile dönüşüme katkıda bulunur” dedi.

Haber internet sitelerinden alınan bu örnekler, photoshop’un fiil olarak en erken kullanımları değildi. Merriam-Webster’ın en eski kataloglanmış photoshop tüketimi 1992’de bir Usenet haber grubundan geliyor. Ve eski forumlara ve haber internet sitelerinin arşivlerine bakarsanız, sizden çok daha evvelce yorum bölümleri, photoshopping ve photoshopping biber bölümlerini bulabilirsiniz. Onları gerçek makalelerde bulacağım.

Bunun sebebi, geleneksel yayınların genelde okuyucular arasında anlaşılana kadar konuşma dili kullanmakta tereddüt etmesidir. Bu genelde, photoshop gibi bir sözcük büyük bir yayın doğrultusundan basıldığında, bir dereceye kadar süregelen kullanıma vardığı manasına gelir – editörlerin fazlası okuyucu amacıyla açık olacağına inanması yeterlidir.

Bu, Merriam-Webster’ın yeni bir sözcük eklenip eklenmeyeceğini belirlerken aradığı resmi olarak onaylanmış bir kullanımdır. Brewster, “Bu bize bu kullanım civarına ulaşıldığını söylüyor, bu da anadili konuşanların basılı sözcükyle karşılaşacağı ve sözcüklerin çevrede yapışacağı manasına geliyor” dedi. Bu demektir ki, okuyucular anlamını bilmiyorlarsa, arama yapmaları sözlükte olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Adobe, Premiere Pro amacıyla Productions isimli yeni bir organizasyon aracı yayınladı başlıklı makalemizde Adobe, amacıyla ve Bir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat