Teknoloji

Parmak çıtlatmanın zararları nelerdir?

Parmaklarımızı çıtlatdığımız zaman büyüklerimiz bize parmak çıtlatmak şeytanın tespihi derlerdi şimdi size parmak çıtlatmanın zararlarını açıklayacağız.

Parmak çıtlatmanın zararları

Parmak çıtlatmak halk arasında keyif alınan bir davranış haline gelmiştir. İnsanların parmak çıtlatmaktan en çok keyif aldığı şey parmaklardan çıkan sessizdir. Parmak çıtlatmanın birçok farklı yöntemi vardır. Kimi insanlar parmaklarını yumruk yapıp eklem yerlerine baskı uygulayarak, kimi insanlar ise, parmaklarının ucundan çekerek bu sesin çıkmasını sağlar. Aslında parmaklardan çıkan sesin kaynağı çok başkadır. Parmaklar çıtlatılınca ellerimizdeki eklemlerde aniden bir genişleme meydana gelir. Daha sonra eklemlerde bulunan sıvı içinde bulunan gazlar dışarıya çıkışları sırasında bu sesi çıkarırlar. Parmaklarımızı iki kez üst üste çıtlatmak mümkün olmaz çünkü bu gazların tekrardan toplanması ortalama olarak 20 veya 25 dakikayı bulmaktadır.

Ancak bu davranış sergilenirken vücuda verilen zararlar biliniyor olsa bir daha yapmamak için ellerinizi bile bağlamak isteyebilirsiniz. Ellerimiz, vücudumuzda bulunan en değerli ve en ihtiyaç duyulan organlarımızdan bir tanesidir. Maddelere dokunmamıza ve onları kavramamıza yarar. Ellerimizin olmadığı bir vücut düşünülmesi oldukça zor hayat şartlarını beraberinde getirmektedir. Böyle bir durumda ya ayaklarımızla yemek yemek zorunda kalırız, ya da birisinin sürekli bizim yanımızda kalması ve ihtiyaçlarımızı karşılamakla birlikte yemeğimizi de yedirmesi gerekir.

Yapılan araştırmalara göre parmak çıtlatmanın zararlarının varlığı kesinleşmiştir. Ancak bura da halk arasında bilinen bazı yanlışlarda vardır. Parmak çıtlatmak kireçlenmelere neden olmaz ancak ilerleyen dönemlerde parmak çıtlatan kişinin çıtlatmayan kişiye göre kavrama güçlerinin daha yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra henüz kesinleşmeyen bir bilgide ise eklem gevşekliğine neden olduğu düşünülmektedir. Parmak çıtlatmanın ellerde titreme yaptığı da söylenmektedir. Ancak parmaklara çok fazla orantısız güç kullanılmadığı sürece, bu durum gözle görülür hale gelmemektedir. Diğer bir sağlığa zararlı durum ise ellerde şişme meydana gelmesidir. Bir başka yapılan araştırmada ise parmak çıtlatma alışkanlığı olanların eklem iltihabına yakalanma riskinin azaldığı görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Android cihazlara nasıl format atılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben hiç yapmıyorum başkası yaparken o sesi duyduğumda bile içim gidiyor. Eklem aralarındaki sıvı kaybına sebep olduğu ifade ediliyor

  2. Parmak çıtlatmak eklemlerin aniden genişlemesi ile eklem sıvısı içinde bulunan gazlar açığa çıkar ve bunlar üzerine baskı yapıldığında gazın dışarıya yansıması sonrasında efekt olarak çıtlama sesi meydana gelir.

  3. Bir defa parmak çıtlatıldığında ardından birkez daha denemeniz durumunda tekrardan gerçekleşmeyecektir çünkü açığa çıkan gazların yeniden eklem içi sıvısına karışması en az 20-25 dakika zaman almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı