GENEL HABER

Neden Yalan Dedektörü Testleri Güvenilir Değil?

Francis Gary Powers, Ocak 1956'da CIA'nin U-2 programına pilot olarak kaydolduktan hemen sonra ilk yalan fotoğraf deneyimini yaşadı. Anılarında, Powers, soruyla yüzleştiği bir odaya çağrıldığını söyledi.

“Yalan dedektörü testine itiraz etmek için herhangi bir itiraz?” Çok fazla olmama rağmen, sesini kafamda sallayarak söylemedim. Bu işin bir şartı olsaydı, yapardım. Ama hoşuma gitmedi. … Hiçbir şekilde mahremiyet yokmuşçasına hiç bu kadar açık hissetmemiştim. O anda birileri bana dünyanın yeryüzünden sonsuza dek yalan yalanlayan bir dilekçe verseydi, memnuniyetle imzalardım. Son soruyu sorduğumda ve kayışlar çekildiğinde, şartlar ne olursa olsun, dürüstlüğüme böyle bir hakaret edeceğime yemin ettim. ”

Ancak Powers daha sonra daha yüksek miktarlı başka bir yalan testine girecekti.

Güçlerin durumu nadir görülen bir durum olurdu, ancak yalan makinesi gerçeği elde etmekle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı o dönemde önemli bir araç olarak kabul edildi. Bu yalan makinesi daha çok merkezi bir Soğuk Savaş bilmecesine verilen bir cevaptan ibaretti: Amerikalılar, totaliter olmadıkları iddiasıyla totaliter bir düşmana karşı çıkma sözlerini nasıl yerine getirebildiler?

Bu özel çevreyi kareye sokmak için, federal ajanslar, her şeyden önce CIA, 20. yüzyılın başlarında psikologlar tarafından geliştirilen tartışmalı bir teknolojiyi kullanmaya başladı ve daha sonra 1920‘lerden bu yana polis ve özel işletmeler tarafından rafine edildi ve uygulandı. Kan basıncı, nefes derinliği ve elektrik akımının cilt iletkenliğindeki değişikliklerden elde edilen yalan makinesi ölçümlerinin hiçbir zaman güvenilir aldatma göstergeleri olduğu kanıtlanmamıştır. Laboratuvar çalışmalarında sadece gerçek duygusal kargaşanın ortaya çıkması zor değil, aynı zamanda bu tür duygusal tepkiler insanlar arasında tekdüze değildir ve karşı önlemlerle taklit edilebilir (örneğin, bir yanıt vermeden önce kendinizi sıkmak gibi). Büyük tarama testlerinde, önemli sayıda “yanlış pozitif” (aldatıcı etiketli masum insanlar) kaçınılmazdır.

Bir önceki yazımız olan Denizaltı kablolarının uzayda olabileceği en iyi yer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazı insanlar öyle yalanlar söylüyor ki onları o makineye soksak makine patlardı belki de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı