TARİH

Nagazaki’ye Atom Bombası Atıldı: ABD’nin Kanlı Saldırısı

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sonlarına doğru Japonya’nın Nagazaki bölgesine attığı atom bombası, savaş ile beraber büyük bir soykırımın da yaşanmasına neden olmuştur. Fat Man (şişko adam) adı verilen bomba, Plütonyum-239 tipi atom bombasıydı. On binlerce insanın ölmesine, daha fazlasının da hastalanmasın neden olan atom bombası, kentin % 36’sını da kullanılamaz hale getirmiştir.

300 Bin Santigrat Dereceyi Bulan Yakıcı Bir Sıcaklık

Nagazaki, Japonya’nın güneyinde yer alan ve ülkenin Batı ile köprü vazifesini gören şehirlerinden biridir. Japon ordusunun teslim olmamasından dolayı Amerika’nın son atom bombasını attığı şehir de burasıdır. Savaşı kazanabilmek adına 74.000 insanın ölmesine aldırılmadan atılan atom bombası, sonuçları açısından çok daha dramatik bir hal almıştır. 2007 yılında yapılan bir araştırma bombanın etkisiyle hasta olarak ölenlerle beraber 143.000 kişinin öldüğünü gözler önüne sermiştir.

Birçok kişi tarafından Hiroşima’ya atılan bomba akılda daha kalıcıdır. Çünkü ‘Little boy (küçük çocuk)’ adlı bomba, dünyada ilk defa kullanılan ve büyük çapta zarara neden olan bir bombaydı. Savaşın seyrini değiştirmiş ve Japon hükümetini zora sokmuştu. İlk atıldığı anda gözleri kör edecek şekilde bir ışık süzmesinden sonra 300 bin santigrat dereceyi bulan bir alev fırtınası şeklinde hissedilen atom bombası, ABD’nin savaşı kazanmak için her şeyi yapabileceğini gösteren bir hamle olmuştur.

360.000 Kişinin Ölmesine Sebep Olan İki Bomba

II. Dünya Savaşı’nda karşılıklı olarak Downfall ve Coronet operasyonları ile ABD ve Japonya karşı karşıya geldiler. Japon birlikleri Amerikan askerine ülkelerine girmenin bedelini ödetmek için sivil halk dahil silahlandırmıştı. Kamikaze birlikleri ile intihar timleri oluşturulmuştu. Sivil halk karşı koyduğu için ABD, askerini ülkeye sokmaktan korktu ve atom bombası kullanmaya karar verdi. Böylece Rusya’ya gözdağı verilecek ve Japonya saf dışı kalacaktı.

Tarih 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde 3 km çapındaki bir alana yayılan ilk bomba Hiroşima’ya atıldı. Bunu 9 Ağustos’ta Nagazaki’ye atılan bomba takip etti. Teslim olmayı reddeden Japonya, büyük bir yıkıma sahne oldu ve 14 Ağustos 1945 tarihinde teslim olmaya mecbur kaldı. Japonya’nın 360.000 vatandaşını kaybettiği Hiroşima ve Nagazaki saldırıları, insanlık tarihinin en kanlı saldırıları olarak tarihe geçti.

Bir önceki yazımız olan Kanun-i Esasi: Bir Anayasa Denemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı