MÜSİAD Konya İranlı iş insanlarını misafir etti


MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen Konya – İran B2B Programı kapsamında Konya’ya gelen İran iş insanları heyeti, Konyalı sanayici ve iş adamıyla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

musiad-iran-1.jpg

‘TİCARET POTANSİYELİMİZİ ARTIRMALIYIZ’

MÜSİAD Konya Şubesinde gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Başkan Yardımcısı Murat Özsandıkçı “İran ile çok uzun dönemdir ve çok geniş bir coğrafyada komşuluk yapmaktayız. Ortak bir coğrafyayı paylaşmak ortak bir kültürü paylaşmak ortak bir kaderi paylaşmaktır aynı zamanda. Bizler iş adamları olarak fiziki birlikteliğimizi kültürel birlikteliğimizi iş dünyasında bir avantaja çevirmek zorundayız. Himayesinde bulunduğumuz Hz.Mevlana derki kaliteli kişi işi ile boş insan kişi ile uğraşır. Gelişen ekonomide değişen dünyada komşularla ticaretin ticaret sınırları arasındaki korumacılığın giderek artan bir trend olduğunu görüyoruz. Bizimde bu noktada İran ile ticaretimizin istediğimiz seviyede olmadığını maalesef görüyoruz. Bu konudaki en güzel atılımlardan bir tanesini yapmış olan Konya şehrimiz bir önceki seneye göre İran ile ticaretini yüzde yirmi yedi artırdı. Bu artışın önümüzdeki dönemde daha fazla arması planlamalıyız” dedi.

musiad-iran-2.jpg

‘KONYA SANAYİSİ OLDUKÇA İLERİDE’

Konya ziyareti gerçekleştiren İran heyeti temsilcisi Menekşe Alame ise “Aramızdaki birleşik ve benzer kültürlere göre umarım ki bu program ile iyi bir iş birliği yaparız. İran’daki özel firmalar şu an Türkiye ile iş birliği için hazır. Umarım ki iki ülkenin iş birliği ile ticaret yolunu daha iyi bitirelim. Konya’nın kültürü ve tarihi bizler için bu şehri daha cazip yapmıştır. Fabrika gezilerinde bugün gördük ki Konya’dan bazı şeyler alabiliriz ve Konya’ya bazı şeyler verebiliriz. Gelecek aylarda birlikte Türkiye-İran arasındaki iletişimi ilerletebiliriz. Konya şehrinin bu kadar sanayide gelişmiş olması bizleri memnun etti ticaret konusunda şuanda bizler Konya şehrine odaklanmak istiyoruz. Konya ile yeni işler yapabilmek için Türkiye ile iletişime geçmek istiyoruz. Konya’daki teknolojiyi ve teknolojik yatırımları çok etkileyici. Türkiye ve İran arasındaki ilişkiyi geliştirmemiz lazım.”dedi.

musiad-iran-3.jpg

Konuşmaların ardından iş geliştirme toplantısı ve B2B Görüşmelerine geçildi. MÜSİAD Konya Şube üyeleri, Konyalı iş insanları ile İranlı iş insanları, sektörel masalarda ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdi.

musiad-iran-4.jpg

Daha sonra Konya sanayisinde çeşitli firmalarda iş ziyaretleri yapıldı.

musiad-iran-5.jpg

musiad-iran-6.jpgSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*