SAĞLIK

Mide ağrısına ne iyi gelir

Mide ağrısı deyip geçmeyin midenizde kötü huylu bir tümörde olabilir yediğiniz yemeği hazmetme sorunuda olabilir yada başka sebeblerden dolayıda olabilir. Doktora gittiniz ancak hiç nihai bir sonuç alamadıysanız doktorunuz size endoskopiye girmenizi önerir ancak endoskopi ağız yoluyla mideye giden koca kameralı bir hortumdur çok acı çekeceğiniz kaçınılmaz olur endoskopiye girmekten korkuyorsanız uyutularak girmenizi tavsiye ederiz.

Mide ağrısına ne iyi gelir, bitkisel

Mide ağrısına bir türlü çözüm bulamıyorsanız alternatif çözümlerimizi uygulayın.

Öncelikle yabani karanfil çiçeği kaynar suya katarak dem almasını bekleyin demlendikten sonra kalıntıları süzerek çayı içebilirsiniz sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ögün içmeniz önerilir.
Bir çay bardağı kadar kaynar suyun içine ince doğanmış bir çay kaşığı olacak şekilde acı pelin katınız çay soğuduktan sonra ağrı durumlarında aç karnına içilmesi tavsiye edilir.
–kızılcık meyvesini Bir litre suyun içine iki avuç katarak kaynatın işlem tamamlandıktan sonra süzülerek günde üç defa aç karnına olmak şartı ile birer su bardağı içilmesi uygundur.
–Havlıcan otunu bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda ezilerek toz haline getirin bir çay kaşığı kadar atın demlenmesi için biraz beklendikten sonra süzün günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı ile için.
–çörek otunu Havanda döverek toz haline getirin bir çay kaşığı tatlı kaşığı süzme balı çörek otuyla karıştırılıp macun haline getirildikten sonra yenilmesi önerilir.

Mide ağrısı bir çok hastalığın habercisi olabilir tam olarak neden mideniz ağrıdığını bilmiyorsanız mutlaka doktora gidin.
Gelellikle karaciğer hastalıklarından kaynaklanır. Karaçiğer problebi hepatit a, hepatit b, hepatit b ve son olarak siroza çevirebilir. Mide ağrısına bitkisel çözümler birçok yönden etkili olabiliyor

Mide ağrısına bitkisel çözümler birçok yönden etkilidir. Sizler için derlediğimiz bitkisel çözümler sayesinde mide ağrısından kurtulabilirsiniz. Diğer pratik mide ağrısına çözümler ise şu şekildedir.

Tarçın: bu bitki türü mide ağrısına iyi gelmekte,hazımsızlığı,iştahsızlığı ve karın ağrılarını önüne geçebilirsiniz.

Pırasa: Prasadaki gaz oranı mideye dengeli bir şekilde dağılır. Öksürüğü keser. Mide rahatsızlıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir.

Vişne Suyu: Mide ve karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca vişne kan yapıçı bir özelliğe sahiptir.

Yukarıdaki yöntemler mide ağrınızı gecirmediyse doktorunuza başvurun bunlar bilinen en iyi mide ağrısına iyi gelen yöntemlerdir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Kısırlığı, Erkek Kısırlığı Nedir, Erkek Kısırlığı Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. gazoz, maden suyu, soda gibi içeceklerden uzak durmanız önerilir özellikle gaz sorununuz varsa

  2. Civanperçemi çiçekleri, midenin ürettiği asit miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoidler, polifenoller, laktonlar içerir. Bu maddeler vagus siniri denilen ana sindirim sinirine etki ederek asit salgılanmasını azaltır. Mide asidi seviyelerinde azalma olduğunda mide ekşimesi ve hazımsızlık şikayeti de azalır. Civanperçeminin taze yaprakları salatada çiğ olarak veya bir öğünün içinde pişirilerek tüketilebilir. Civanperçemi çayı yapmak için kaynar suya 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş veya öğütülmüş civanperçemi yaprağı ekleyebilirsiniz.

  3. Papatya çayı : Papatya çayı, anti-enflamatuar özelliğiyle mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu anti-enflamatuar özellikler, mide kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak kramp ve spazm ağrısını azaltabilir.

  4. Vücut yatay olduğunda, midedeki asidinin geriye doğru hareket ederek yukarıdaki yemek borusuna kaçması kolaylaşır. Midedeki asit, bu bölgede hasara sebep olabili.Mide ağrısı olan kişiler, ağrı veya yanma geçinceye kadar en az birkaç saat yatmaktan ve uzanmaktan kaçınmalıdır. Yatması gereken birinin başını, boynunu ve üst göğsünü yastıklarla, ideal olarak 30 derecelik bir açıyla desteklemesi gerekir.

  5. Zencefil mide problemleri ve hazımsızlık için yaygın olarak kullanılan doğal bir çözümdür. Zencefil, mide kasılmalarını hızlandırmaya yardımcı olabilecek gingerol ve shogaol adı verilen kimyasallar içerir. Böylelikle zencefil tüketerek, midede hazımsızlığa neden olan yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesi sağlanabilir. Zencefildeki kimyasallar ayrıca mide bulantısını, kusmayı ve ishali azaltmaya yardımcı olabilir. Mide ağrısı olan insanlar yiyeceklerine zencefil eklemeyi ya da çay olarak içmeyi deneyebilir.

  6. Nefesin taze kokmasını sağlaması yanı sıra, nane kusma ve ishalin önlenmesine, bağırsaklardaki kas spazmlarını azaltmaya ve ağrı gidermeye yardımcı olabilir. Nane, İran, Pakistan ve Hindistan’da hazımsızlık, gaz ve ishal için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Nane yaprakları ham ya da pişmiş şekilde tüketilebilir. Nane şekeri emmek, elinizin altında hiçbir şey olmadığında, mide ekşimesi veya ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir seçenektir.

  7. Isı uygulamak: Isı, gergin kasları gevşetir ve hazımsızlığı kolaylaştırır. Bu nedenle ılık bir banyo yapmak mide rahatsızlığını hafifletebilir. Mideye 20 dakika ya da soğuyuncaya kadar ısıtılmış bir sıcak su torbası uygulamak da faydalı olabilir.

  8. Bazı araştırmalar limon suyunun bir tutam karbonat ile suya karıştırılmasının çeşitli sindirim şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu karışım, gaz ve hazımsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilecek karbonik asit üretir. Ayrıca karaciğer sekresyonunu (salgılarını) ve bağırsak hareketliliğini de artırabilir. Bu karışımı yapmak için bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip yavaş yavaş içmek gerekir.

  9. Karanfil, midedeki gazın azaltılmasına ve gastrik sekresyonların (sindirim salgılarının) artmasına yardımcı olabilecek maddeler içerir. Böylelikle basınç ve kramp azalırken, sindirim de hızlanabilir. Karanfil ayrıca bulantı ve kusmayı azaltmada yardımcı olabilir. Mide ağrısı olan bir kişi yatmadan önce günde bir kez bir çay kaşığı toz ya da çekilmiş karanfille, bir çay kaşığı bal karıştırıp içmeyi deneyebilir. Bulantı ve mide ekşimesi için, karanfil suda kaynatılıp çay şeklinde tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı