Teknoloji

Mantar Nasıl Temizlenir Ve Nasıl Haşlanır

Özellikle toplanmış mantarları seçerken oldukça dikkatli olmakta fayda var. Zehirli mantarlar bilinçsiz bir şekilde toplandığında ve tüketildiğinde ölümcül zehirlenmeler ortaya çıkıyor mantar ile bilmeniz gerekenleri sizler için bir yazı hazırladık mutlaka okuyun.

Mantar Nasıl Temizlenir Ve Nasıl Haşlanır

Yenilebilir mantar çeşitleri; şapkalı mantar (kültür mantarı), kaz ayağı mantarı, yumurta mantarı, kuzu göbeği, sütsüz mantar, kırmızı reishi mantarı olarak çeşitleri vardır. Yöreye göre isim değişikli olabilmektedir. Mantarı yıkamak yerine silmek daha doğrudur. Çünkü yıkandığında, mantar çok fazla su çeker ve lezzeti azalır. Ancak bazen bembeyaz mantarlara denk geldiğimiz gibi bazen de dışı çokta temiz olmayan mantarlarla karşılaşmamız mümkündür. Bu durumda mantarı nemli bezle silmek yerine yıkamak daha doğru olur. Mantarı yıkarken, suyun içinde tutmak yerine, muslukta teker teker hızlıca yıkayıp, hemen kurutmak, mantarın çok fazla su çekmemesini ve kararmamasını sağlayacaktır.

      Mantarların ömrü çok uzun olmadığından, haşlamak daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca yağlı yemeniz yasak ise ya da diyet uyguluyorsanız, bu yöntem faydalı olacaktır. Haşlama yönetiminde mantarı yıkamanızda bir sakınca yoktur. Saplarını ve şapka kısımlarını kestikten sonra, geniş bir tencere de limon suyu, tuz ve su ile haşlayabilirsiniz. Limon mantarların kararmasını da önleyecektir. Su kaynadıktan sonra, 5 dakika kadar tencerenin kapağını kapatıp, haşlama işlemini sürdürün ve ocağı kapatarak tencerenin kapağını açabilirsiniz. Eğer mantarları hemen kullanmayacaksanız, haşladığınız suda soğumasını bekleyin ve cam kavanozda bir ay kadar saklayabilirsiniz. 

      Mantarı mutfağınızda bir çok alanda kullanabilirsiniz. Sote, haşlama, kızartma ya da salatalarda tercih edebilirsiniz. Çok yönlü bir besin olan mantar, beraberinde bir çok vitamini de bize sunmaktadır. Bol miktarda protein içeren mantar, hücrelerin kendini tamir etmesinde büyük fayda sağlar. Fosfor ve folik asit içerir. Kemik ve dişleri güçlendirir. Çok iyi bir lif kaynağıdır ve kolesterolün dengelenmesinde büyük katkısı vardır. Tokluk hissi yarattığından, kilo vermede de yardımcı olur. 
    Son olarak da, mantarın faydası olduğu kadar zehirli olan türleri de bulunmaktadır. Bu yüzden mantarı aldığınız yere dikkat etmekte fayda vardır. Fakat sadece aldığınız yere dikkat etmeniz sizi korumayacaktır. Kendi önleminizi almanız gerekmektedir. Kültür Mantarı dışında türünü bilmediğiniz mantarları mutfağınıza sokmayın. İlla ki yiyecekseniz, aşağıdaki denemeleri mutlaka yapın:

Mantarı gümüş bir eşya ile birlikte kaynatın. Mantar zehirliyse gümüş kararacaktır.
Mantarı kopardığınızda, iç kısmı mavi renge dönüyorsa zehirlidir.
Mantarı ezdiğinizde süte benzer bir sıvı akıyorsa zehirli değildir.
Fakat tüm bu bilgilerin doğru olduğu henüz kesinleşmemiştir. İşinizi şansa bırakmamak için kültür mantarlarını tercih edin.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Donanım Ve Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. bilgi için teşekkürler zehirli mantarlar biraz normalden çok daha büyük oluyor bildiğim kadarıyla

 2. mantar yanında bulgur pilavıyla harika gider 🙂
  * mantar yanında bulgur pilavıyla harika gider 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı