TARİH

Malazgirt Savaşı Hakkında Önemli Bilgiler

  • Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 yılında Muş’un Malazgirt ilçesinin yakınlarında Selçuklu İmparatorluğu ile Bizans İmparatorluğu arasında gerçekleşti. Romen Diyojen’in esir düşmesi ile sona eren savaşta Türk’lere Anadolu’nun kapıları açıldı. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi üzerine Türkiye adı ile Avrupa semalarında yayılma başladı.
  • Selçuklu Hükümdarı Çağrı Bey’in 2. oğlu olan Sultan Alparslan 27 Nisan 1064 yılında tahta geçti. Tahta geçen Sultan Alparslan ilk hedef olarak Bizansın hakimiyeti altında olan Anadolu topraklarını almak oldu. 1070 yılında Abbasilerin desteği ile Fatımilerin üzerine yürüdü. Daha sonra Bizans’ın doğuya yaptığı haçlı seferini öğrenince geriye dönerek Suriye sınırından Muş’a geçiş yaptı ve Bizans’ı orada karşıladı.
  • 200 bin kişilik bizans ordusuna karşılık 50 bin kişilik ordu ile karşılık veren Selçuklu Devleti, Artuk, Tutak, Danişmend Beyleri ile de birleşerek Anadolu’yu iyi tanıyan beylerle savaşa karşılık verdi.
  • 13 Mart 1071 yılında büyük bir tören ile Ayasofya semalarından yola çıkan 200 bin kişilik Bizans ordusunun haberini Mısır’a sefere çıktığında duyan Alparslan, büyük kürt birliklerinide kendilerine katarak Anadolu’ya hareket etti. Anadolu da Malazgirt ile Ahlat arasında bulunan Rahle Ovasında karşılaştı. Alparslan ilk taarruz emrini vermeden önce ordusuna bir konuşma yaptı. ” Ben Müslümanların camilerde bize dua ettikleri bu saatte düşmana saldırmak istiyorum. Galip gelirsek arzuladığımız sonucu elde etmiş oluruz. Bugün burada ne emir veren, ne sultan var burada bende sizinle birlikte savaşacağım. Benimle savaşacaklar peşime düşsünler, gelmek istemeyenler serbestçe dönebilir” çağrısı üzerine savaş başladı.
  • Turan taktiğinin en iyi kullanıldığı bu savaş, Türklerin Anadolu’ya giriş bileti olmuştur. Türklerin uyguladığı turan taktiği karşısında kendi taktiklerini uygulayamayan bizans ordusu 105 yıl boyunca tekrar saldıracak gücü bulamamıştır.
  • Savaşta çok fazla yorulmayan Türk askerleri marmara kıyılarına kadar hızla ilerlediler. Böylelikle bugün ki Türkiye Devleti’nin temelleri atılmış oldu.
  • Anadolunun çeşitli yerlerinde Türk beylikleri meydana gelmeye başladı. Balkanlardan tamamen elini ayağını çeken Bizans bugün ki İstanbul sınırları içerisinde kaldı.
  • Bizansa uğratılan bu ağır yenilgi ile birlikte Oğuzların Anadoludan atma düşüncesinde olan Selçuklu Devleti bu düşüncesinden kısmende olsa vazgeçti.

Bir önceki yazımız olan Kavimler Göçü: Tarihin En Büyük İnsan Seli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı