Teknoloji

Linkedin Nedir?

Sosyal medya platformları arasında çok farklı bir konumu olan Linkedin, bir medya paylaşım sitesi olmaktan daha çok bir e-ticaret sitesi gibi çalışmaktadır. İş arayan ile işveren arasında irtibat kurulmasını sağlayan sitenin çok farklı özelliklerinin de olması, her geçen gün üyelerinin artmasına neden olmaktadır.

Linkedin, İş ve Sosyal Medyayı Birleştiren Bir Platformdur

Linkedin platformunda farklı meslek gruplarından kişi ve kurumlar bir araya gelmektedir. İş aranlar için işverenlere ulaşabilmenin en kolay yollarından biri Linkedin sosyal platformunu kullanmaktır. Meslektaşlar arasında tecrübe paylaşımı da yapılabilen platform, iş arayanların kendisini geliştirmesine de yardımcı olmaktadır.

İnternet dünyasında paylaşım yapılabilecek birçok platform olmasına rağmen Linkedin, ilgi çeken iş imkanları ile öne çıkmaktadır. Aynı işi yapmak isteyenler için de büyük bir fırsat olan bu site, işle alakalı sunum, proje ve tecrübe paylaşımına imkan vermektedir.

Üye Olarak Kullanıma Hemen Başlayın

Linkedin, üye olma esasına dayalı bir platformdur. Ücretli veya ücretsiz yapılabilen üyelik için e-posta adresinizin bulunması gerekmektedir. Böylece site kullanıcıları ile irtibat kurabilmekte ve ilgilenilen iş ile alakalı bültenler göndermektedir. Ücretsiz üyelikte birçok özellik kullanılabilmektedir. Ancak Premium üyelik denilen ücretli üyeliğin tüm kısıtlamaları kaldırdığı unutulmamalıdır. Bu bakımdan ücretli üyelik profesyonel kişilerce kullanılmaktadır.

Ücretsiz üyelikte bağlantı kuramadığınız yani takip edemediğiniz kişilerle irtibata geçeme imkanı bulunmamaktadır. Ücretli üye olunduğunda ise takip etmediğiniz kişilere de mesaj gönderebilmekte, kendinizi onlara tanıtabilmektesiniz. Ayrıca profilinizi ziyaret eden kişileri geçmişe dönük 90 güne kadar görüntüleyebilmektesiniz. Ücretsiz üyelikte bu sayı yalnızca son 5 kişi ile sınırlı bulunmaktadır.

Kendi CV’nizi Oluşturun Ve İş Verenlerin Teklifini Bekleyin

İş dünyasına profesyonel bir bakış açısı getiren Linkedin üyeliğinden sonra yapılması gereken iyi bir profil oluşturmaktır. Bu aynı zamanda kişisel CV’dir. Eğitim bilgilerinizden iş tecrübesine varıncaya kadar doldurduğunuz bilgiler, işverenlerin dikkatini çekmek için önemlidir. Profil kısmına özel yetenek veya ilgilerinizi de ekleyebilmektesiniz. Yani işverenin neden sizi seçmesi gerektiği konusunda onlara bilgi vermektesiniz. Ancak kendinizi överken aşırıya kaçmak, işverenlerin sizden uzaklaşmasına neden olabileceğini unutmamalısınız.

Linkedin, aradığınız iş ile alakalı oluşturduğunuz blok veya sitenin tanıtımı için de önemli bir reklam aracıdır. Resim veya video görselleri ile profilinizi farklı kılabileceğiniz, iş arkadaşlarınızla dosya, kitap, yazı paylaşabileceğiniz diğer sosyal medya platformlarının ötesinde bir kullanım sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mantar Nasıl Temizlenir Ve Nasıl Haşlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. uzun yıllardır üyeyim ama henüz bir iş bulamadım güçlü cv si olanlar için linkedin, kolayca iş bulabilecekleri büyük bir alan

  2. Linkedin tarafından gönderilen spam mesajlardan bıkmış durumdayım abonelikten çıkıyorum ama yine de geliyor bir türlü kurtulamıyorum

  3. Bence kariyer.net den daha işlevsel bir ağ linkedin.tabi ikisi farklı yapıda, karşılaştırmam doğru olmadı belki ama, kariyer.net den 40’ı aşan ilana başvurduğum halde bir sonuç alamadım linkedin’e kayıt oldum oradan iş çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat