SAĞLIK

Kubital Sendromu Nedir?

Eklemlerde ve kaslarda meydana gelen rahatsızlıklar gün geçtikçe yaygınlaşmaya, çeşitlenmeye devam etmektedir. Kubital Sendromu rahatsızlığı dirseklerde meydana gelen bir hastalıktır. Kemiğin oldukça fazla olduğu dirsek bölgesinde kubital sendromu ciddi bir rahatsızlıktır. Dirsekte sinir sıkışması olarak tanımlanan bu rahatsızlık, ulnar sinir sıkışması olarak ta bilinir. Ulnar siniri, boyundan ele uzanan üç sinirden birisidir. Ulnar ismi ile bilinen bu sinir, dirseğin arka ve iç kısmında yer alan tıpta medial epikondil ismi ile anılan bir tünelden geçer. Dirsek bölgesinde yer alan bu tünel ve çevresinde yer alan herhangi bir sorun direkt olarak el bölgesini etkiler. Kubital Tünel olarak dile getirilen bu terim dirsek tüneli anlamına da gelmektedir.

Kemiğin yanında duran ve dıştan basınca, baskıya açık olan ulnar siniri konumundan dolayı sıkışabilir. Bu sıkışma Kabital Sendromu olarak adlandırılır. Ulnar siniri bulunduğu yerin durumundan dolayı en küçük bir durumda dahi sıkışabilir, her dirsek uyuşması ya da benzeri durumları kubital sendromu olarak adlandırmak doğru olmaz. Sıkıştırma durumu şiddetli bir şekilde olur ise, dirsek, ön kol, el bileği ve parmaklarda da uyuşukluk görülür. Bundan dolayı dirsek bölgesini herhangi bir yere yaslarken ya da dayarken uzun süre aynı pozisyonda durulmamalıdır. Sinir bölgesine baskı yapmak vücutta tedavisi zor sonuçlara da yol açabilir. İnsan vücudunun sinir sistemi ile hareket edildiği de göz önünde bulundurulur ise, sinirlere gelebilecek herhangi bir zarar kalıcı his kaybına yol açabilir.

Kubital Sendromunun Belirtileri Nelerdir?


Dirsek rahatsızlığına yol açabilecek pozisyonlardan uzak durmak gerekir. Bu pozisyonları genel olarak tanımlamak gerekirse, dirsek bölgesinde yer alan tünellerden geçen sinirlerin sıkıştırılmasını sağlayan her türlü hareket, bu sendromun oluşmasına yol açmaktadır. Günlük hayatımızda karşılaştığımız bu sendromun en sıklıkla yaşanmasına sebebiyet veren davranış ise, dirseğin uzun saatler boyunca masanın üzerinde dayanmasıdır. Dirseği dik bir şekilde masanın üzerine koyduğunuzda bir süre sonra kollarınızda hatta parmak uçlarınıza kadar uyuşukluk hissedersiniz. Bu durum bu sendromun oluşmasına teşvik edici bir davranıştır. Aynı zamanda parmak uçlarının uyuşması sinirin sıkıştığı anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısının Gerçek Sebepleri Nedir ve Nasıl İyileştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat