KOSGEB GİRİŞİMCİ KREDİSİ NEDİR?

KOSGEB Girişimci Kredisi yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere belli şartlar altında hibe+kredi olarak verdiği bir destektir. Bu uygulamanın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam problemlerinin çözümünün asıl etki eden girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve de başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır. Kendi işinin işvereni olmak isteyenler 50 bin TL hibe ve 100 bin TL ödemeli olmak üzere 150 bin TL’ye kadar takviye alabiliyorlar. Girişimcilik Kredisine müracaatte bulunmak amacıyla ise belli şartları yerine getirmiş olmak gerekir.

Girişimcilik Eğitimi; Kurum doğrulusunda sağlanan eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitim ardından KOSGEB doğrulusunda sertifika alıyorsunuz.

Şirket Kurulumu; Almış bulunduğunuz sertifika ardından şirketinizi kurabilirsiniz. Sertifika almadan kurulan işletmeler başka bir deyişle firmanın sertifika alınmadan kurulmuş olması sizi bu krediden yoksun vazgeçecektir.

Şirket Ortaklık Yapısı; Kurulan şirketin ortağı olabilir. Hatta sizin hissenizin 0 olması bile yeterli oluyor.

Destek Oranı; Erkek girişimcilere, bayan girişimcilere p gibi bir destek seviyesi bulunmaktadır. Kadın girişimcilerin ülkemizde erkeklere nazaran daha az bulunduğu amacıyla çok bir miktar ayrılmış durumda.

Destek Nasıl ve Ne Zaman Alınabilir?
Şirketiniz amacıyla harcama gerçekleştireceğiniz bütün giderlerin faturasını kesinlikle almalısınız. Yaptığınız harcamaları KOSGEB’e göndererek 2-3 ay ortamında bu giderleri KOSGEB’den alacaksınız. Fakat şunu belirtmekte yarar var, KDV dahil olmayacaktır.

KOSGEB Kredisi Nasıl ve Ne Zaman Alınıyor?

KOSGEB kredisi firma doğrulusunda oluşturulan harcamaların faturaya dökülmüş halinin KOSGEB’e gönderilmesi ardından alınabilmektedir. KOSGEB desteğinin alınabilmesi amacıyla alttaki kısımda sıralanmış olan koşulların sağlanması gerekliliği bulunmaktadır. 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı doğrulusunda verilmiş olan uygulamalı eğitim dayanağını ya da iş kurma danışmanlığı eğitimini alanlar, Müessese doğrulusunda üniversite hudutlarında yapılmış olan genç teşebbüsçü geliştirme uygulamanına katılan ve mezun olanlar, İŞGEM kapsamında tespit edilen girişimcilerden 1 yıl içersinde işletme açmış olan vatandaşlar KOSGEB Kredisi İçin Nasıl Başvuru Kaydı Yapılır? KOSGEB kredisi alabilmek isteyen vatandaşlar e-devlet aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilirler. KOSGEB üstünde açılan ekranda KOBİ Beyannamesi’nin doldurulması gerekmektedir. Beyanname alakalı eksperler doğrulusunda denetim edildikten sonra netice tarafınıza iletilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat