Konyalılar turşuya yöneliyor! Turşu sirkeli mi olur, limonlu mu?


Konya’da kış aylarının yaklaşmasıyla beraber son zamanlarda artan grip salgınlarının sonucunda vatandaşlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için turşuya ve turşu suyuna ilgi gösteriyor. Son zamanlarda ise artış gösteren salgın hastalıklar; çocuk, genç ve yaşlı demeden herkeste etkili olabiliyor. Özellikle solunum yoluyla bulaşan birçok hastalık insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Havaların soğuması ve salgın hastalıkların artmasıyla beraber turşuya ve turşu suyuna ilginin arttığını belirten Selman Kozan, turşunun salgın hastalıklara karşı savaştığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi.

konyalilar-tursuya-yoneliyor-tursu-sirkeli-mi-olur-limonlu-mu-001.jpg

“SALGIN HASTALIKLARA KARŞI TURŞUYA TALEP ARTIYOR”

Turşunun birçok hastalığa iyi geldiğini vurgulayan Kozan, turşu ve turşu suyunun faydalarını şöyle sıraladı: “Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini düzenler, kalp damar hastalıkları ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korumada yardımcı olur.”

konyalilar-tursuya-yoneliyor-tursu-sirkeli-mi-olur-limonlu-mu-002.jpg

“ANADOLU HALKI İÇİN TURŞU VAZGEÇİLMEZ”

Selman Kozan; salatalık, mısır, kornişon, kavun, havuç, salatalık, lahana, pancar, patlıcan, domates, mandalina ve daha birçok çeşit turşuları olduğunu kaydetti. Kozan, Anadolu halkı için turşunun vazgeçilmez olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Anadolu insanı turşuyu çok sever ve talep gösterir. İnsanlarımız çeşit çeşit turşuları kendileri yapar veya satın alır. Bazen hiç duymadıkları veya tatmadıkları turşuları satın alırlar. İnsanların damak tadına da hitap etmesi gerekir.”

konyalilar-tursuya-yoneliyor-tursu-sirkeli-mi-olur-limonlu-mu-003.jpg

“SİRKEDEN YAPILAN TURŞU LİMONA GÖRE DAHA LEZZETLİ”

Limondan yapılan turşuya göre sirkeden kurulan turşunun daha lezzetli olduğunu ifade eden Kozan, sirkenin turşu oluşumunda yavaş yavaş etki göstererek daha lezzetli bir tat oluşturduğunu vurguladı. Birden fazla turşu türünün olduğuna dikkat çeken Kozan, turşunun kilosunun 120 TL’den başladığını çeşitlerine göre de fiyat farklılığının olduğunu bildirerek sözlerini sonlandırdı.

konyalilar-tursuya-yoneliyor-tursu-sirkeli-mi-olur-limonlu-mu.jpg

konyalilar-tursuya-yoneliyor-tursu-sirkeli-mi-olur-limonlu-mu-004.jpg

konyalilar-tursuya-yoneliyor-tursu-sirkeli-mi-olur-limonlu-mu-005.jpgSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*