Konya’daki lise öğrencileri savunma sanayinde çığır açtı!


Konya’da yaptıkları projeler ve çalışmalarla ön plana çıkan Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri savunma sanayide de büyük yol kat ettiler. Yaptıkları çalışmalardan bahseden Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Öğretmeni Ali Demir, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

‘FİRMALARLA ÇALIŞIYORUZ’

Havacılık ve insansız hava araçları üzerine çalıştıklarını ifade eden Demir, “Savunma sanayiye yönelik ürünler yapıyoruz. Savunma sanayide daha çok havacılık ve insansız hava araçları üzerine çalışıyoruz. Bu konuda çalışan firmalara mühendislik, tasarım ve üretim desteği veriyoruz. Daha sonra teslim ediyoruz. Eğer müşteriden talep gelirse bu prototipin parçalarını seri olarak üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

whatsapp-gorsel-2023-12-02-saat-21-50-58-848485f8.jpg

‘İHA ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ’

Yaptıkları çalışmalardan bahseden Demir, “İHA’yı tamamen üretmiyoruz. Bunun teknolojik ve mali sebepleri var. Birçok şey gerekiyor. Totalde yaptığımız 250 parça var. Genellikle hepsi İHA üzerine. Bunların bir kısmın İHA’nın üzerinde olan parçalar. Bir kısmı da İHA bileşenlerinin parçaları. Bu parçaların hepsini biz tasarlayıp yapıyoruz. Biz endüstriyel ürünlere akıl ve tasarım katarak havacılık sınıfı ürünler üretiyoruz. Ürünlerin tek tek test edilip, uygun olduğunu kontrol edip, ona uygun tasarım yapmak gerekiyor.” diye aktardı.

whatsapp-gorsel-2023-12-02-saat-21-50-58-d18916b9.jpg

‘NEFES ALMAK İÇİN BİLE DURMAMALIYIZ’

Ürettikleri projeleri anlatan Demir, “İnsansız kara aracı olan uzaktan kumandalı Porsuk’u yaptık. Bu bir robot platformu. Üzerine kamera da mühimmatta takılabiliyor. İnsanların gitmeyeceği yerlere gönderilebilir. Bir dronun da kamera sistemini prototip olarak ürettik. Müşteri kendisi devam ettirdi. Savunma sanayide ülkemizde çok güzel şeyler oluyor. Ama rehavete yapılıyor insanlarımız. Halbuki nefes almak için bile durmamamız gerekiyor. Daha çok yolumuz var.” ifadelerine yer verdi.

whatsapp-gorsel-2023-12-02-saat-21-50-58-22e1c332.jpg

‘ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ’

Bölümün öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördüğünü vurgulayan Demir, “Savunma Sanayi Mekanik Sistemler dalını kurarak bu ekosistemi oluşturmaya çalıştık. Çok büyük ilgi gördü. Gelen öğrencilerin profili de çok yükseldi. Birçok öğrenciye bilgi vermeye yetişemez hale geldik. Savunma sanayi üretiminin nasıl olduğunu öğretmiyoruz. Nasıl yapılacağını gösteriyoruz. Bu ekosistemin içinde yetişiyorlar. Çocuk bunun bir hava aracı olduğunu, üretildiğini biliyor. O atmosferi teneffüs ediyor.” dedi.

whatsapp-gorsel-2023-12-02-saat-21-50-59-02920c55.jpg

‘ÖĞRENCİLERİMİZ MEMNUN’

Öğrencilerin yaptıkları projelerden memnun olduklarını dile getiren Demir, “Öğrenciye aidiyet hissini vermek çok önemli. Tüm aşamaları kendinin yapması aidiyet duygusunu oluşturuyor. Öğrenci kendini ait hissettiği anda kanallarını açıyor ve öğreniyor. Bu yüzden öğrencilerimiz bölümlerinden, yaptıkları işten çok memnunlar. Fuardaki hava çok farklı. Bu fuardan sonra yeni birkaç dala daha evirileceğiz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*