SAĞLIK

Kök Hücre Saç Ekimi

Bir kök hücre saç ekimi, geleneksel bir saç ekimine benzer . Ancak, saç dökülmesi alanına nakledilmek üzere çok sayıda kılın çıkarılması yerine, bir kök hücre kıl nakli, kıl köklerinin toplandığı küçük bir cilt numunesini çıkarmaktadır.

Bir kök hücre saç ekimi, geleneksel bir saç ekimine benzer . Ancak, saç dökülmesi alanına nakledilmek üzere çok sayıda kılın çıkarılması yerine, bir kök hücre kıl nakli, kıl köklerinin toplandığı küçük bir cilt numunesini çıkarmaktadır.

Foliküller daha sonra laboratuarda çoğaltılır ve saç dökülmesi alanlarında saç derisine tekrar implante edilir . Bu, saçların foliküllerin alındığı yerlerin yanı sıra ekildikleri yerlerin uzamasını sağlar.

Kök hücre kıl nakli sadece teoride şu anda var. Araştırma devam ediyor. Kök hücre kılı nakillerinin 2020 yılına kadar mümkün olabileceği tahmin edilmektedir.

Kök hücre kıl nakli prosedürü

Kök hücre nedir?

Kök hücreler, vücutta bulunan farklı hücre tiplerinde gelişme potansiyeline sahip hücrelerdir. Onlar vücutta belirli şeyler yapamayan uzmanlaşmamış hücrelerdir.

Bununla birlikte, kendilerini kök hücrelerde kalmak ya da diğer hücre türleri olmak için bölüp yenileyebiliyorlar. Hasarlı dokuları bölerek ve değiştirerek vücuttaki bazı dokuları onarmaya yardımcı olurlar.

Prosedür

Bir kök hücre kıl nakli başarıyla gerçekleştirildi. 2017’de İtalyan araştırmacılar Güvenilir Kaynak.

İşlem kişiden kök hücre çıkarmak için bir yumruk biyopsisi ile başlar . Punch biyopsisi, bir silindirik doku örneğini çıkarmak için deriye döndürülmüş dairesel bir bıçağa sahip bir alet kullanılarak gerçekleştirilir.

Kök hücreler daha sonra santrifüj adı verilen özel bir makinede dokudan ayrılır. Daha sonra saç dökülmesi alanlarında saç derisine geri enjekte edilen bir hücre süspansiyonunu bırakır.

Var birkaç farklı araştırma ekibi Güvenilir KaynakKök hücre saç dökülmesi tedavileri üzerinde çalışıyor. İşlemler biraz değişse de, hepsi hastadan küçük bir cilt örneği kullanarak bir laboratuarda yeni saç köklerinin büyümesine dayanıyor.

Halen, halka kök hücre kıl nakli sürümü sunan bazı klinikler vardır. Bunlar ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamıştır. Araştırma olarak kabul edilirler.

2017 yılında, FDA bir Uyarı Güvenilir Kaynakkök hücre tedavileri hakkında. Uyarı, FDA tarafından onaylananları veya Araştırma Yeni İlaç Uygulaması (IND) altında çalışılanları seçmeleri için kök hücre tedavilerini düşünen herkese tavsiye eder. FDA, IND’leri yetkilendirir.

Bu işlemler ayakta hasta bazında ofiste yapılmaktadır. Lokal anestezi altında bir liposuction prosedürü kullanarak kişinin karnından veya kalçadan yağ hücrelerinin çıkarılmasını gerektirir .

Kök hücrelerin yağdan uzaklaştırılması için özel bir işlem kullanılır, böylece kafa derisine enjekte edilebilirler. Bu prosedür yaklaşık 3 saat sürer.

Halen bu prosedürü sunan klinikler prosedürün sonucu için bir garanti veremez. Varsa, sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Sonuçları görmek için aylarca birkaç tedavi gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Göz Hastalıkları nedir. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat