SAĞLIK

Kilolu ve Kısa boyluysanız Dikkat!

Kısa boylu ve kilolu şahıslar uyku apnesine çağrı çıkarıyor.

Obezite hastalarının uyku apnesi olma riski yüksek. Zaten uyku apnesi hastalığına sahip bireylerin çoklığını da onbezler oluştutuyor. Çene yapısı geride, geniş ve kısa boyunlu şahıslarda çok kilolar uyku sırasında soluk alamama riski ile karşı karşıya.

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Çiftçi, uyku apnesi olan hastaların çoğunun obez olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çiftçi, tanınan 85 uyku hastalığından birinin uyku apnesi olduğunu ve her 100 şahıstan 4’ünde bu hastalığın bulunduğunu aktardı.

Uyku apnesi olanların çoklığı obez

Prof. Dr. Çiftçi, “Uyku apnesi olan hastaların çoğunun obez olduğunu söylemek mümkündür. Çene yapısı geride, kısa boyunlu, erkeklerde 43, kadınlarda 38 santimden daha çok olan geniş boyun ve üst solunum yollarında darlık tespit edilen şahıslarda kiloların yükselmesi uykuda soluk durmalarının meydana çıkışını kolaylaşmaktadır. ‘Ensesi kalın’ olarak tabir edebileceğimiz bu şahıslarda hastalığın görülme riski daha çok” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Gece lambasında kanser tehlikesi varmı başlıklı makalemizde kalitesiz uyku, kanser nedenleri ve kanseri tetikleyen nedenler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat