SAĞLIK

Kilo verme ameliyatı kalp hastalığı riskini azaltır, şeker hastaları için ölüm

Obez ve Tip 2 diyabet hastaları için kilo kaybı ameliyatı daha ince bir rakamdan daha fazla yol açar. Ayrıca yeni tıbbi araştırmalara göre kalp komplikasyonları ve erken ölüm riskini% 40 oranında azalttığını söylüyor.

Cleveland Clinic araştırmacıları kilo kaybı (Bariatrik) Özellikle 1998 ve 2017 yılları arasında tedavi Tip 2 diyabet hastaları için olağan tıbbi bakıma cerrahinin çeşitli etkilerini karşılaştırıldığında, herhangi bir nedene bağlı ölüme dahil olmak üzere altı bileşenlerin bir kompozit baktı kalp yetmezliği, kalp hastalığı, inme, böbrek sorunları ve atriyal fibrilasyon adı verilen düzensiz bir kalp atışı.

Cleveland Clinic‘teki bir bariatrik cerrah olan Dr. Ali Aminian, “Bileşenlere bireysel olarak baktığımızda, ölüm oranı da dahil olmak üzere bu altı kişide bir azalma gördük” dedi.

Cleveland Clinic’teki Kalp ve Damar Hastalıkları Enstitüsü Başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Steven Nissen bulgular “çarpıcı” olarak nitelendirildi.

Nissen, “Bir kardiyolog olarak, bu bulgular bana insanların kilo vermelerini sağlayacak bir yol bulabilirsek, çok fazla hayat kurtaracağımızı söylüyor.” Dedi.

Aminian, birinci basamak doktorlarının, endokrinologların ve kardiyologların kilo verme ameliyatını bir araç olarak görmeleri gerektiğini söyledi. “Daha fazla ilaç eklemek yerine, bir cerrahi müdahaleci cerrahla [ameliyatın uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığı hakkında] görüşme yapın” dedi.

Gözlem çalışması, dört çeşit kilo verme ameliyatından biri olan tip 2 diyabetli yaklaşık 2.300 kişinin sağlığını izlemiştir. Bunlara gastrik bypass, sleeve gastrektomi, ayarlanabilir gastrik bantlama ve duodenal switch ameliyatı dahildir.

Araştırmacılar cerrahi grubu standart tıbbi bakım verilen yaklaşık 11.500 eşleştirilmiş hasta ile karşılaştırdılar.

Sekiz yıllık bir takip süresinden sonra, kilo verme ameliyatı geçirmiş kişiler:

Herhangi bir nedenden ötürü yüzde 41 daha az ölüm olasılığı,
% 62 daha düşük kalp yetmezliği olasılığı,
Yüzde 31 daha düşük kalp hastalığı olasılığı,
Yüzde 33 daha düşük inme ihtimali var
% 60 daha düşük diyabetik böbrek hastalığı riski,
% 22 daha düşük atriyal fibrilasyon olasılığı.
Ek olarak, ameliyat geçirenler daha fazla kilo verdiler ve diyabet ve diğer durumlar için daha az ilaç kullandılar.

Ayrıca, bu çalışmadaki birçok hastanın kan basıncı veya kolesterol düşürücü ilaçlar almadığını belirtti. Bunlar şimdi Tip 2 diyabet hastaları için tipik olarak reçete edilmektedir.

Aminian, sigorta şirketlerinin genellikle 40 yaş üstü vücut kitle indeksi (BMI) olanlar gibi bazı hastalar için kilo verme ameliyatı için para ödediğini belirtti. BMI, boy ve kiloya dayanan kaba bir vücut yağ tahminidir. 30’luk bir BMI obez olarak kabul edilir. Diyabet veya uyku apnesi gibi diğer durumlara sahip olan BMI 35 olan insanlar genellikle kilo verme ameliyatı için kapsama alabilir.

Çalışmanın Pazartesi günü Paris‘te Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi yıllık toplantısında sunulması ve aynı anda Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanması planlandı.

Bir önceki yazımız olan Gençlerin Çok Abur Cubur Yemesinin Kör Olma riskini Arttırdığını Belirtti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı