TARİH

Kıbrıs Barış Harekâtı

Üzerinden 44 yıl geçen Kıbrıs çıkartması hala gündemdeki yerini koruyor. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs ta yaşayan Türklere Rumlar tarafından uygulanan eziyet ve zulme karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin karşı çıkması tarihi Kıbrıs Barış harekâtı ismi ile iz bıraktı.

Ayşe Tatile Çıksın

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hafızalardan silinmeyen parolası Ayşe tatile çıksın Türk ordusunun harekete geçiren kilit cümle olmuştu. Aslında 1959 yılında gerçekleştirilen Zürih ve Londra anlaşmalarıyla Türk ve Rum halkının adada eşitliğe dayalı bir yaşam sürmesi gerekiyordu. Ancak adadaki Rumlar bu eşitliğe itibar etmediler 1963 yılından itibaren silahlı gruplar kurarak Kıbrıs Türklerine saldırılarda bulundular. Kıbrıs Türkleri önce ülke yönetiminden uzaklaştırıldı daha sonra da gündelik yaşamları zorlaştırıldı.

Kıbrıs’ın hedefi adanın tamamen Yunanistan’a bağlanması ve Türklerin adadançıkartılmasıydı. Eziyet ve zulüm kelimeleri Türklere karşı uygulanan işkence karşısında yetersiz kalacaktır çünkü Rumlar Türkleri Kıbrıs’ta katlettiler.

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit Tarihi Kararı Verdi

Adada gerçekleşen bu işkence haberlerinin Ankara gelmesinden sonra dönemin başbakanı olan Bülent Ecevit ilk adım da İngiltere ile diplomasi yürütmek istedi ancak bu girişiminden sonuç alamadı.

Sonuç alınamayan diploması girişiminden sonra 20 Temmuz 1974’te Türk ordusu Lefkoşa Hamit köy Gönyeli ve Pınarbaşı bölgelerine hava indirme harekâtı ile barış harekâtının ilk adımını attı. Operasyon 3 gün sürdü. 3 gün içerisinde Türk ordusu 57 şehit verdi 184 askerimiz ise yaralandı. 25 Temmuz 1974’te Kıbrıs barış görüşmeleri için Cenevre’de toplanıldı ama yine bu görüşmelerden Türklerin lehine bir sonuç çıkmadı. Tarihler 14 ağustosu gösterdiğinde Türk ordusu tekrar harekete geçti Rum işgaline son vermek için taarruzda bulundu.

Verilen bu kutlu mücadeleden sonra 13 Şubat 1975 tarihinde adada bağımsız bir Kıbrıs Türk devleti kuruldu.

 Tabip asker Nihat İlhan’ın esinin evindeki küvette üç çocuğu ile beraber saklanmaya çalışırken çocukları ile birlikte öldürülmesi aslında operasyonu zorunlu kılan en büyük delildi.

Rumların Türkleri katlettiği bu zaman diliminde yaşananlara kanlı Noel adı verilmişti.

İşkencenin her türlüsü iğrenç ve insanlık dışı olsa da 1974’de kadar ne yazık ki Türkler Kıbrıs’ta tüm bunlara maruz bırakıldı.

Bir önceki yazımız olan 1960 Askeri Darbesi: Halkın Kaybettiği Zamanlardan Biri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı