TARİH

Kavimler Göçü: Tarihin En Büyük İnsan Seli

Tarihin akışını değiştiren birçok olay olmasına rağmen akıllarda kalan ve en büyük insan seli diyebileceğimiz ‘Kavimler Göçü’, Avrupa’nın neredeyse tamamını istila eden yabancı kavimlerin göçüdür. Bu göç tarih kadar Avrupa için de önem taşımaktadır. Çünkü göç sonunda kıtanın çehresi tamamen değişmiştir. ‘Kavimler Göçü’, sebep ve sonuçları bakımından incelenebilir.

Kavimler Göçünün Nedenleri

Akdeniz’e yabancı olan Cermen ulusları Ren ve Tuna nehirlerinin doğu tarafında yaşamaktaydı. Roma dönemine rastlayan bu dönemin Cermen kavimleri arasında Burgondlar, Franklar, Vizigotlar ve Ostrogotlar gibi kavimler yer almaktaydı. Ancak bulundukları bölge yiyecek ve içecek olarak yetersiz topraklardan oluşmaktaydı. Öte yandan Hunlar’ın baskıları günden güne artmaktaydı. Bu  ve benzeri nedenlerle Cermen kavimlerinin göç etmesine ‘Kavimler Göçü’ denmektedir.

Çin ve Avarlar’ın baskısı ve gittikçe kötüye giden hava şartları nedeniyle Balamir komutasındaki Batı Hunları, 374 yılında Avrupa içlerine doğru ilerlemeye başladılar. Bu ilerleme sırasında Cermen kavimlerinden sırasıyla Alanlar, Ostrogotlar, Vizigotlar ile karşılaşan Hunlar, hepsini yenmeyi başararak bu kavimlerin batıya doğru gitmesini sağladılar. Bu üç kavim göç ederken önlerine gelen diğer Cermen kavimlerini de harekete geçirdiler. Böylece tarihin en büyük insan seli akmaya başladı.

Kavimler Göçünün Sonuçları

Batı Hunları’nın başlatmış olduğu göçün etkileri Avrupa’nın batı kıyılarına kadar devam etti. İspanya ve Kuzey Afrika’ya kadar kavimler göç etmeye devam ettiler. Bu göç günümüz Avrupa’sının siyasi ve sosyal temellerini atmış oldu. Kavimlerin birbiri ile karışması da yeni milletlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Göçün sonuçlarından biri de Avrupa Hun Devleti’nin kurulmasına zemin hazırlamasıdır.

Kavimlerin bu göçünden en çok etkilenen Roma İmparatorluğu olmuştur. Verimli topraklarına istilacıların da gelişiyle imparatorluk ikiye bölünmüştür. Bu nedenle göç için ‘Barbar İstilaları’ şeklinde nitelemeler de olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesi İlk Çağ’ı kapatmış ve Orta Çağ’ı başlatmıştır. Göçe fazla dayanamayan Batı Roma, 476 tarihinde yıkılmak zorunda kalmıştır.

Avrupa’nın yapısını tamamen değiştiren olaylardan olan ‘Kavimler Göçü’, derebeylik sisteminin oluşmasına da katkı sağlamıştır. Ayrıca Avrupa nüfusu bu göçlerle artırmıştır. Türklerin de kıtaya gelmesi ve farklı kültürler ile kaynaşması da göçün sonuçları arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tarihin Korkulu Rüyası: Haşhaşiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı