Teknoloji

Katlanabilir teknoloji

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir telefon girmesin. Üretici firmaların ürünlerini sürekli yeniledikleri ve yeni özellikleri ve görsellikleriyle bu ürünlerini piyasaya sunmak için adeta yarıştıkları gözden kaçmıyor. Aşağıda, yakında piyasaya çıkacak bu akıllı telefonları tanımaya çalışacağız.

Telefon üreticisi firmaların uzun zamandır katlanabilir (bükülebilir) ekran üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Ama bu özelliğe sahip telefonun ne zaman ve hangi firma tarafından ilk olarak piyasaya çıkacağı konusunda net bir bilgi yoktu. Kulaklara gelen söylentilere bakılırsa Samsung katlanabilir telefon üretme konusunda önde gidiyor ve hatta son aşamasına gelmiş durumda. Galaxy S10’nu yakın zaman önce piyasaya çıkaran Samsung, bu telefonu sayesinde övgü almış ve bu telefonu ile başarıyı yakalamış görünüyor.

Gelen tepkilere bakılırsa son çıkardığı Galaxy S10 oldukça beğeni toplamış ve kullanıcılarını oldukça memnun etmişe benziyor. Fakat telefon üreticileri artık yeni ve sıra dışı teknolojilere adım atma zamanının geldiğini düşünüyor ve bu yönde farklı adımlar atmak için araştırma geliştirme çalışmalarına tam gaz hız veriyor. Hala klasik telefon satışlarından çok ciddi gelirler elde eden firmalar bir taraftan da yeni fikirler ve tasarımlara’da yönelmenin çalışmalarını yapıyor. Bu yönde çok ciddi mesafe alındığını da biliyoruz. Tıpkı LG G8’te olduğu gibi.

Piyasaya çıkaracağı bu akıllı telefonu ile bizleri şaşırtacak ve dikkatleri fazlasıyla üzerinde toplayacak. Telefondaki bazı parçaların değiştirilebilir olmasını sağlayacak bu yeni versiyonu yakında reyonlarda görebileceğiz. Artık elimizdeki telefonun kamerasını veya başka bir parçasını beğenmediğimiz zaman yeni bir telefon almak yerine sadece bu parçaları değiştirerek yeni bir telefon sahibi olmuş olacağız. Bu yenilikçi yaklaşımın ilk temsilcisi LG G8 olacak olsa da, diğer üreticiler de yeni fikirlerle çok yakın bir gelecekte karşımıza çıkacak.

Bunların ilk sırasında da Samsung’un katlanabilme özelliğine sahip akıllı telefonu geliyor. Geliştirilen yeni teknoloji ve materyallerle birlikte, ekran ve görüntü kalitesinden asla taviz vermeden katlanabilir ekranlara sahip telefonlarımız olacak. Bir iddiaya göre 2019 yılı başı, bir başka iddiaya göre ise de 2019 yılı sonun da satışa sunulması planlanan Samsung’un yeni versiyon bu telefonunu kullanıcılar sabırsızlıkla bekliyorlar. Hatta yeni özellikli bu telefonun başka üreticiler tarafından da aynı yıl içinde piyasaya sürüleceği söylenenler arasında. Katlanabilme özelliğine sahip bu yeniliğin, akıllı telefonlarda 5 inç, tabletlerde ise 7 inç olması planlanıyor.
Dokunmatik ekran teknolojisinin yeni bir adımı olacağı belirtilen katlanabilir özellikli bu telefonlar, yaklaşık 15 yıldır sürekli gelişmeye devam eden dokunmatik ekranlı akıllı cihazların bambaşka bir evreye geçmiş hali olacak.

Bir önceki yazımız olan Google Trends Konu Nasıl Olunur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat