SAĞLIK

Kanser, zengin ülkelerde kalp hastalıklarından daha fazla insanı öldürür

Kalp hastalığı hala küresel olarak daha fazla insanın hayatını iddia ediyor, ancak daha zengin ülkelerde, şimdi kanserin öncü katili olarak yerini aldı, yeni bir önemli rapor buluyor.

Tüm dünyada ölümlerin yüzde 40’ı kalp hastalığından kaynaklanıyor ve bu da onu bir numaralı küresel katil yapıyor. Bu, 2017 yılında dünyada ölen 55 milyon insanın, yaklaşık 17.7 milyonunun kalp hastalığına yakalandığı anlamına geliyor.

Çalışma yazarları, kanserin dünyadaki ikinci lider katil olduğunu ve tüm ölümlerin yüzde 26’sını oluşturduğunu söyledi.

Bununla birlikte, orta ve düşük gelirli ülkeler hesaplamanın dışına alındığında, 3 Ağustos’ta The Lancet’de çevrimiçi yayınlanan bir rapora göre farklı bir tablo ortaya çıktı.

Araştırmacılar, Kanada, İsveç ve Suudi Arabistan gibi “yüksek gelirli” ülkelerde yaşayan insanlar için kalp hastalığının ölümlerin sadece yüzde 23’ünü temsil ettiğini, kanser ise ölümlerin yüzde 55’ini suçladığını belirtti.

Elde edilen bulgular, dört yüksek gelirli ülkede yaşayan 12, orta gelirli ülke olarak kabul edilen 12 ülke ve beş düşük gelirli ülkede yaşayan 162,500’den fazla orta yaşlı kişiden oluşan küresel bir araştırmadan gelmektedir. Çalışma, Quebec, Kanada’daki Laval Üniversitesi’nde emeritus profesörü olan Dr. Gilles Dagenais tarafından yürütülmüştür.

Bir dergi bülteninde konuşan Dagenais, dünyanın ölüm nedenleriyle “geçiş” geçirdiğini, “kardiyovasküler hastalıklarla birlikte artık yüksek gelirli ülkelerde önde gelen ölüm nedeni” dedi.

Dagenais, ancak kalp hastalığının daha iyi önlenmesi ve tedavisi daha yaygın hale geldikçe ve hastalık vakalarının “düşmeye devam ettikçe, kanser muhtemelen birkaç on yıl içinde dünya çapında önde gelen ölüm nedeni haline gelebilir” dedi.

Araştırmanın baş araştırmacısı Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Salim Yusuf , “uzun vadeli kardiyovasküler hastalık önleme ve yönetim stratejilerinin yüksek gelirli ülkelerde yükü azaltmada başarılı olduğunu” kabul etti.

Ancak daha yoksul uluslar, yüksek kalp hastalığı oranlarını aşmak için ya kaynaklardan ya da liderlikten yoksundur. Kardiyovasküler hastalık, çoğunlukla bulaşıcı hastalıklara odaklanmaktan ziyade. ”

İkinci bir rapor , dünyadaki insanların neden kalp hastalığından çok sayıda ölmeye devam ettikleri üzerine odaklandı . Aynı araştırmacı ekibi, 14 kalp hastalığı risk faktörünün oynadığı role bakmak için yaklaşık 156.000 orta yaşlı insanla ilgili verileri kullandı.

İyi haber: Kalp hastalığı ve kalp hastalığı ölümüne neden olan faktörlerin yüzde 70’i “değiştirilebilir”, yani yaşam tarzı ve çevrede yapılan değişiklik insanların riskini büyük ölçüde azaltabilir. Bu faktörlerden bazıları “metabolik” olanları içerir – aşırı kilo, diyabet ve benzeri – veya yüksek tansiyon. Daha fakir ülkelerde, hava kirliliği veya zayıf diyetler gibi çevresel faktörler daha büyük bir rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyon Tedavisi Bilinçsel Düşüş Yavaşlatabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı