İşte tüm dünyanın en beğenilen 10 filmi!


10. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Serinin ilk filmi olan film, fantastik bilim kurguda bir çağ başlatmıştır. Sinemanın en önemli filmlerinden biri olan Yüzüklerin Efendisi her sinema severin gönül rahatlığı ile sıkılmadan izleyebileceği bir film.

yuzuklerin-efendisi-10-001.jpg

Başrollerinde Elijah Wood, Orlando Bloom, Viggo Mortensen, Cate Blanchett, Lan Mckellen’in olduğu filmde yönetmen koltuğunda Peter Jackson vardır. Senaryosu ise John Ronald Reuel Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Konusu nedir?

Shire’dan uysal bir Hobbit ve sekiz arkadaşı, güçlü Tek Yüzüğü yok etmek ve Orta Dünya’yı Karanlık Lord Sauron’dan kurtarmak için bir yolculuğa çıkıyor.

9.12 Öfkeli Adam

Film sadece 12 adamın bir masada konuşmaları ile geçse de hayatını sorgulatan ve gerilimden yerinizde oturamayacağınız ve her savunmada kime hak vereceğinizi şaşıracağınız bir film. Hayatınız boyunca olsun kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında.

12-ofkeli-adam-9.jpg

Film 1957 yıllarında çekilse de hala daha en sevilen ve izlenmesi gereken filmler listesinden düşmüyor. Filmin oyuncuları ise Henry Fonda, Lee J. Cobb, E. G. Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webberdir. Filmin yönetmenliğini ise Sidney Lumet üstlenmiştir. Senaryosunu ise Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır.

Konusu ne ?

Cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

8.İyi, Kötü Ve Çirkin

Western filmi denildi mi akla ilk gelen film olan İyi,Kötü ve Çirkin, Western filmine ilgi duyanlar için ya da Western filmi izlemek isteyen için bir başlangıç filmidir.

iyi-kotu-ve-cirkin-8.jpg

Filmin oyuncu kadrosunda Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach rol almıştır. Yönetmen koltuğunda ise Sergio Leone oturmuştur.

Konusu nedir?

Tuco (Çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Sarışın (İyi) adlı kovboyla iş birliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Sarışın, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur. Ortaklığın bozulmasının ardından Sarışın, Tuco’yla yollarını ayırır ve Tuco’yu elleri bağlı yürüterek cezalandırır. Bunun üzerine Tuco, intikam için Sarışın’ın peşine düşer. Uzun uğraşlar sonucu yakaladıktan sonra ceza olarak Sarışın’ı çölde, susuz bir şekilde yürütür. Bu arada Melekgöz (Kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir.

7.Ucuz Roman

Belki de rasgele olayların nelere yol açacağını anlatan en iyi filmlerden biri olabilir. İlginç bir anlatım tarzı olan başta ben ne izliyorum dedirten ama olayların bir yolunu bulup birbirine bağlandığı filmdir. değişik bir hikaye tarzı seviyorsanız Ucuz Roman tam size göre bir film.

ucuz-roman-7.jpg

Quentin Tarantino’nun yönettiği başrollerinde John Travolta, Marsellus Wallace, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ,Bruce Willis gibi usta oyuncuların olduğu film 1995 yılına damga vurmuş ve hemen hemene tüm ödüllerin sahibi olmuştur.

Konusu nedir?

Ringo ve Yolanda birbirlerine deliler gibi aşık bir soyguncu çifttir ve işlerine biraz heyecan katmak için farklı bir plan yaparlar. Jules ve Vincent iki profesyonel tetikçidir ve patronları Marsellus Wallace’ı dolandırmaya çalışan birkaç sahtekar genci “temizlemeye” giderler. Patron Marsellus ise boksör Butch ile bir şike anlaşması yapar. Fakat cesur ve gururlu Butch final maçında yenilmeyi kendine yediremez ve anlaşmayı bozup kaçmayı planlar. Ayrıca Vincent patronunun karısı Mia ile patronunun ricası üzerine bir gece vakit geçirecektir. Tek yapması gereken Marsellus Florida’dayken Mia’yı dışarı çıkarıp eğlendirmektir. Ancak kimsenin işleri yolunda gitmez ve ummadıkları şeylerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

6. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Serinin üçüncü filmi olan Yüzüklerin Efendisi : Kralın Dönüşü serinin en sevilen filmidir. Ayrıca film 11 tane Oscar kazanarak tarihe altın harfler ile ismini yazdırmıştır.

yuzuklerinefendisikralindonusu-6.jpg

Konusu nedir?

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Tek Yüzük’ün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu ediyor. Sauron’un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, korku dolu bir yolculuğun göbeğinde, korkunç Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Tek yüzük yok edilmelidir ve iyilik bunun için savaşmaya hazırdır. Arka planda ise insan, elf ve cüce orduları, karanlık güçlerin karşısında tüm eski düşmanlıklarına rağmen bir araya gelmişlerdir. Hepsi birden küçücük bir Hobbit’in eline ve onun yeteneklerine bakmaktadırlar. Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir. Ancak Tek Yüzük’ü sahiplenmek, kimi zaman taşıyanına daha cazip gelebilir.

5. Dövüş Kulübü

Dövüş kulübünün ilk kuralı, Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır.

Başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi usta oyuncular rol almıştır. Kült bir film olan Dövüş Kulübü seyirciyle ilk buluştuğu zaman beklenen ilgiyi alamamıştır. Ama film sonradan patlayarak hala daha dünyada popülerliğini koruyan nadir filmlerdendir.

dovus-kulubu5-001.jpg

Konusu nedir?

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır.

4.Baba 2

Belki de mafya filmi dediğimiz zaman akla gelen ve günümüzün mafya filmlerine, dizilerine ilham olan efsane filmler arasında zirvesini koruyan baba filminin ikinci filmi listede 4.sırada yerini alıyor.

baba2.jpg

Başrollerinde Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, Robert De Niro ,John Cazale, Talia Shire
Lee Strasberg olduğu film hala daha en sevilen filmler arasında.

Konusu nedir?

Michael Corleone, mafya dünyasında inanılmaz bir güce ulaşırken, bir yandan da ailesini korumaya çalışır. Fakat zaman içerisinde gelişen olaylar onu hiç yapmak istemediği işlere ve suçlara yönlendirir. Tek özelliği zekası iken bir anda bir suç imparatorluğunu yönetecek acımasızlığa ve kendine güvene kavuşur. Fakat bunlar Michael’a sadece güç değil, beraberinde yalnızlık ve mutsuzluk getirir.

3.Baba

Baba serisinin ilk filmidir. Bir efsanenin başlangıcı olan film hala daha unutulmayan replikleri ile insanların akıllarına kazınmış durumda.

Başrollerinde Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Diane Keaton olduğu filmin yönetmenliğini Francis Ford Coppola üslenmiştir.

the-godfather3-001.jpg

Konusu nedir?

Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.

2. Kara Şövalye

Bir Christopher Nolan klasiği olan film, Batman’ın en unutulmaz filmdir. Film sayesinde dünyada ki süper kahraman filmleri artık daha fazla ciddiye alınmaya başlanmıştır. Genç yaşta hayatını kaybeden Joker rolü için hayatından olan efsanevi oyuncu Heath Ledger kadrosunda olduğu filmdir.

Başrollerinde Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine olduğu efsane oyuncu kadrosuyla ve unutulmaz sahneleri ile Kara Şövalye bir süper kahraman filminden daha ötesidir.

kara-sovalye-2-001.jpg

Konusu nedir?

Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokaklarının yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor. Suç işleyenlerden arındırılan bir yer, bir zaman sonra yeniden tehdit altında kalabilir ve işte o zaman yeniden kolları sıvayacak olanların mücadelesi de daha keskin olarak hayata geçecektir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham Sokaklarında bu işi kotarmış olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker, işleri fena halde bozar. Onun dehası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu gerçekten anlamak isteyecektir.

Ve 1 numara:

1. Esaretin Bedeli

Belki de hayatınız boyunca bir arkadaşınız önerisi üzerine izlediğiniz ve asla unutamayacağınız tekrar tekrar izlenen film olan Esaretin Bedeli listenin bir numarasında. Yıllardır birinciliği kimseye kaptırmayan yıllar geçtikçe daha fazla değerlenen film dünyanın en iyi filmi konumundadır.

Başrollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler olduğu yönetmenliğini Frank Darabont üslendiği film dünya sinema evreninin bir numaralı filmidir.

esaretin-bedeli1-001.jpg

Peki konusu nedir?

Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*