GENEL HABER

İran, internet erişimini kapattı

İran halkı, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren akaryakıt zamlarını protesto etti. İran hükümeti ise protestolar sebebi ile ülke genelinde mobil ve sabit internet hatlarını kısıtladı. İran, son zamanlarda yükselen kötü niyetli hack ve siber terörizm olayları ile sık sık gündeme gelmişti. Tüm bunların ardından İran; neredeyse ülkedeki tüm internet erişimini kapattı.

İran’ın bu kararı almasının en temel nedeni; akaryakıt fiyatlarının artması nedeni ile internet üzerinden oluşturulan grupların zamanla protesto amaçlı bir araya gelmesi oldu.

Ülkedeki bazı kurum ve kuruluşların internet erişimi hala açık olsa da; ülkenin çok büyük bir kısmında internet erişimi yok ve kullanmak yasak. Protestolar ise; İran hükümetinin akaryakıt fiyatlarına %300 zam yapmasıyla ortaya çıktı. Halk; internet vasıtasıyla sosyal medyalar üzerinden gruplar oluşturarak; buluşmaya başladı. Daha sonra protesto gruplarına dönüşen bu gruplar; hükümet için tehdit oluşturdu. Olası karmaşa ve tehdit riskine karşı hükümet; internet erişimini çok büyük bir ölçüde kısıtladı.

İran Tahran’da esnaflar dükkanlarını açmazken; başkentte ise gösteri ihtimallerine ve olası tehlikelere karşı güvenlik güçleri tarafından önlem alındı. Yalnızca dış dünya ile bağlantısı olan bazı kurum ve kuruluşların internet erişimine sahip oldukları ise; İran’dan bazı haberler arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Pınarönü Buluşuyor (Gurbetten Sılaya) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat