Teknoloji

Spam Nedir, Zararları Nelerdir, Nasıl Korunulur ?

Internet üzerinden aynı mesajı yüksek sayıdaki kopyalarını istemedikleri böyle bir talep veya istekleri bulunmadıkları halde kişilere zorlayıcı  nitelikte gönderilmesi durumu spam olarak adlandırılır. Genelde spam ticari reklam niteliğinde olup genelde güvenilmeyen ürünlerin çabuk zengin ve çabuk popüler olma kampanyalarının yarı yasal olan servislerin duyurulması amacına yönelik yapılmaktadır. Spam gönderici acısından oldukça küçük bir maliyet ile gerçekleştirilirken mali yük oldukça büyük ölçüde mesajın taşıyıcı veya alıcıları servis desteği olan kurumlar tarafından karşılanmak zorunda kalınır. Internet kullanıcıları üzerindeki etkileri ele alındığında iki çeşit spam vardır. Birincisi Email aracılığıyla gönderilen spam bu spam çeşidi direk gönderilen mesajlarla kişisel kullanıcıları hedef alır. Email spam listeleri seçilen kişiler genelde tartışma grupları, Usenet gönderilerinin taranması gibi üye listelerinin ele geçirilmesi veya web üzerinden ulaşılan aramalarıyla oluşturulur. Email üzerinden spam gönderileri alan kullanıcının masraf yapmasına neden olur.

SPAM Karşısında Neler Yapılmamalıdır?
Spam ile başederken unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken en önemli kural olabildiğince sakin davranmak ve ortamın gerilmesine sebep olmamak. Bu sebep ile;
Her ne şekilde olursa olsun yasadışı yollarlar site veya sistemin devre dışı kalması yönünde uğraşmak
Siteyi veya sistemi kırmaya çalışmak,
Ping, SYN-flood veya benzeri yöntemlerle servisin kesilmesini sağlamaya çalışmak,
Maillerin geldiği adresi email bombardımanına tutmak (ki bu ilgisiz bir kişi olabilir),
Siteyi email bombardımanına tutmak,
Tehdit, yıkıcılık ve zarar verme,

Kesinlikle ve kesinlikle yapılmaması gereken uygulamalardır. Bütün bunların ötesinde her ne olursa olsun ne kadar gergin, öfkeli ve sınırlı olursanız olsun Spam’e karşı kesinlikle Spam kullanmayınız.

Bir önceki yazımız olan Apple’ın Açıklarla Başı Dertte! Türk Gençlere 200 Bin Dolar Ödül Teklif Edildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı