Teknoloji

INTERNETİN TEKNOLOJİ ALANINDAKİ YERİ

Günümüz teknolojisinin en büyük nimeti nedir diye bir soru soracak olursak muhtemelen çoğu kişi internet cevabını verir. Onlarca cihaz ve özellik arasından internetin en önemli görülmesi, kesinlikle onun teknolojiye bir nevi anlam kazandırıyor olmasıyla alakalıdır. Bilgisayar, telefon, müzik çalar ve daha birçok cihaz çoğu işlevini yerine getirebilmek ya da mevcut olanı güncelleyebilmek için internete ihtiyaç duymaktadır. Sosyal ağlar, yazılımsal güncellemeler, internet ortamında bir şeyler paylaşabilmek ve bunun gibi işlemlerin hepsi internet sayesinde yapılır. Bu işlevler dolayısıyla internet teknolojinin vazgeçilmezidir.

İnterneti sağlıklı kullanıyor muyuz?

Peki interneti ne denli doğru kullanabiliyoruz? Hayatın tüm alanında faydalanabilecekken sadece oyun oynamak veya sadece vakit öldürmek için kullanılması oldukça yanlış olurdu. İster eğitim ister gündemi takip isterse kültürel açıdan kendimizi geliştirip zaten temeli olan bilgilerimizin üzerine yeni katlar çıkabiliriz. Açıkçası genç bireylerin teknolojiye olan düşkünlüğü dolayısıyla internetten olabildiğince fazla şey alıyorlar. Buna oranla orta yaşlı veya yaşı ilerlemiş olan toplum bireyleri teknoloji çağından kendilerini biraz daha uzak tutmaya gayret gösteriyorlar. Bu durum da bilgisayar veya telefon gibi cihazlarla internet erişimi sağlayan kullanıcıların yaş grubunun çoğunlukla genç bireylerden oluştuğunu söylemek pekte yanlış olmaz. Internet ortamında gençlerin dikkatini kendilerine bir şeyler katmaktan uzaklaştırabilecek birçok platform mevcuttur. Eğlenceye öncelik veren genç bireylerimizin oyun veya vakit geçirmek için kurulmuş diğer platformların üzerine düşmesi, sosyal medyayı takip için çok fazla zaman harcaması onlara hiçbir şey kazandırmaz diyemeyiz fakat bunlardan alabileceklerini tamamı ile aldıklarında -bilgisayar oyunları bağımlılığı ve benzeri durumlarla- daha fazlasını elde etmelerini engeller.

Tarafsız olarak bakılacak olursa genç veya yaşlı fark etmeksizin şimdi ki kuşağın interneti muhteşem bir şekilde kullandığı söyleyemeyiz. Teknoloji cümbüşü içerisinde büyüyen çocuklar bu konu da daha iyi iş çıkaracaktır. Şimdilik tek yapmamız gereken bilinçlenmek ve bunu çocuklarımıza da aktarmaktır.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Donanım Ve Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı