TARİH

I.Meşrutiyet Ve Sonuçları

Tarihte çok farklı yönetim biçimleri olmuştur. İnsan, birçok yönetim şeklini denemiş, birçoğunu da değiştirmiştir. Denenen yönetim biçimlerinden biri de tek kişinin elinde bulunan yönetim olan Meşrutiyet’tir. Meşrutiyet, hakla da yönetimde söz sahibi olma hakkını veren bir sistemdir. Özellikle Osmanlı Devleti’nin son zamanlarındaki meşrutiyet yönetimi tarihte önemli bir yer tutmaktadır.

Devletin Sancılı Döneminde Bir Padişah

Padişahın elinde bulunan yetkileri sınırlamak isteyen özellikle Avrupa ülkeleri, Osmanlı’da yer alan yönetim sisteminden oldukça rahatsızlık duymaktaydı. Onlara göre yönetim tek kişinin elinde olmamalı, halkın seçtiği kişilerce devlet yönetimi sağlanmalıydı. Böylece padişahlık ortadan kalkacak ve Osmanlı’yı yıkmak kolaylaşacaktı. Halkın arasına fısıltılarla yayılan bu yönetim şeklini vatandaş benimsedi ve böylece padişahı Meşrutiyet ilanına mecbur bıraktılar.

Osmanlı padişahı Abdülhamit Han, zor bir dönemde devletin başına geçmişti. Devlette istenildiği zaman padişaha darbe yapılabiliyor ve kanlı çatışmalar yaşanabilmekteydi. Böylesine bir dönemde tahta çıkan II. Abdülhamit, Tanzimat Fermanı’nın etkilerinden kurtulamayan halkı Meşrutiyet’in ilanı ile teskin etmeye çalıştı. 1876 yılına denk gelen I. Meşrutiyet’in ilanı ile meclis iki kısımdan oluşacaktı. Bir kısım padişahın seçtiği Ayan, diğer kısım ise halkın seçtiği Mebusan Meclisleri.

Meşrutiyet’in ilanı ile beraber gelen ve ilk anayasa olarak kabul edilen Kanun-i Esasi de bu tarihte yürürlüğe girmiştir. Böylece Genç Türklerin yenilikçi fikirleri devlet idaresine girmeye başlamış ve devlet kurtarılmaya çalışılmıştır. Kanun-i Esasi, özgürlükçü düşünceyi desteklemektedir. Ancak egemenliğin Osmanlı ailesinde olduğunu, halkın padişaha karşı sorumlu olduğunu belirten maddeler, yenilikçi hareket mensuplarını pek de memnun etmedi.

İlk Dönemin Sonu

Halkın alışkın olmadığı bir düzen olan Meşrutiyet, vücudun alışkın olmadığı bir şeye verdiği tepki gibi algılandı. Halkın seçtiği vekiller de tam manasıyla işe alışkın değillerdi. Bu nedenle hatalar gelmeye başladı. İki meclis arasında sert tartışmalar yaşandı. Sonunda padişah, anayasada kendisine verilen hakkı kullanarak meclisi feshetti. 1877’de görevine başlayan Mebusan Meclisi, 1878 yılında Rus savaşının da çıkmasıyla görevini bitirmek zorunda kaldı. Abdülhamit’in en büyük temennisi, savaş esnasında daha hızlı karar alabilmekti.

Osmanlı İçin Önemli Sonuçları

I.Meşrutiyet sancılı başlasa da halk için ilk defa seçme ve seçilme hakkının kazanılmasını sağladı. Böylece halk, padişahın yanında yönetimde söz sahibi olmaya başladı. Ayrıca Osmanlı’daki Mutlakıyetçi yönetim yerini Meşrutiyetçi bir yönetime bıraktı. Meşrutiyet’in en önemli sonuçlarından biri de Osmanlı’nın ilk anayasası kabul edilen Kanun-i Esasi’nin ilanı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Coğrafi Keşifler: İnsanın Merakına Yenildiği Olaylar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat