Teknoloji

Hyundai, Solar Tavan Şarjlı İlk Aracı Başlattı

Güney Kore'deki Hyundai Motor Group ilk aracını güneş enerjili veya tavanlı şarj sistemi ile piyasaya sürdü .

Diğer otomobil üreticileri de elektrikli arabaları çalıştırmaya ve şarjlar arasındaki sürüş mesafesini artırmaya yardımcı olacak bir yol olarak solar şarj sistemleri geliştiriyorlar.

Geçen hafta yapılan bir duyuruda, Hyundai, sisteminin şu anda Güney Kore‘de satılan yeni Sonata Hybrid modelinde mevcut olduğunu söyledi. Bir hibrid benzin gibi, elektrik ve sıvı yakıt hem by edilebilir bir araç.

Sonata Hybrid, otomobilin üzerine yerleştirilmiş bir güneş panelleri yapısına sahiptir . Sistem aracın aküsünü şarj etmek için güneşten enerji alır . Şarj işlemi, araç park halindeyken veya kullanıcı sürerken gerçekleşebilir .

Panellerin yakaladığı enerji bir kontrolör tarafından aküde saklanabilecek elektriğe dönüştürülür .

Hyundai, teknolojinin araç aküsünün yüzde 30 ila 60’ını şarj etmek için yeterli güneş enerjisi alabildiğini söylüyor. Şirket, altı saatlik günlük şarjla, sistemin bir sürücünün yıllık seyahat mesafesini 1.300 kilometre kadar artırabileceğini tahmin ediyor.

Diğer elektrikli ve hibrit araçların şarj olabilmesi için elektrik prizlerine takılması gerekir. Şarj süreleri, araca ve kullanılan elektrikli ekipmanın türüne bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir. Üreticiler, bir akünün şarj edilmesini gerektirmeden önce bir otomobilin kullanabileceği mesafeyi arttırmaya çalışmışlardır.

Hyundai, açıklamasında güneş çatısı Sonata modelinin bir sonraki pazarının, aracın “yakında” piyasaya sunulacağı Kuzey Amerika olacağını söyledi. Şirket, önümüzdeki yıllarda teknolojiyi diğer birçok modele eklemeyi planladığını söyledi.

Birkaç yıldır solar şarj teknolojisi geliştiren bir diğer otomobil üreticisi de Japonya’nın Toyota‘sı. Geçen ay, şirket güneş panelleriyle donatılmış araçların yol testini başlattığını duyurdu . Paneller, Tokyo sokaklarında yapılacak test için çatıya ve Toyota‘nın Prius PHV modelinin diğer bölümlerine bağlandı.

Toyota, test edilmekte olan sistemin, aracın park edilmiş veya sürüş halindeyken aracın aküsünü şarj etmek için tasarlandığını söylüyor. Testler sırasında toplanan bilgiler yeni güneş şarj sistemi geliştirmek için kullanılacaktır, şirket söz konusu açıklamada.

Toyota, geliştirmesinin ve test edilmesinin hedefinin “yeni bir güneş pili panel pazarı” yaratılmasına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Böyle bir pazar, dünyanın enerji ve çevre sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için önemli bir adım olabilir.

ABD merkezli Karma Automotive, Revero modeline güneş paneli çatısı verdi. Şirket, araç sahiplerinin güneşten gelen enerjiyle yılda 800 ila 1.600 kilometre araba sürmeyi beklediklerini belirtti.

Avrupa’da iki yeni otomobil üreticisinin güneş enerjisiyle çalışan araçları satma planları var.

Almanya merkezli Sono Motors, güneş pili ile donatılmış elektrikli Sion modelinin , güneşten gelen güçle her gün ekstra 34 kilometre sürüş sağlayabileceğini söyledi. Şirket önümüzdeki yıl İsveç’te üretime başlamayı planlıyor . En az 10.000 kişinin , şirketin web sitesinin yaklaşık 28.600 dolar sattığını söylediği bir Sion almak için çekinceleri yerleştirdiğini söylüyor.

Hollanda‘da, Lightyear adlı bir şirket, Lightyear One modelini 2021 yılına kadar üretmeye başlamayı planladığını açıkladı. Şirket, elektrikli şarj cihazını “bugün ilk uzun menzilli güneş arabası” olarak nitelendirdi.

Aracın çatısında ve ön kaputunda güneş panelleri bulunur . Lightyear , otomobilin sürücülerinin iklim koşullarına bağlı olarak güneş enerjisiyle yılda 20.000 kilometreye kadar seyahat edebileceklerini söylüyor . Lightyear One şu anda 134.000 $ ‘lık bir rezervasyon fiyatına sahip.

Bir önceki yazımız olan Porsche Taycan 2020 Tanıtım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı