TARİH

Hocalı Katliamı: Dünyanın Sustuğu Vahşetin Yaşandığı Kasaba

Karabağ bölgesinin tarih konusunda en bahtsız kasabalarından olan Hocalı, 1991 ve 1992 yıllarında büyük bir soykırıma uğramıştır. Ermeni Devlet Kuvvetleri tarafından işgal edilen kasaba, türlü işkencelere maruz kalmış 613 kişinin öldürülmesi ile dünya tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Savunmasız insanlara karşı yapılan askeri müdahale, kadın çocuk demeden katledilen insanların cansız bedenleri sokaklarda yatarken dünya genelinde beklenen tepiyi ise bulamamıştır.

İnsan Hakları’nı Savunanlar Suskunluğunu Korudu

1991 yılı Ekim ayında ablukaya alınan Hocalı kasabası bölge için önemli bir konuma sahipti. Çünkü Karabağ bölgesinin tek hava sahası Hocalı’da bulunmaktaydı. Ablukaya alınan kasaba, Ermeni askerlerince bombalanmaya başladı. İnsanlar dağlara kaçmaya çalışsa da savunmasız sivillere ateş edilmeye devam edildi. Ocak 1992’de düşürülen helikopter, kasaba için kara günlerin şiddetlenmesine neden oldu. 6 aydan fazla sürecek olan gaz ve elektrik kesintisi ile cezalandırılan Hocalı kasabası, Rus Zırhlı Alayı’nın da bombardımana katılması ile yaşanamaz bir hale geldi.

                Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan 1990 yılındaki çatışmalar, Hocalı’da büyük bir katliama dönüşmüştü. Katliam bittiğinde ise ölen 613 kişiden 83’ü çocuk, 106’sı kadın olarak kayıtlara geçmiştir. Olay sonrası esir edilen 1275 Müslüman Azeri Türk’ten 150’sinin akıbeti ise halen bilinmemektedir. Azerbaycan 1994 yılında yapılanları soykırım olarak tanısa da ‘İnsan Hakları’ savunucuları olayı susarak geçiştirdiler.

Katliam Anılara Yansıması

Hocalı saldırısının bir katliam olduğu olayda yer alan ve olayın içeriğini bilen kişilerin ifadelerinden de anlaşılmaktadır. Ermeni Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 2004 yılında verdiği röportajda Hocalı hakkında Ermenilerin silahsız ve savunmasız sivillere bile el kaldıracağını ifade etmiştir. Ermeni çete komutanlarından biri olan Monte Melkonyan’ın öldükten sonra yayınlanan günlükleri de insanların kaçmasına rağmen askerlerin onlara bıçaklarla saldırdıklarını gözler önüne sermektedir. Hocalı’nın zalimlerinden biri olan Zori Balayan da ‘ruhumuzun Canlanması’ adlı kitabında Azeri Türk çocuklarının derilerini nasıl yüzdüğünü büyük bir gururla anlatmaktadır.

                Ermeni askerleri tarafından intikam olarak adlandırılan büyük bir gurur ile anlatılan Hocalı katliamında doğmamış bebekler annelerinin karnı yarılarak öldürülmüş, motorlu testereler ile halkın kolları ve bacakları kesilmiştir. Hocalı, bu kan dondurucu vahşete sahne olurken dünyada söz sahibi devletlerden, Ermenistan’ı caydırıcı bir müdahale gelmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Nagazaki’ye Atom Bombası Atıldı: ABD’nin Kanlı Saldırısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı