GENEL HABER

Hemen çıkma oranı nasıl düşer işte cevabı

Bir siteniz var ziyaretçi sayısı da tatmin edici düzeyde fakat sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizden hemen çıkıyor mu.? Hiç dert etmeyin size vereceğimiz tavsiyeleri uygulayarak sitenize gelen ziyaretçileri sitenizde tutma konusunda uzman olacaksınız. Dilerseniz neler yapacağımızı paylaşalım.

Site içi link paylaşımı ,


Evet site içi seo için uygulamış olduğumuz bu yöntem sayesinde sitemize gelen ziyaretçi diğer konumuza göndereceğiz fakat burada dikkat etmemiz gereken husus konumuza benzer bir konuyu seçmeniz gerekiyor. Şöyle örnek vermek gerekirse yazımızı tamamladık konumuzda dünyanın yedi harikası nedir olsun burada buna en uygun konuyu tercih ediyoruz ben olsam bu konuya mısır pramitlerinin gizemi nedir konusunu eklerim. Burada kullanıcının dikkatini çekmiş oluyoruz sitenizde bu konuyu okuyan ziyaretçi mutlaka onuda okumak isteyecektir. Bu yöntem benzer yazılara nazaran biraz daha etkili bir yöntemdir.

Sitenize video ekleyin

Sitenize konuyla ilgili bir video eklediğinizde ziyaretçi mutlaka videoyu izleyecektir ancak her konuya eklemeyin sadece yardım konularına ve bilgi veren konulara eklemeniz tavsiye edilir ve video fazla uzun olmasın.

Sitenizde anket ve test konuları ekleyin
Web sitenize anket ve test benzeri eklentiler ekleyin bu yöntem hem kalıcı ziyaretçi sağlayacak hem ziyaretçiler çabuk çıkmayacak hemde ziyaretçi sayısında artma sağlanacak.

E-posta aboneliği yada Üye kayıt sistemi

Bu yöntemleri uygulayarak ta sitenize gelen ziyaretçileri kalıcı bir şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Herkezin zaten sabit kullandığı bir mail adresi vardır tabi Sahtekarlık gibi bir amacı yoksa. Burada dikkat etmeniz gereken kullanıcıya sitenize üye olması için ona faydalı bilgiler vermelisiniz ki sitenize üye olsun.

Evet arkadaşlar anlatacaklarım bu kadar umarım sizlere faydam dokunmuştur bu yöntemleri uyguladığınızda göreceksiniz ki sitenizde hemen çıkma oranında ciddi Düşleri fark edeceksiniz ve kalıcı ziyaretçilere sahip olacaksınız. Bol hitli günler dilerim. Soru ve sorunlarınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan 6.His ve Mistik Güç başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Gerçekten önemli öneriler, teşekkür ederiz. Özellikle site içi seo kısmında yazdıklarınız çok önemli. Mesela sizin bu blog sitenizde de var bu durum, konuya tıklayınca başka konunun linki çıkıyor altta, bu çok önemli ve işlevsel bir özellik.

 2. Siteniz ile ilgili en önemli temel sözcükleri seçmelisiniz.Anahtar kelime uzunluğu 260 karakterden az olmalıdır. Fazla olması, spam şüphesi sebebiyle seo açısından sakınca oluşturabilmektedir.

 3. Meta Description uzunluğu, 160 karakterden az olmalıdır. Fazla olması, spam şüphesi sebebiyle seo açısından sakınca oluşturabilmektedir.

 4. Sitelerde yer alan resim sayısı arttıkça, sitenin toplam boyutu da artmaktadır. Bu yüzden kaynak kodu / içerik boyutu oranı da artarak sitenin hızını olumsuz yönde etkileyecektir. Sitelerde kullanılan resim sayısı olabildiğince azaltılmalı ve kullanılması gereken resimlerin boyutları küçültülmelidir. Resim sayısını ve dolayısıyla sorgulama sayısını azaltmanın en iyi yolu, resimlerde css sprite tekniğini kullanmaktır.Sitenizde kullandığınız resimlerde title ve alt tagları bulunmalıdır.Bu taglar anahtar kelimelerinizden oluşması, kullanıcıların görsel aramalarında da sizin sitenizle karşılaşmasını sağlayacaktır.

 5. Mobil uyumluluk (responsive), web siteleri için vazgeçilmez bir özelliktir. Günümüzde mobil cihazların kullanım oranları artmış ve bu sebeple internette gezinme masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlarla yapılmaktadır. Web siteniz akıllı telefon ve tabletlere ne kadar uyumlu olursa Google aramalarında da üst sıralarda çıkma ihtimali artar.

 6. Favicon, siteler açısından bir kalite yönergesidir. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar etkili bir özelliktir. Yeni web teknolojilerinde, ortaya çıkan favicon özelliği, web teknolojilerinin seo ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir. Sitelerde yer alan stil dosyaları, tema ve eklenti kaynaklı olabilmektedir. Ancak sorgu sayısının azaltılması ve stil dosyasının hızlı yüklenerek sitenin hızlanması için birden fazla stil dosyası tek bir dosyada birleştirilmelidir.

 7. Javascript dosyaları, sitelerin yavaşlamasındaki en önemli faktörlerden biridir. Sitede barındırılan javascript dosyalarından kullanılmayanlar veya çok az kullanılanlar temizlenmelidir. Aynı zamanda js optimizer siteleri aracılığıyla, javascript dosyaları küçültülerek çalıştırılması kolaylaştırılmalıdır.

 8. robots.txt dosyası Google a indexlenmesi ve indexlenmemesi istenilen dizinlerin belirtildiği dosyadır. Google botlarının sitemizde hangi sınırlar dahilinde arama yapabildiğini belirttiğimiz dosyadır. Herhangi bir kısıtlama olmasa bile robots.txt dosyasının kullanılması Google açısından bir gerekliliktir.

 9. Sitemap.xml dosyası sitelerin içeriğini yansıtan bir yol göstericidir. Dolayısıyla sitedeki tüm sayfaların sayısı ve bu sayfaların güncellenme sıklığı gibi önemli bilgileri, arama motorları tarafından indexlenmede kullanılmasını sağlarız. Sitelerin hızlı ve tam indexlenmesi için kullanılması gereklidir.

 10. Google’ın sitenize gelen backlink ve içerik özgünlüğü gibi temel kriterlere göre verdiği bir puanlama sistemidir. 10 üzerinden belirtilen bu puanlarda, seo konusunda dürüst ve yasal çalışarak arttırılması oldukça kolaydır.

 11. Sertifikalar bir sitenin Google gözünde belirli bir değere ulaşması için en önemli seo kriterleridir. Sitelerin html ve css yapısının düzgün kodlanmasını onaylatmak, hem bu konuda sertifika almanızı hem de düzgün tasarım sayesinde sitelerin hızlı açılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla xhtml ve css kodlamaları hatasız olmalıdır.

 12. Sitede gösterilen her resimde mutlaka height ve width ölçüleri belirtilmelidir. Çünkü web tarayıcıları, genişlik ve uzunluk ölçüsü girilmemiş resimleri önce tam ekran açar, sonra resimin kendi ölçülerine getirir, bu durum da zaman kaybına sebep olur. Eğer resimlere genişlik ve yükseklik değerleri ilave edilirse, resimler ilk açılırken orjinal boyutları ile görüntülenir. Bu şekilde daha hızlı yüklenir.

 13. Sitelerin yaşı seo açısından önemli bir kriterdir. Sitelerin yaşı, Google açısından deneyim olarak algılanmakta ve önemli bir kriterin seoda olumlu bir şekilde yer almasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı