SAĞLIK

Gripten Kurtulmanın Hızlı ve Doğal Yolları

Havalar gerektiğince süratli bir şekilde soğumaya başladı. Kış aylarının sık sık karşılaşılan hastalığı ise ne mi? Tabi ki grip! Peki nedir bu gribin bulguları?

Uykunuzdan boğaz ağrısıyla mı uyandınız? Öksürme ve hapşırma da yanında mi geldi? Evet, bu grip bulunduğunuzun yalnızca birkaç göstergesidir. Peki bundan en süratli şekilde kurtulmak amacıyla grip ilacı kullanmak yerine hangi natural yöntemlere başvurabiliriz? Gribe ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, yanıtı yazımızda.

Gripten Kurtulmanın Doğal Yolları

İlk yapmanız gereken okulunuzdan ya da işyerinizden izin alabilmek olacaktır. Çünkü gribin en büyük düşmanı yorgunluktur. İyice dinlenerek tedavinize başlamanız gerekmektedir. Bu yüzden evde kalmanız yararlı olacaktır. 

Mutlaka yatakta uzanmanız gerekir. Fakat uyumamalısınız zira uyku durumu bağışıklık sisteminizi yavaşlatır ve mikroplarla savaşmayı zorlaştırır. Başınızı dik tutun ve uzanın, bunun amacıyla ekstra bir yastık da kullanabilirsiniz. Sonuç olarak  sinüs basıncınız hafifler ve daha basit soluk alırsınız.

Sıcak duş alın. Buhar solumak burnunuzu nemlendirecek ve tıkanıklığınızı azaltacaktır. Hem de hissedeceğiniz ısı ağrıyan kaslarınızın da rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bol miktarda sıvı tüketin. Çünkü bedene bol sıvı alabilmek burun tıkanıklığınızı kırar ve rahat soluk almanızı sağlar. Hem de dehidrasyonun sebep bulunduğu baş ağrısını ve yorgunluğu da önler. Elinizde her daim su şişenin hazır olsun ve bittikçe doldurun.

Sıcak bir şeyler tüketmek çok önemli. Kafeinsiz bitki çayları ve limon suyu boğaz ağrısı ve yorgunluğunuza çok iyi istikbaltir. Araştırmalar sıcak çayın soğuk algınlığı semptomlarına birebir bulunduğunu doğrular niteliktedir.

Bir kaşık bal yiyin. Balın yapışkan yapısı üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi istikbal ve öksürüğünüzü gerektiğince hafifletecektir. Bir araştırma, yatmadan evvelce yarım çorba kaşığı bal tüketen çocukların, öksürük şurubu içenlerden daha az öksürdüğünü göstermiştir. Bal amacıyla nerdeyse natural antibiyotik diyebiliriz. Balı bir bardak kafeinsiz çaya ya da limon suyuna ekleyerek tüketebilirsiniz. Fakat 1 yaşından ufak çocuklara bal verilmemelidir.

Bebeklerde grip nasıl geçer diye merak ediyorsanız;

Tavuk suyu çorbası amacıyla. Neredeyse bütün annelerin önerisi olan tavuk suyu aslında de etkili bir yöntemdir. Çünkü tavuk suyu bedenimizdeki enflamasyonu yatıştırır. Bu sayede de ağrı ve tıkanıklık bulguları gerektiğince hafifler. Hem de bu öğünde beneninize lüzumlu enerjiyi verecek kalori de mevcut.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Mutlaka tuzlu su ile gargara yapın. Ilık suyun amacıylae koyacağınız yarım çay kaşığı tuz ile ağzınızı çalkalamanız mukusu gevşetecektir. Burun tıkanıklığınız bir nebze de olsa azalacaktır.

Yüzünüze gün içersinde birkaç kez sıcak ve ıslak bir bez koyun.

Başınızı her vakit yüksekte tutun, uzanmak burun tıkanıklığını arttırır.Fayda göremezseniz tıkanıklık giderici burun spreyi k

Bir önceki yazımız olan Soğan Suyu Saç Dökülmesini Durdurur mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. ayakları sıcak suda bekletmek de gribe iyi gelir diye bir şey duymuştum ne derece doğru bilmiyorum ama

  2. merhaba yazınızı okudum faydalı bilgiler var ama son cümle yarım kalmış düzeltirmisiniz teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
avukat