SAĞLIK

Göz Hastalıkları nedir.

Gözümün iyi bir şekilde görebilmesi için göze gelen ışın dalgalarının kırılarak retinanın arka kısmında odaklanması gerekir. Bu ışık kırılmasını kornea sağlamaktadır.


Gözümün iyi bir şekilde görebilmesi için göze gelen ışın dalgalarının kırılarak retinanın arka kısmında odaklanması gerekir. Bu ışık kırılmasını kornea sağlamaktadır. Göz hastalıklarının nedeni doğuştan olabileceği gibi çevresel faktörlerden de oluşabilir. Göz kapağında, göz zarında, göz merceğinde ya da gözyaşı kanallarında meydana gelebilecek her türlü hasarın sonucu görme bozukluğuna sebep olabilir. En yaygın göz rahatsızlığı nedenleri fazla ışığa maruz kalmaktır. Öğrenciler ve masa başında çalışan bireyler çalışma esnasında fazla ışığa maruz kalmamalılardır. Bu fazla ışık; sinüzit, grip ve baş ağrısına da sebep olabilmektedir. Bu belirtiler griple de bağdaştırılabilir. Bu yazımızdaki görme bozukluklarının neler olduğunu ayırt edebilmeniz için; kısaca anlatmaya çalışacağız. 


Göz Tansiyonu Nedir? 


Gözün içindeki sıvı basıncı; göz tansiyonu olarak adlandırılır. Gözün içindeki sıvı miktarının artması ile risk artar. Bu su, gittikçe birikerek bir basınç oluşturur ve Glokum‘u tetikleyebilir. Göz tansiyonu yani Glokom riski taşıyan hastaları muayene edilmesinde kullanılan Tonometri; teşhisin konuşması açısından önemlidir. Göz içindeki sıvı basıncının artması sonucu ortaya çıkar ve tedavi edilmediği durumlarda görme kayıplığına kadar gidebilir. Özellikle 65 yaş ve üstü bireylerde; görme kaybının en yaygın nedenidir. Göz tansiyonunuzun olup olmadığını anlamak çok kolay değildir çünkü belirtileri çok spesifik değildir. Yavaş yavaş ilerler ve birden görme kaybına sebep olabilir. Başlıca belirtileri; gözde kızarıklık, sancı, net görememe, kusma ve baş dönmesi diyebiliriz. 
 
Miyopluk Nedir?
 
 
Miyop insanlar; yakını çok net görürken uzağı bulanık görürler. Göze gelen ışın dalgalarının retina önüne düşmesi sonucu meydana gelir. Miyopluk, genellikle 10’lu yaşların başında başlar ve yetişkinlik dönemine kadar ilerleyerek devam edebilir. Hafif geçirilen miyopluklar küçük yaşlarda kendini belli edip ilerleyen zamanlarda dururken ağır olanları ergenlikten sonra da ilerleyebilir. Miyopluk tedavisinde; konkav kenarlı mercekler tercih edilir. Konkav sayesinde; göze gelen ışınlar retinada yayılarak görme bozukluğu giderilebilir. Bu işlevi gören bir diğer cisim ise kontakt lenslerdir. Kontakt lensler de konkav merceklerin yerine tutarak görme bozukluğunu geçici olarak giderebilir. Miyopluğun da dereceleri mevcuttur; düşük miyopluklar 4.00’a kadar iken yüksek miyopluklardan en az 6.00 dereceden başlar.


Astigmat ve Belirtileri 


Korneada oluşan bazı dezenformasyonlar astigmatı tetikleyebilir. Göze gelen ışınların tek bir noktada toplanmamasına astigmat diyebiliriz. Korneanızın veya lensinizin uyumlu eğrilere sahip olmaması bu duruma sebep olabilir. Miyopluk uzağı bulanık görme bozukluğu iken astigmat olma durumu hem yakını hem de uzağı net görememe sorunudur. Çeşitleri olarak düzenli ve düzensiz astigmatlar mevcuttur. Düzenli astigmatlar gözlükle ya da lensle giderilebilirken; düzensiz astigmatlar giderilemezdir. Düzensiz astigmatlarda; lens ya da korneada bir hasar meydana gelmiştir. İşte bu sebeple gözlük tedavisi bir sonuç vermeyecektir. Ancak düzenli astigmatlarda; düzenli olarak gözlük veya dereceli lens kullanımlarına bağlı olarak astigmat görme bozukluğunun derecesi düşebilir.


Hipermetrop Nedir?


Miyop ve astigmattan sonra en sık görülen görme bozukluğu hipermetropluktur. Hipermetrop; miyopluğun tam aksine yakını net görememe uzağı net görme hastalığıdır. Gözlerinizin sürekli yorgun olduğunu, ağrıdığını düşünüyorsanız hipermetrop olabilirsiniz. Baş ağrısı ve göz ağrısı en belirgin semptomlarıdır. Hipermetrop tanısı çok kolay koyulabilir. Retinoskop; tanı için kullanılan en bilindik yöntemdir. Hipermetrop hastalığı; doğru bilinen bir yanlışa göre sadece yaşlılarda görülmez. Çocuklarda da görüldüğü vardır. Bu hastalık genelde kalıtsal olduğundan bebeklerde dahi görülebilmektedir. Ancak kalıcı değildir, tedavisi ile geçirilmesi mümkündür. Gözdeki büyüme sonucu bozukluğun da geçmesi söz konusudur. Ciddi derecede hipermetrop görme bozukluğu olan çocuklar; hiçbir nesneyi birbirinden ayırt edemez.

Bir önceki yazımız olan Flavonoid Ailesinin Değerli Üyeleri: Quercetin ve Apigenin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. pc ekranına uzun süre bakmayın koruyucu gözlük kullanın arkadaşlar küçük bir tavsiye olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı